Сергеј Самсоненко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сергеј Самсоненко
Роден(а)17 ноември 1967(1967-11-17)(56 г.)
Ростов на Дон, Ростовска Област, Руска СФСР, Советски Сојуз (today Русија)
НационалностРуско
ЗанимањеСтопанственик
СопружникИрина Самсоненко

Сергеј Самсоненко (роден на 17 ноември 1967) — руски милионер и стопанственик кој живее во Република Македонија. Тој е поранешен сопственик на македонскиот фудбалски клуб ФК Вардар и на македонскиот ракометен клуб РК Вардар. Под негово раководство, ракометниот клуб Вардар, два пати беше шампион на Европа, а фудбалскиот клуб играше во Лига Европа.