Александар Пандовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Пандовски
Лични податоци
Полно име Александар Пандовски
Роден на 13 август 1991(1991-08-13)
Роден во Скопје, Македонија, СФРЈ
Починал на 8 август 2015(2015-08-08) (возр. 23)
Починал во Скопје, Македонија
Висина 1.84 м
Позиција лево крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Словачко
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2012 ФК Вардар
2012–2013 ФК Работнички
2013–2014 Еуромилк Горно Лисиче
2014–2015 ФК Хоризонт Турново
Репрезентација
Македонија до 19 години 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Александар Пандовски (Скопје, 13 август 1991 - Скопје, 8 август 2015) — македонски фудбалер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Пандовски е роден во Скопје на 13 август 1991 година. Играл за македонската репрезентација до 19 години и бил фудбалер на Вардар, и на ФК Работнички. Негов последен ангажман бил во составот на Еуромилк Горно Лисиче, каде Пандовски важел за еден од најдобрите фудбалери на оваа екипа. На 3 август 2015 доживеал тешка сообраќајна незгода[1] на која подоцна на 8 август им полегнал на повредите.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]