Црква „Св. Илија“ - Горно Нерези

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Горно Нерези.jpg

Поглед на црквата (во средина), на параклисот (лево) и на новата камбанарија (десно)

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Координати 41°58′46″N 21°22′37″E / 41.97944° СГШ; 21.37694° ИГД / 41.97944; 21.37694Координати: 41°58′46″N 21°22′37″E / 41.97944° СГШ; 21.37694° ИГД / 41.97944; 21.37694
Место Горно Нерези
Општина Карпош
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Осветување 2016
Архитектонски опис

Свети Илија — главна селска црква во скопското село Горно Нерези, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во самото село, во близина на познатиот средновековен манастир „Св. Пантелејмон“.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село Горно Нерези, до која води посебен асфалтиран пат и преовладува со својата местоположба.

Историја[уреди | уреди извор]

На местото на црквата со векови наназад постоел крст, каде мештаните се собирале пред Илинден. Во 1887 година над самиот крст била подигната помала црквичка, каде верниците го прославувале празникот.[2]

Црквата била осветена во 2016 година од страна на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на храмот е фрескоживописана.

Камбанарија[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот за новата камбанарија на храмот бил поставен во 2015 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Осветување на манастирот „Св.Пророк Илија" во Горно Нерези“. kanal5.com.mk. Посетено на 2021-03-22.
  3. Ваљакова, Гордана Милошевска (2015-05-09). „Камен-темелник за новата камбанарија на црквата „Свети Илија" во Горно Нерези“. NetPress. Посетено на 2021-03-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]