Википедија:На денешен ден/Архива/Февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е Архивата на рубриката „На денешен ден...“

Истата има започнато да функционира на 25 јуни 2007.


Јануари - Февруари - Март - Април - Мај - Јуни - Јули - Август - Септември - Октомври - Ноември - Декември

Начин на користење на шаблоните во рубриката


Денес е четврток, 26 март 2015; часот е 19:14 (UTC)

Шаблон:Февруари 2015 Извор

1 февруари[уреди]

Настани

1883  Почна изградбата на Панамскиот Канал под раководство на францускиот инженер Фердинанд Лесепс, градител на Суецкиот Канал. Изградбата заврши со еден од најголемите финансиски скандали во XIX век. Работите беа прекинати цели 20 години. Целосна контрола над зоната над каналот презедоа САД, со чија финансиска подршка, каналот е завршен во август 1914 година. Каналот е долг 81 километар.
1887  Основан е Холивуд, најголемиот филмски град (предградие на Лос Анџелес) во светот. Првиот филм е снимен во 1911 година.
1924  Британската лабуристичка влада го призна СССР, што значително придонесе за намалување на дипломатската изолација на првата социјалистичка земја во светот.
1946  Норвежанецот Тригве Ли е избран за прв генерален секретар на Организацијата на Обединетите нации.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и Република Финска на ниво на амбасади.
1996  Советот за безбедност на ООН го прифати предлогот на генералниот секретар на ООН од овој датум силите за превентивно распоредување на ООН (УНПРЕДЕП), да останат целосно независна операција во Република Македонија.
2003  Шатлот „Колумбија“ се распаѓа над небото на Тексас, убивајќи ги сите 7 астронаути.


Родени

1834  Кузман Шапкарев — собирач на народни песни.
1894  Џон Форд — американски режисер и актер (†1973)
1901  Кларк Гејбл — американски филмски глумец.
1915  Стенли Метјусанглиски фудбалер.
1920  Славка Фиданова — македонски првоборец.
1928  Ѓорѓи Мавродиев — македонски физичар.
1931  Борис Николаевич Елцинруски политичар (†2007)
1957  Мухамед Џамал Калифасаудиски претприемач и шура на Осама Бин Ладен.
1961  Антонио Митриќески — македонски филмски режисер.
1969  Габриел Батистутааргентински фудбалер.
1971  Златко Заховичсловенечки фудбалер.
1983  Јурген ван ден Брук — белгиски велосипедист.


Починале

1914  Алберт Гинтер — германско-британски зоолог
1944  Пит Мондријан — холандски сликар и теоретичар.


2 февруари[уреди]

Настани

1535  Основан е главниот град на Аргентина, Буенос Аирес.
1848  По двегодишна војна во градот Гваделупе Идалго е склучен мир меѓу Мексико и САД. Мексико беше поразен и на САД мораше да им ги предаде Тексас, Ново Мексико, Аризона и Калифорнија, како и надомест од 14 милиони долари.
1932  Во Женева почна Првата светска конференција за разоружување во чија работа учествуваа претставници на 61 земја. Користејќи ги несогласувањата меѓу поранешните победници, Германија на тој собир се залагаше за општо разоружување, но истовремено бараше право на еднаквост во вооружувањето. Неуспехот на Конференцијата беше и успех на империјалистичка Германија, бидејќи велесилите и ја признаа бараната еднаквост, што значеше дека има право повторно да се вооружува.
1994  Република Чешка дипломатски ја призна Република Македонија.
1996  Во Скопје е потпишан меморандум за отворање британски информативен центар.
2007  Марти Ахтисари го претставува својот предлог план за финалниот статус на Косово, со кој се предвидува независност на јужната српска покраина под меѓународен надзор.


Родени

1494  Бона Сфорца — кралица на Полска и Ерусалим.
1649  Бенедикт XIII — римски папа.
1829  Алфред Брем — германски природонаучник и зоолог.
1882  Андреј — принц на Грција.
1882  Џемс Џојс — ирски писател.
1901  Јаша Хајфец — руско-американски виолинист.
1923  Светозар Глигориќ — југословенски шаховски велемајстор.
1934  Славка Манева — македонска писателка.
1977  Шакираколумбиска кантавторка, актерка и дискографска продуцентка.
1979  Санди Касарфранцуски велосипедист.


