Црква „Св. Илија“ - Зајчев Рид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Зајчев Рид 01.jpg

Поглед на црквата „Св. Илија“

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Карта

Координати 42°0′50″N 21°24′13″E / 42.01389° СГШ; 21.40361° ИГД / 42.01389; 21.40361Координати: 42°0′50″N 21°24′13″E / 42.01389° СГШ; 21.40361° ИГД / 42.01389; 21.40361
Место Зајчев Рид
Општина Карпош
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Архитектонски опис

Свети Илија — македонска православна црква, сместена во дворот на клиниката Аџибадем Систина[1] во подножјето на Зајчев Рид во Скопје.

Црквата е во катастарските граници на селото Злокуќани, Општина Карпош.[2] Црквата е градена во поново време, односно со изградбата на самата клиника, која воедно служи за молитви на пациентите и нивните роднини и пријатели. Црквата е со помали димензии и е градена од камен. Истата е и живописана.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Изображение на црковниот објект. Архивирано од изворникот на 2016-06-14. Посетено на 2016-04-06.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]