Ѓорги Појразовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓорги Појразовски
Роден(а)1954
Струмица
Починал(а)4 јануари 2019
Струмица, Македонија Македонија
НационалностМакедонец
Занимањеновинар

Ѓорги Појразовски (Струмица, 1954 - Струмица, 4 јануари 2019) — македонски новинар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Појразовски е роден во 1954 година во Струмица. Средното образование го завршил во СУ „Јане Сандански“, а дипломирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Појразовски бил дописник на националното македонско радио и телевизија. Во 1993 година го основал првото локално радио во Струмица – Експрес радио. Починал по кратко боледување на 4 јануари 2019 гоидна во Струмица.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]