Црква „Христос Спасител“ - Карпош III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Христос Спасителот
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Координати 42°00′26.4″N 21°23′29.5″E / 42.007333° СГШ; 21.391528° ИГД / 42.007333; 21.391528Координати: 42°00′26.4″N 21°23′29.5″E / 42.007333° СГШ; 21.391528° ИГД / 42.007333; 21.391528
Место Карпош III
Општина Карпош
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2015
Ктитор Зоран Антиќ
Архитектонски опис

Христос Спасителот — македонска православна црква во изградба во скопската населба Карпош III.[1] Камел темелникот на црквата бил удрен на 19 декември 2015 годинаод страна на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение со свештенослужители од Скопската епархија. Ктитор на црквата е Зоран Антиќ,сопственик на Фешн груп, но донација за изградба на црквата има и од семејство на македонски иселеници во Австралија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Христос Спасителот“ – нова црква во Карпош по повеќе години