Починале

1054  Јарослав I — голем кнез на Киевска Русија.
1594  Џовани Пјерлуиџи де Палестринаиталијански композитор.
1769  Климент XIIIримски папа.
1826  Жан Антелм Брија-Саваренфранцуски гастроном и писател.
1873  Елена Павловнаруска кнегиња.
1907  Дмитриј Иванович Менделеевруски хемичар.
1938  Глигор Стефанов Попев — македонски револуционер.
1942  Данил Хармс — руски писател.
1945  Кирил Преславскибугарски престолонаследник.
1949  Теодорос Нацинасгрчки просветен деец.
1950  Џорџ Бернард Шоанглиски писател.
1955  Освалд Евериамерикански молекуларен биолог.
1970  Бертранд Расел — англиски филозоф.
1983  Елена Каваева — лекар и учесник во Октомвриската социјалистичка револуција.
2005  Макс Шлеминггермански боксер, поранешен светски шампион во тешка категорија.
2014  Филип Сејмур Хофманамерикански филмски глумец.


3 февруари[уреди]

Настани

1917  Прва светска војна: САД ги прекинаа дипломатските односи со Германија, откако Берлин соопшти дека ќе започне војна со подморници.
1943  Втора светска војна: Британските авиони го бомбардираа германскиот град Хамбург.
1945  Втора светска војна: Американските авиони исфрлија 3.000 тони бомби над Берлин.
1966  На Месечината се спушти првото летало лансирано од Земјата, советскиот вселенски брод без посада „Луна IX“, по што почна да емитува радиосигнали.
1969  Палестинскиот национален конгрес го избра Јасер Арафат за шеф на Палестинската ослободителна организација.
1973  Во Јужен Виетнам на основа на мировниот Договор потпишан во Париз стапи во сила прекин на огнот. Со Договорот беше предвидено САД да ги повлечат своите трупи, а Владата во Сајгон и Фронтот за национално ослободување на Јужен Виетнам да формираат „Национален комитет за национално помирување“. Силите на Фронтот со помош на северновиетнамската Армија во април 1975 година ги поразиле владините трупи во Сајгон и американската војска, а марионетскиот режим се распадна.
1981  Гро Харлем Брунтланд по оставката на Одвар Нордлиј е избрана за прва жена премиер на Норвешка.
1992  Аргентинскиот претседател Карлос Менем потпиша Декрет за отворање на сите документи за нацистите кои по завршувањето на Втората светска војна пребегнаа во Јужна Америка.
1994  Американскиот претседател Бил Клинтон го укина трговското ембарго воведено спрема Виетнам во 1975 година, по поразот на американските војници во таа земја.


Родени

1809  Феликс Манделсон - Бартолди — германски композитор, пијанист и диригент.
1898  Алвар Алто — фински архитект
1917  Фанула Папазоглу — македонски научник.
1920  Петар Стеванов Тофовиќ — македонски неврохирург.
1937  Александар Џамбазов — македонски диригент и композитор.
1948  Мирко Спироски — македонски професор, физиолог и генетичар.
1951  Бајрон Ериксон — американски цртач на стрипови
1956  Живко Јанкуловски — македонски политичар.
1968  Владе Дивацсрпски кошаркар.
1989  Рејнарт Јансе ван Ренсбургјужноафрикански велосипедист.


Починале

1924  Вудро Вилсонпретседател на САД.
1961  Садетин Кајнаккомпозитор на класична турска музика.
1977  Васко Каранѓелескинароден херој на Македонија.
1985  Френк Опенхајмер — американски физичар.
1987  Владимир Мошин — еден од најголемите проучувачи и познавачи на македонската средновековна уметност и култура.
1992  Васил Ќортошев — македонски оперски пејач и режисер.


4 февруари[уреди]

Настани

211  По смртта на императорот Септимус Северус, власта во Римската империја преоѓа на неговите двајца раскарани синови Каракала и Гета.
1789  Џорџ Вашингтон е избран за претседател на САД.
1859  Во манастирот Света Катерина на планината Синај во Египет, германскиот теолог Константин фон Тишендорф го открил Кодекс Синаитикус - грчки ракопис на Библијата од 4 век.


Родени

1495  Франческо II Сфорца — милански војвода.
1761  Блазиус Мерем — германски зоолог.
1815  Јосип Јурај Штросмајер — римокатолички епископ, добродетел и политичар од Хрватска.
1872  Гоце Делчев — македонски револуционер, херој, великан и македонски национален јунак. Идеолог на Македонското народноослободително револуционерно движење.
1900  Жак Преверфранцуски поет и сценарист (†1977)
1913  Роза Паркс — афро-американска активистка.
1931  Благоја Иванов — македонски автор.
1947  Велија Рамковски — македонски бизнисмен и политичар.
1948  Алис Купер — американски рок пејач.
1956  Џудит Батлер — американска теоретичарка.
1975  Натали Имбруљаавстралиска кантавторка, модел и актерка
1981  Јохан Вансумерен — белгиски велосипедист.
1989  Јон Изагире — шпански велосипедист.
1990  Наиро Кинтана — колумбиски велосипедист.


