Црква „Св. Димитриј“ - Сушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Димитриј“
St. Demetrious Church (Suševo) (3).jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Сушево
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба 1936
Завршено 2005
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Св. Димитриј“христијански храм кој се наоѓа во селото Сушево, Општина Василево.

Порано постоела мала црква на истото место каде денеска се наоѓа црквата и таа била изградена во 1936 година. Во 1970-тите години црквата била изградена по вторпат. Во 2005 година била осветена.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]