Никола Ѓорѓиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Ѓорѓиев
French Volleyball Super Cup 2014 - 07.JPG
Лични податоци
Полно имеНикола Ѓорѓиев
НационалностМакедонец
Роден23 јули 1988 (1988-07-23) (32 г.)
Струмица, Македонија
Место на живеењеСтрумица
ВисинаПредлошка:Infobox person/height
ТежинаПредлошка:Infobox person/weight
SpikeПредлошка:Infobox person/length
BlockПредлошка:Infobox person/length
Volleyball информации
Позицијанадворешен напаѓач
Сегашен клубОсака Блејзерс Сакаи
Број14
Кариера
ГодиниЕкипи
2007–2009
2009–2010
2010–2014
2014–2015
2015–2016
2017–2018
2018–
ОК Раднички Крагуевац
Волеј Форли
Малије Мили Пијанго Milli
Париз Волеј
Торај Аровс
ОНИКО Варшава
Осака Блејзерс Сакаи
Национален тим
 Македонија
Last updated: 4 мај 2017

Никола Ѓорѓиев (23 јули 1988 во Струмица) — македонски одбојкар кој настапува за јапонскиот клуб Осака Блејзерс Сакаи и за Одбојкарската репрезентација на Македонија.

Никола Ѓоргиев

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Никола Ѓорѓиев е капитин на Македонската репрезентација.

Во 2015 година Македонската репрезентација, вклучувајќи го и Ѓоргиев, се сретнала со Словенија во финалето на Европската лига и го освоила сребрениот медал[1][2]. Ѓорѓиев бил избран за најдобар надворешен напаѓач на турнирот. Една година подоцна, неговиот репрезентација, исто така, отиде во финалето, но повторно бил поразен од Естонија[3].

Спортови достигнувања[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Национални првенства[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Поединечно[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]