Блерим Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блерим Река
Blerim Reka2.JPG
Лични податоци
Националност Албанец
Партија Независен
Установа Универзитет на Југоисточна Европа
Занимање професор, дипломат

Блерим Река (22 мај 1960 во Скопје) — универзитетски професор по меѓународно право и кандидат за претседател на Македонија на претседателските избори од 2019. Река дипломирал на Правниот факултет при универзитетот во Приштина, а докторирал на универзитетот во Грац. Во периодот 2006–2010 бил македонски амбасадор во Европската Унија. Река бил декан на факултетот за јавна администрација при универзитетот на Југоисточна Европа, како и проректор на истиот универзитет. Поднел кандидатура како независен кандидат за претседателските избори во 2019 година со поддршка на Алијанса за Албанците и Движење Беса.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]