Починале

211  Септимиј Север — римски цар.
708  Сисиниј — римски папа.
1894  Адолф Сакс — белгискиот призводител на дувачки инструменти.
2004  Стево Црвенковски — македонски политичар.


5 февруари[уреди]

Настани

1576  Анри Наварски, подоцна познат како прв бурбонски крал Анри IV, се преобратил од протестант во католик за да си го осигури францускиот престол.
1924  Кралската опсерваторија во Гринич, Англија започнала да емитува радиосигнал за точно време на секој час.
1958  Гамал Абдел Насер, еден од основачите на Движењето на неврзаните, бил избран за претседател на Египет.
1994  За време на војната во Босна и Херцеговина, над 60 луѓе загинале и уште 200 биле ранети на пазарот во Сараево од топовска граната испалена од српските позиции.


Родени

1808  Карл Шпицвег — германски сликар и поет.
1976  Тони Џа — тајландски глумец.
1980  Петар Караѓорѓевиќ — син на Александар II Караѓорѓевиќ.
1978  Самуел Санчез — шпански велосипедист.
1980  Маркел Иризар — шпански велосипедист.
1984  Карлос Тевез — аргентински фудбалер.
1985  Кристијано Роналдопортугалски фудбалер


Починале

1881  Томас Карлајл — шкотски сатиричар, есеист и историчар.
1947  Ханс Фалада — германски писател.
1974  Мануел дос Реис Машадо — мајстор по афробразилската боречка вештина.
2008  Махареши-Махеш Јоги — творец на трансцеденталната медитација.


6 февруари[уреди]

Настани

1899  На Филипините избувна востание против американската окупациска армија. По американско-шпанската војна, САД ги приграбија Куба, Порторико и Филипини, што го означи крајот на шпанското колонијално царство.
1922  Во Вашингтон заврши конференцијата на претставниците на САД, Велика Британија, Франција, Италија, Белгија, Холандија, Португалија, Јапонија и Кина на која е извршена нова поделба на колонии и се одредени сферите на влијание на Далечниот Исток и Тихиот Океан. Договорот што е потпишан на конференцијата предвидуваше почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина. Истиот ден, „петмината“ (САД, Велика Британија, Јапонија, Франција и Италија) потпишаа Договор со кој се ограничува поморското вооружување на земјите потписнички.
1943  Американскиот генерал Двајт Ајзенхауер е именуван за врховен командант на сојузничките сили во Северна Африка за време на Втората светска војна.
1945  Во Скопје почна со работа првата предучилишна установа „Орце Николов“.
1992  Република Турција ја призна Република Македонија.


Родени

1685  Чарлс II — крал на Англија.
1802  Чарлс Витстоун — англиски физичар, еден од пионерите на телеграфијата.
1908  Ташо Ајановски — македонски деец.
1912  Ева Браун — сопруга на Адолф Хитлер.
1911  Роналд Реган — американскиот политичар и државник.
1932  Франсоа Трифо — еден од најпознатите француски филмски режисери со светска слава.
1945  Боб Марли — познат јамајкански реге-пејач.
1956  Стефан Мицов — универзитетски професор и писател од Бугарија.
1962  Аксел Роуз — американски пејач.


Починале

893  Фотиј I — константинополски патријарх.
1664  Мустафа IIотомански султан.
1740  Климент XII — римски папа.
1793  Ланселот „Кејпабилити“ Браун — прочуен англиски пејзажен архитект.
1793  Карло Голдонииталијански комедиограф.
1804  Џозеф Пристли — англиски материјалистички философ, физичар и хемичар.
1893  Григор Прличев — еден од најпознатите македонски писатели од XIX век.
1902  Васил К’нчовгеограф, историчар и политичар од Бугарија.
1952  Џорџ VI — британски крал.
1981  Фредерика — кралица на Грција.
1998  Јохан Холзек - Фалко — австриски поп и рап пејач.


7 февруари[уреди]

Настани

1947  Велика Британија предложи план за поделба на Палестина на еврејски и арапски дел кои ќе бидат економски поврзани, а во Ерусалим да биде воведен меѓународен режим. Евреите го прифатија тој план, според кој добија своја национална држава, додека Арапите го отфрлија. Во 1948 година британските трупи се повлекоа од Палестина. Истиот ден, во Палестина беше прогласена еврејска независна држава Израел, која опфаќаше 77 отсто од подрачјето на историска Палестина. Еден ден потоа, арапските држави влегоа на поранешното британско подрачје, а судирите што избувнаа, Израел ги искористи за проширување на своите територии. Тоа беше почеток на низа вооружени израелско-арапски конфликти кои се претворија во војна.
1965  Силите на САД почнаа да го бомбардираат северниот дел на Виетнам.
1991  Свештеникот Жан Бертран Аристид е прогласен за претседател на Хаити, како прв демократски избран шеф на карипската држава.
1992  Министрите за надворешни работи на „европските дванаесетмина“ во Мастрихт, Холандија, потпишаа Спогодба позната како договорот од Мастрихт (која стапи во сила на 1.11.1993 година) по која започна етапа на развојот на Европа и преобразба на дотогашната Европска заедница во Европска унија.


