Владимир Атанасовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Атанасовски
Директор на Управата за безбедност и контраразузнавање
На должноста
1 септември 2016 – јуни 2017
Претседател Ѓорге Иванов
Претходник Љупчо Андоновски
Наследник Горан Николовски
Лични податоци
Роден(а) 18 февруари 1984
Делчево
Националност Македонец

Владимир Атанасовски — директор на Управата за безбедност и контраразузнавање на Македонија од 1 септември 2016 година до јуни 2017.

Животопис[уреди | уреди извор]

Владимир Атанасовски дипломирал на Економскиот факултет во Скопје. Веднаш по дипломирањето, во 2008 година бил вработен во Управата за спречување перење пари, а бил и советник во Одделението за меѓународна соработка[1]. Во 2010 година бил назначен за директор во Управата за финансиско разузнавање[2].

На функцијата директор на Управата за безбедност и контраразузнавање на Македонија бил назначен на 1 септември 2016 година.

Наводи[уреди | уреди извор]