Црква „Св. Илија“ - Виничани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
ЕкспедицијаГрадско07.jpg

Поглед на црквата „Св. Илија“ во селото Виничани

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Градска
Местоположба
Населено место Виничани
Општина Градско
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 2000
Завршено 2010
Осветување 2010
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Илија“ - Виничани — главна селска црква во селото Виничани. Се наоѓа на рид во рамките на селото.

Црквата е една од најновите во целата Општина Градско, но и во Македонија, изградена од страна на жителите на селото, кои биле приморани да ги користат другите верски храмови поради недостиг на свој верски храм.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата започнала да се гради во 2000 година и била завршена по десет години во 2010 година. Изградбата била финансирана од страна на месното население, општината и дарители.[1]

Црквата била осветена во 2010 година, а со самиот чин на осветување чиноначалствуваше митрополитот Агатангел Повардарски.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешност
Внатрешност

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Д., С. (11 мај 2010). „Виничани по половина век доби црква“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. Посетено на 14 февруари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°36′04″N 21°53′56″E / 41.60111° N; 21.89889° E / 41.60111; 21.89889