Родени

1102  Матилда — ќерка на Хенри I.
1478  Томас Мор — англиски хуманист, државник и писател.
1693  Ана — руска императорка.
1812  Чарлс Дикенс — англиски писател.
1814  Адолф Сакс — белгиски призводител на дувачки инструменти.
1870  Алфред Адлер — австриски лекар.
1885  Синклер Луис — американски писател.
1889  Јозеф Торак — австриско-германски вајар.
1901  А. ден Долард — холандски писател на македонска тематика.
1938  Петар Глигоровски — македонски сликар.
1942  Марија Воденска — македонски поет и романсиер.
1978  Ештон Кучер — американски глумец.
1989  Елија Вивијани — италијански велосипедист.


Починале

590  Пелагиј II — римски папа.
1864  Вук Стефановиќ Караџиќ — реформатор на српскиот литературен јазик.
1876  Партенија Зографски — прв македонски учебникар, филолог, фолклорист.
1878  Пиј IX — римски папа.
1908  Мануш Георгиев Турновски — македонски револуционер.
1942  Иван Билибинруски илустратор на сказни и сценограф.
1944  Христијан Тодоровски - Карпошнароден херој на Македонија.
1973  Никола Мартиноски — македонски ликовен уметник, педагог и академик.
1995  Шишман Ангеловски — македонски драмски и телевизиски артист.
1997  Лазар Манчевски - Пинџур — македонски поет и раскажувач.
1999  Хусеин — крал на Јордан.
2010  Михаило Марковиќ — југословенски и српски философ.


8 февруари[уреди]

Настани

1861  Алабама, Флорида, Луизијана, Мисисипи и Тексас се одвоија од САД и формираа Конфедерација на јужните американски држави. На Конфедерацијата подоцна и се приклучија Арканзас, Северна Каролина, Вирџинија и Тенеси. Поделбата на САД доведе до граѓанска војна (1861 - 1865), што заврши со капитулација на јужните држави.
1994  САД ја признаа Република Македонија.
1996  Република Аргентина ја призна Република Македонија.


Родени

1191  Јарослав II — кнез на Владимирско-Суздалско кнежество.
1405  Константин XI Палеолог — последниот византискиот император.
1688  Емануел Сведенборг — шведски научник.
1810  Елифас Леви — француски окултистички писател.
1827  Вилијам Двајт Витни — американски лингвист.
1828  Жил Верн — француски писател.
1830  Абдул Азис — отомански султан.
1834  Дмитриј Иванович Менделеев — руски хемичар.
1880  Франц Марк — германски сликар.
1881  Георги Баждаров — македонски револуционер.
1888  Џузепе Унгарети — италијански поет.
1931  Џејмс Дин — американски актер.
1941  Ник Нолти — американски актер.
1955  Џон Гришам Реј — американски автор.
1966  Христо Стоичков — бугарски фудбалер.
1971  Борис Мисирков — правнук на Крсте Мисирков.
1982  Рори Сатерленд — австралиски велосипедист.
1985  Петра Цетковска — чешка тенисерка со македонско потекло.


Починале

1696  Иван V — цар на Русија.
1725  Петар Велики — цар на Русија.
1749  Јан ван Хејсум — холандски сликар.
1849  Франце Прешерн — словенечки поет.
1938  Никола — принц на Грција.
1957  Џон фон Нојман — унгарско-американски математичар.
2007  Ана Никол Смит — американски модел.


9 февруари[уреди]

