Црква „Св. Петка - Балаклија“ - х. Белви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка - Источен Петок Балаклија
Св. Петка - Источен Петок Балаклија крај Х. Белви (1).JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 41°59′47″N 21°33′4″E / 41.99639° СГШ; 21.55111° ИГД / 41.99639; 21.55111Координати: 41°59′47″N 21°33′4″E / 41.99639° СГШ; 21.55111° ИГД / 41.99639; 21.55111
Населено место населба Илинден
Општина Илинден
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска и Источен Петок
Осветување април 2005
Живопис април 2005
Ктитор Дане Таневски
Архитектонски опис

Света Петка - Источен Петок Балаклијамакедонски православен храм кој непосредно до хотелот "Белви", на автопатот Скопје-Куманово во атарот на скопската населба Илинден.[1] Темелите на црквата биле удрени во 2000 година за да се одбележи два милениума христијанство. Според некои преданија и легенди, на местото каде што е сега подигната црквата, во минатото постоел храм на Света Петка. Ктитор на црквата бил директорот на АД "Македонија-турист", Доне Таневски. Во април 2005 година црквата била комплетно завршена и осветена.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.