Александар Кирацовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Кирацовски
Пратеник во македонското Собрание
На должноста
30 декември 2016 – во служба
Лични податоци
Роден(а) 23 февруари 1983
Битола, Република Македонија
Националност Македонец
Партија СДСМ
Установа „Св. Климент Охридски“
Професија машински инженер
Вероисповед православен христијанин

Александар Кирацовски (23 февруари 1983 во Битола) — македонски политичар, пратеник од редовите на СДСМ и генерален секретар на партијата.[1] Дипломирал на техничкиот факултет при универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Битола на машинскиот отсек во 2007. Кирацовски бил потпретседател на Социјалдемократска младина на Македонија во периодот 2010–2012, а пред тоа и претседател на битолскиот огранок на СДММ во периодот 2008–2010.[2] Повремено пишувал колумни во дневниот весник „Дневник“.

Кирацовски бил дополнителен заменик-министер во министерството за информатичко општество и администрација во техничката влада на Емил Димитриев во периодот 2015–2016, а потоа бил избран за пратеник на парламентарните избори во 2016 како втор носител на список на СДСМ во петтата изборна единица, каде партијата освоила девет мандати.[3] На партискиот конгрес во јуни 2017 тој бил именуван за генерален секретар на СДСМ, откако во претходниот мандат 2013–2017 бил потпретседател на партијата.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Биографија на Александар Кирацовски“. Собрание на Република Македонија. 2016-12-30. Посетено на 2017-07-09.
  2. „Генерален секретар на СДСМ“. Социјалдемократски сојуз на Македонија. 2017-06-18. Посетено на 2017-07-09.
  3. „ДИК ги објави резултатите од предвремените парламентарни избори“. Вест. 2016-12-13. Посетено на 2017-02-10.
  4. „Кирацовски - нов генерален секретар на СДСМ“. Телма. 2017-06-18. Посетено на 2017-07-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]