Настани

1540  Во местото Рудај Филдс, во близина на англискиот град Честер се одржа првата современа трка со коњи во светот.
1573  По поразот на востаниците на Матија Губец во Стубичката битка била задушена Селанската буна на хрватско-словенечките селани.
1849  Италијанскиот револуционер Џузепе Мацини го прогласи Рим за Република.
1861  Џеферсон Дејвис е избран за претседател, а Александар Стивенс за потпретседател на Конфедералните американски држави (робовладетелски држави отцепени од САД).
1922  Признато му е авторското право на францускиот композитор Пјер Дегејтер на музиката за пролетерската химна „Интернационала“. Дегејтер уште во 1888 година напиша музика за текст на пролетерскиот поет Ежен Потје и таа првпат беше изведена истата година спроти празникот на здруженијата на француските социјалистички новинари. При првото изведување случајно е изоставено името на композиторот, па Дегејтер подоцна со години залудно го докажуваше своето авторство.
1923  Формирана е советската државна воздухопловна компанија „Добролет“ која во 1932 година го промени името во „Аерофлот“.
1943  Втора светска војна: Почна битката на Неретва, позната како Битка за ранетите, една од најзначајните битки во текот на НОВЈ против фашизмот. Битката траеше до 31 март истата година, а во неа беа спасени околу 3.500 ранети и префрлени на слободна територија.
1945  Научникот Селман Ваксман и неговиот студент Алберт Шац го открија антибиотикот стрептомицин наменет за болните од туберкулоза. Ваксман својот прв антибиотик го откри во 1940 година, но тој се покажал како токсичен по здравјето на луѓето.
1962  Јамајка стана независна држава во рамките на британскиот Комонвелт.
1995  Република Македонија и Република Индија воспоставија дипломатски односи.


Родени

1700  Даниел Бернули — швајцарски лекар, физичар и математичар.
1943  Џозеф Стиглиц — американски економист и добитник на Нобелова награда за економија во 2001 година.
1945  Миа Фароу — американска глумица.
1954  Кевин Ворик — британски научник.
1987  Давид Ланзафаме — италијански фудбалер.
1987  Јане Петровски — македонски кошаркарски репрезентативец.


Починале

1587  Марија Стјуарт — кралица на Шкотска.
1640  Мурат IVотомански султан.
1675  Герит Дау — сликар од Холандското златно доба.
1881  Фјодор Михајлович Достоевски — познат руски писател.
1927  Чарлс Волкот — американски научник.
1944  Кирил Прличев — македонски револуционер.
1957  Павел Делирадев — бугарски општественик.
1977  Сергеј Владимирович Илјушин — руски авиоконструктор.
1984  Јуриј Андропов — советски политичар.
1993  Мину Угриновска — глумица на Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп.


10 февруари[уреди]

Настани

2009  Прв судар на сателити над Земјата: се судрија американскиот Иридиум 33 и рускиот Космос 2251.


Родени

1791  Франческо Ајец — истакнат италијански академски сликар и портретист
1890  Борис Пастернакруски писател
1898  Бертолд Брехт — германски писател
1935  Мирослав Блажевиќхрватски фудбалски тренер
1950  Марк Шпицамерикански пливач
1986  Радамел Фалкаоколумбиски фудбалер
1986  Виктор Троицкисрпски тенисер


Починале

1755  Шарл Монтескје — еден од најголемите француски филозофско-политички писатели.
1837  Александар Сергеевич Пушкин — прочуен руски писател од романтизмот.
1917  Џон Вилијам Вотерхаус — истакнат англиски сликар-предрафаелит.
1923  Вилхелм Конрад Рентгенгермански физичар.
1977  Сергеј Владимирович Илјушинсоветски авиоконструктор
2005  Артур Милерамерикански писател.
2014  Ширли Темпл — американска филмска глумица.


11 февруари[уреди]

Настани

660 п.н.е.  Според традицијата, царот Џиму ја основал Јапонија. Ден на државноста на Јапонија.
55  Синот и престолонаследник на царот Клавдиј, Тибериј Клавдиј Цезар Британик, умрел под мистериозни околности во Рим. Неговата смрт го отворила патот на Нерон кон престолот.
1531  Хенри VIII станал поглавар на Англиканската црква.
1919  Фридрих Еберт е избран за прв претседател на Германија.
1929  Со потпишувањето Латеранскиот Договор меѓу папата Пие Единаесетти и Италија, основана е ватиканската држава - „Чита дел Ватикано“. Државата Ватикан се наоѓа во центарот на Рим, оградена со ѕидини и зазема површина од 44 хектари и има 3000 жители. Ватикан има своја радиостаница, телеграфска и поштенска служба, монетарен систем и железничка станица. Врховната власт ја има папата, а политичките работи ги врши државен секретар.
1945  Во Јалта на Крим, е завршена Кримската конференција на која шефовите на владите на трите големи сили на антихитлеровската коалиција, Сталин (СССР), Рузвелт (САД) и Черчил (Велика Британија), ги усогласија воените планови за окончување на војната против Германија и Јапонија. Притоа усвоија резолуција за „ослободена Европа“ и се договорија за основање „општа меѓународна организација за мир и безбедност“ во светот - Обединетите нации.
1990  Нелсон Мандела е ослободен од затворот Виктор Верстер околу Кејптаун, Јужна Африка, каде што поминал 27 години како политички затвореник.
1997  Спејс шатлот „Дискавери“ е лансиран во мисија за поправка на телескопот Хабл.


