Момо Николовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Момо Николоски
Роден(а)1957
Струга, СР Македонија СР Македонија
Починал(а)3 јуни 2019
Скопје, Македонија Македонија
НационалностМакедонец
Занимањепејач

Момо Николоски (Струга, 1957 - Скопје, 3 јуни 2019) — македонски пејач на народна и забавна музика.

Животопис[уреди | уреди извор]

Николовски е роден во Струга во 1957 година. Завршил музичка академија, отсек етномузикологија. Кариерата ја започнал во Струга, каде пеел забавна музика некаде во средината на осумдесетиите години од XX век. Успешно настапувал на фестивалите подеднаково пеејќи и новосоздадени и забавни мелодии. Негови хитови се „Молчи срце молчи“, „Билјана“, „Дано, Данице“, Биди со мене“, „Само осамените“, „Една младост во Струга“, а освоил и многу фестивалски награди, а во 2015 година добил и награда за животно дело. Во 1976 година настапил на Скопски фестивал со песната ,,Ти проштевам се” за која музиката и аранжманот ги направи Јанко Узунови го освоил второто место од публика.

Кон крајот на 2018 година му бил дијагностициран канцер на желудникот.[1] Починал во Скопје на 3 јуни 2019 година во Скопје.[2] Женет бил со психологот Валбурга Батева Николоска.

Наводи[уреди | уреди извор]