Авионска несреќа кај Солунска Глава (2019)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авионска несреќа кај
Солунска Глава
Сумирани податоци за несреќа
Датум2 април 2019
Видлоши временски услови
МестоСолунска Глава, Македонија Македонија
Патници4
Екипаж0
Жртви4
Преживеани0
Тип на авионотЦесна П210Н
Операторприватен
РегистрацијаP21000162
Полетал одОхрид, Македонија Македонија
ДестинацијаСофија,  Бугарија

Авионска несреќа кај Солунска Главаавионска несреќа на мал авион од типот цесна, кој летал од Охрид до Софија. Несреќата се случила на 2 април 2019 година во близина на врвот Солунска Глава во текот на попладневните часови. Во несреќата загинало четиричлено семејство од Бугарија.[1]

Тек на несреќата[уреди | уреди извор]

Авионот бил изгубен од радарскиот систем западно од врвот Солунска Глава, кога биле вклучени два полициски хеликоптера да го бараат.[1]

Пронаоѓање[уреди | уреди извор]

Остатоците од урнатиот авион биле пронајдени на непристапен терен и голема височина.[1]

Патници[уреди | уреди извор]

Меѓу загинатите патници во авионот биле Георги Бошнаков, неговата сопруга Калина и нивните две ќерки.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Макфакс (2019-04-02). „Четиричлено семејство од Бугарија загина во авионска несреќа кај Солунска Глава“. МАКФАКС. Посетено на 2019-04-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]