Родени

1800  Вилијам Фокс Талбот — англиски пионер во фотографијата.
1847  Томас Алва Едисон — американски техничар и пронаоѓач.
1902  Арне Јакобсен — дански архитект
1962  Шерил Кроу — американска кантавторка
1969  Џенифер Анистон — американска актерка.
1974  Себастјен Ино — француски велосипедист.
1981  Хуан Хосе Кобо — шпански велосипедист.
1984  Марко Маркато — италијански велосипедисt.


Починале

1650  Рене Декарт — француски философ, математичар и физичар.
1935  Германос Каравангелис — грчко духовно лице.
1948  Сергеј Ејзенштејн — советски режисер
1985  Хенри Матавеј — славен американски филмски режисер.
1993  Десанка Максимовиќ — српска поетеса.


12 февруари[уреди]

Настани

1502  Васко Де Гама назначен како адмирал на индискиот океан, со 20 бродови тргнува на второто патување до Индија.
1909  Во САД формирано е Националното здружение за напредок на обоените луѓе (NAACP).
1944  Во местото Барбарас, кај Македонски Брод, бугарскиот окупатор стрела осум борци - учесници во Богомилскиот поход.
1992  Република Словенија и Република Хрватска ја признаа независноста на Република Македонија. Република Македонија ја призна независноста на Република Словенија и на Република Хрватска.
1996  Република Македонија воспостави дипломатски односи на амбасадорско ниво со Република Гана.
1996  Во Атина официјално започна со работа Канцеларијата за врски на Република Македонија.
2001  Почеток на воената криза помеѓу македонските сили за безбедност и припадниците на ОНА.


Родени

1809  Абрахам Линколн — шеснаесеттиот претседател на САД.
1800  Џон Едвард Греј — познат британски зоолог.
1809  Чарлс Дарвин — британски научник, творец на теоријата на еволуцијата на живите суштества.
1876  Тубтен Ѓацо — тринаесеттиот далај-лама.
1914  Василие Поповиќ - Цицосликар, карикатурист и сценограф, еден од основоположниците на сценографијата во Македонскиот народен театар.
1974  Дмитриј Лосков — руски фудбалер.


Починале

1804  Имануел Кант — основоположник на германската класична философија.
1904  Антонио Лабриолаиталијански марксистички теоретичар.
1911  Гоно Јотов — андрартски капетан.
2012  Витни Хјустон — американска пејачка.


13 февруари[уреди]

Настани

1633  Во Рим, Инквизицијата го уапсила италијанскиот астроном Галилео Галилеј, кој подоцна, под закана од смртна казна, бил принуден да се откаже од своето учење за хелиоцентричниот систем.
1895  Браќата Огист и Луј Лимиер, француски хемичари и индустијалци и конструктури на првата филмска камера, патентираа апарат за „примена на хронофотографски отпечатоци“, наречен кинематограф.
1947  Во Скопје е основано Друштвото на писателите на Македонија. Основачи биле: Блаже Конески (прв претседател), Димитар Митрев, Славко Јаневски, Ацо Шопов, Владо Малески, Ристо Крле, Васил Иљоски и Иван Точко.
1961  Советот за безбедност на Обединетите нации реши во Конго да се упатат мировните сили на Светската организација за да се спречи избувнување на граѓанската војна во таа африканска земја.


Родени

1599  Александар VII — римски папа.
1743  Џозеф Бенкс — англиски ботаничар.
1766  Томас Малтус — англиски економист.
1768  Иван Крилов — руски писател.
1805  Густав Лежен Дирихле — германски математичар.
1852  Јохан Лудвиг Емил Дрејер — истакнат данско-ирски астроном.
1953  Љупчо Јордановски — претседател на Собранието на Република Македонија.
1973  Наташа Бунтеска — македонска поетеса.
1974  Роби Вилијамс — англиски пејач.


Починале

1130  Хонориј II — римски папа.
1571  Бенвенуто Челини — италијански вајар, златар и сликар
1787  Руѓер Бошковиќфизичар, математичар, астроном, филозоф и дипломат.
1883  Рихард Вагнер — германски композитор.
1893  Ѓорѓија Пулевски — македонски писател и преродбеник.
1974  Петар Лубарда — црногорски и југословенски сликар.
1991  Арно Брекер — најистакнатиот вајар во нацистичка Германија.
1996  Зија Бериша — македонски актер.


14 февруари[уреди]

Настани

1663  Канада стана француска покраина.
1972  Советскиот вселенски брод „Луна 20“ се упати кон Месечината. По 11 денови престој, назад донесе примероци од површината на Месечината.
1995  Перуанските власти соопштија дека го зазеле последното упориште на еквадорската војска на својата територија и прогласија едностран прекин на огнот во 19-дневната војна со Еквадор.
1996  Република Македонија воспостави дипломатски односи на амбасадорско ниво со Република Бангладеш.


