Црква „Св. Богородица Балаклија“ - Злетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица Балаклија
Манастирска црква „Пресвета Богородица Балаклија“ - Злетово.jpg

Поглед кон манастирската црква

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Злетовска
Местоположба

Координати 42°00′50.3″N 22°15′34.8″E / 42.013972° СГШ; 22.259667° ИГД / 42.013972; 22.259667Координати: 42°00′50.3″N 22°15′34.8″E / 42.013972° СГШ; 22.259667° ИГД / 42.013972; 22.259667
Место Злетово
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 2010
Осветување 16 мај 2010
Ктитор Чедо Петров
Архитектонски опис

Света Богородица Балаклија — главна и единствена манастирска црква во рамки на Злетовскиот манастир.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветен заедно со целиот манастир од страна на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на 16 мај 2010 година. Нејзин ктитор е пратеникот во Собранието на Република Македонија Чедо Петров од Пробиштип.[1][2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата има правоаголна основа и по својот облик претставува крсто-куполен храм, при што куполата има осумаголна основа и на секоја од осумте страни има монофора. Предниот дел од црквата кон којшто водат главната влезна врата и страничната врата од десната страна е понизок. Над дрвената влезна врата се запишани имињата „Исус“ и „Ника“, додека од двете нејзини страни има ланцетни прозорци со иста големина. На страничниот ѕид, веднаш до влезната врата има три ланцетни прозорци, од кои средниот е поголем од останатите два. Во средишниот дел на овој ѕид има полукружна апсида со два ланцетни прозорци. Целата градба е покриена со ќерамиди. Над ќерамидите на осумаголната купола има крст.

Камбанаријата на црквата е сместена од десната страна на нејзиниот заден дел. Таа има квадратна основа и се состои од четири столбови покриени со ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]