Зоран Шоров

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зоран Шоров (Штип, 17 ноември 1961) — македонски борач, член на БК Балканец - Штип и државен репрезентативец.[1] Тој бил двапати прогласуван за најдобар спортист на Македонија, во 1987 година и во 1991 година, најдобар спортист на XX век на град Штип, Великан на МОК во 2003 година, носител е на национално спортско признание во 2009 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Зоран Шоров е учесник на три олимпијади:

Тој е носител на следниве медали:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Штипскиот борач Зоран Шоров ќе добива доживотна спортска пензија“. Нет Пресс. 11 септември 2008. Посетено на 2012-05-22.[мртва врска]