Родени

1448  Нанина де Медичи — ќерка на Пјеро ди Козимо де Медичи.
1904  Вангел Коџоман — еден од основоположниците на современото македонско сликарство
1977  Кедел Еванс — австралиски велосипедист
1986  Јан Бакелантс — белгиски велосипедист


Починале

869  Кирил Солунски — еден од творците на првата словенска азбука.
1468  Јохан Гутенберг — пронаоѓач на техниката за печатење со подвижни букви.
1779  Џемс Кук — британскиот морепловец и прославен патник околу светот.
1943  Никола Петров Русински — истакната личност на националната историја на македонскиот народ, социјалист и револуционер.
2015  Фрањо Михалиќ — хрватски и југословенски атлетичар.


15 февруари[уреди]

Настани

1889  Основано Министерството за земјоделство на САД (USDA) како наследник на Земјоделското одделение.
1922  Во Хаг се одржа првата седница на Меѓународниот суд основан во 1920 од страна на Друштвото на народите.
1942  Втора светска војна: Јапонските војници го зазедоа Сингапур и заробија 85.000 британски војници.
1944  Втора светска војна: Средновековниот манастир Монте Касино во Италија, претворен во упориште на германските сили, е бомбардиран од страна на сојузничкото воздухопловство.
1990  Лондон и Буенос Аирес ги обновија дипломатските односи, прекинати во 1982 година, кога Аргентина не успеа да и ги одземе на Велика Британија Фолкландските Острови во Атланскиот Океан.
1993  Словачкиот парламент го избра Михал Ковач за прв претседател на на државата по распадот на Чехословачка.
1994  Министерот за надворешни работи на Австралија, сенаторот Герет Еванс, соопшти дека Австралија ја призна Република Македонија.
1995  Во Мала Речица е основан Тетовскиот парауниверзитет.


Родени

1564  Галилео Галилејиталијански астроном и физичар.
1710  Луј XV — крал на Франција.
1839  Рајко Жинзифов — македонски писател, преродбеник и публицист.
1874  Ернест Хенри Шекелтон — ирски истражувач.
1879  Павел Делирадев — бугарски општестевник.
1911  Григор Витез — хрватски писател и преведувач.
1932  Момчило Богданов — македонски електро инженер.
1942  Џеладин Мурати — македонски педагог.
1952  Димитрие Дурацовски — македонски раскажувач.
1957  Азис Положани — македонски политичар.
1962  Мило Ѓукановиќ — претседател и премиер на Црна Гора.
1962  Иван Стоилковиќ — македонски политичар.
1976  Оскар Фреир — шпански велосипедист.
1984  Дорота Рабчевска — полска пејачка.


Починале

1145  Луциј II — римски папа.
1573  Матија Губец — водач на Селанската буна во Хрватска и Словенија
1788  Морис Кантен де Ла Тур — француски портретист
1857  Михаил Иванович Глинка — руски композитор.
1877  Рајко Жинзифов — македонски писател, преродбеник и публицист.
1908  Марко Бошнаков — македонски анархист.
1923  Иван Мазов — македонски раскажувач.
1967  Симеон Радев — македонски новинар.
1979  Жан Реноар — француски филмски режисер.
1984  Харалампие Поленаковиќ — македонски научен и културен работник.
1994  Љубомир Белогаски — македонски сликар и академик.


16 февруари[уреди]

Настани

1871  Француската Влада потпиша капитулација и акт за примирје со Прусите по загубената војна.
1873  Во Шпанија е прогласена Република, бидејќи поради внатрешните превирања во земјата, несредената стопанска ситуација и јакнење на републиканското движење, тогашниот крал Амедео Савојски се откажа од престолот. Меѓутоа, поради разединетоста на револуционерните сили, следната година генерал Серано изврши удар и го обнови монархофашистичкиот систем.
1945  Втора Светска војна: Американското воздухопловство започна масовно бомбардирање на Токио.
1959  Фидел Кастро стана премиер на Куба.
1972  Група офицери на вооружените сили на Еквадор, предводени од генерал Гилермо Родригес Лара со државен удар, без крв го ослободи од власт Хосе Марие Веласко Ибара. На чело на државата дојде генерал Лара, а соборениот претседател Ибара доби азил во Венецуела.
1978  Кина и Јапонија во Пекинг потпишаа Договор за трговија меѓу двете држави во висина од 20 милијарди американски долари.
1994  Република Грција ја затвори границата кон Република Македонија и воведе трговско ембарго кон Република Македонија, ги затвори грчкиот конзулат во Скопје и Солунското пристаниште за Република Македонија. Ембаргото е укинато на 15 октомври 1995 година.
1996  Европскиот парламент донесе одлука за пристапување на Република Македонија во Европската програма ФАРЕ за помош и развој на земјите од Централна и Источна Европа.
2000  Русија и НАТО ги обновија односите, прекинати во 1999 година поради агресијата на Алијансата врз СР Југославија, соопштено е во Москва.


