Црква „Св. Спас“ - Ангелци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Спас“
Church of the Ascension of Jesus (Angelci) (1).jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Нас. место Ангелци
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2011
Завршено 2013
Осветување 5 мај 2019
Архитектонски опис
Површина 140

„Св. Спас“христијански храм кој се наоѓа во селото Ангелци, Општина Василево.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на црквата започнала во текот на 2011 година, и по две години била изградена, но без фасадата. Во текот на 2019 година била довршена и фасадата на храмот. На 5 мај 2019 година, со благослов на владиката струмички Наум, црквата била осветена од страна на владиката Јаков Стобиски и свештеници од Струмичката епархија[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]