Црква „Св. Илија“ - Сулдурци

Координати: 41°34′56.6″N 22°29′08.9″E / 41.582389° СГШ; 22.485806° ИГД / 41.582389; 22.485806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°34′56.6″N 22°29′08.9″E / 41.582389° СГШ; 22.485806° ИГД / 41.582389; 22.485806
Место Сулдурци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 2004
Завршено 2010
Осветување 2010
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен храм

Свети Илија — главна селска црква во селото Сулдурци.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во непосредна близина на сретселото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена на 14 ноември 2010 година со света божествена литургија со која чиноначалствувал Митрополитот Брегалнички г. Иларион.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. На секоја страна од куполата има по една монофора. Влезот се наоѓа на западната страна кон којашто е доградена припрата, а над влезната врата има полукружна ниша со фреска на којашто е насликан Свети Илија. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди, додека куполата е покриена со лимен кров.

Дворот на црквата е ограден со метална ограда и во него се сместени камбанаријата, трпезарија, бунар и помошен објект. Камбанаријата е со квадратна основа и претставува примитивна железна конструкција покриена со пирамидален кров. Сместена е нпосредно од десната страна од влезот во дворот на црквата.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 29. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Осветена црква во с.Сулдурци“. Штип: МПЦ-ОА Брегалничка епархија. 14 ноември 2010. Архивирано од изворникот на 2016-10-05. Посетено на 15 април 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]