Прејди на содржината

Црква „Св. Богородица“ - Тимјаник

Координати: 41°28′6″N 22°5′0″E / 41.46833° СГШ; 22.08333° ИГД / 41.46833; 22.08333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Богородица

Поглед на црквата „Св. Богородица“ во Тимјаник

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба

Карта

Место Тимјаник
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Богородица
Изградба 2005
Осветување 2005
Мрежно место Св. Богородица
Архитектонски опис

Црква „Св. Богородица“ - Тимјаник — средишна парохиска црква на Тимјаничката парохија во селото Тимјаник, Неготинско. Му припаѓа на Кавадаречкото архијерејско намесништво од Повардарската епахија на Македонската православна црква.

Црквата е единствена во селото и е сместена на самиот центар, близу основното училиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена и осветена во 2005 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°28′6″N 22°5′0″E / 41.46833° СГШ; 22.08333° ИГД / 41.46833; 22.08333