Родени

1848  Октав Мирбо — француски писател.
1912  Крум Тошев — македонски славист.
1942  Ким Џонг Ил — водач на Северна Кореја.
1948  Екхарт Толе — германско-канадски духовен учител.
1959  Благоја Маркоски — македонски географ.
1984  Брент Букволтер — американски велосипедист.


Починале

1391  Јован V Палеологвизантиски цар.
1917  Октав Мирбо — француски писател.
2014  Лорена Рохас — мексиканска глумица и пејачка.


17 февруари[уреди]

Настани

1600  На Кампо деи Фјори (денес плоштад) во Рим, бил жив запален Џордано Бруно за ерес.
1867  Првиот брод минал низ Суецкиот Канал.
1904  Операта „Мадам Батерфлај“ од Пучини е премиерно претставена во Миланската Скала.
1946  Во Скопје е основано Здружението на професионалните журналисти во Македонија. За прв претседател беше избран Мито Хаџивасилев - Јасмин.
1947  Во Битола почна со работа Нижото музичко училиште, кое во 1962 година прерасна во Средно музичко училиште.
1997  Пакистанскиот претседател Фарук Легари кој во ноември 1996 година ја распушти Владата на Беназир Буто, го наименува Наваз Шариф за нов премиер.


Родени

1653  Арканџело Корелииталијански композитор и виолинист, претставник на италијанската класична музика.
1954  Доста Димовска — македонски политичар.
1963  Мајкл Џордан — легендарен американски кошаркар од лигата НБА.
1971  Дениз Ричардс — американска глумица.
1981  Џозеф Гордон — американски актер.
1981  Бернхард Ајзел — австриски велосипедист.
1982  Лупе Фијаско — американски музичар.
1992  Игор Кирејев — руски фудбалер.


Починале

1600  Св. Теодор Тирон — православен христијански великомаченик.
1600  Џордано Бруно — италијански философ, типичен претставник на антисхоластичката ренесанса на философијата.
1673  Жан Батист Поклен Молиер — француски писател и артист, еден од најголемите комедиографи на светската книжевност.
1805  Јосиф Николај Лауренти — австриски природонаучник.
1827  Јохан Хајнрих Песталоци — швајцарски педагог и реформатор, духовен творец на современото основно училиште.
1952  Анѓел Динев — македонски општественик и публицист.
1989  Ги Ларос — француски моден креатор, еден од најголемите модни креатори на XX век.
1995  Благоја Корубин — истакнат македонски јазичар


18 февруари[уреди]

Настани

1861  Првиот парламент на Италија го прогласи за крал Виктор Емануел II.
1915  Прва Светска војна: Германија со помош на подморници ја започна поморската блокада на Велика Британија.
1945  Во Скопје е отворен Работничкиот дом, прв во Народна Република Македонија.
1952  Грција стана членкa на НАТО.
1952  Турција стана членкa на НАТО.
1960  Аргентина, Бразил, Мексико, Парагвај, Перу, Уругвај и Чиле се договорија да формираат Латиноамериканско здружение за слободна трговија.
1965  Прогласена е независност на африканската држава Гамбија во рамките на Британскиот комонвелт.
1992  Собранието на Република Македонија донесе одлука за формирање на Македонска информативна агенција (МИА) како јавен информативен сервис. Првата вест МИА ја емитуваше на 30 септември 1998 година.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и САД на ниво на амбасади.


Родени

1404  Леон Батиста Алберти — еден од најистакнатите архитекти на ренесансата.
1516  Марија I — кралица на Англија.
1745  Алесандро Волтаиталијански научник и физичар.
1860  Андерс Цорн — истакнат шведски сликар и бакрорезец.
1898  Енцо Ферари — автомобилист и конструктор.
1930  Драган Бојаџиев — македонски музички публицист.
1942  Ѓорѓија Најдоски — македонски поет.
1954  Џон Траволта — американски актер.
1985  Фабио Сабатини — италијански велосипедист.
1985  Кристијано Салерно — италијански велосипедист.


Починале

999  Грегориј V — римски папа.
1405  Тимур — монголски кан.
1546  Мартин Лутер — германски духовник, водач на протестантската реформација.
1564  Микеланџелоиталијански вајар, сликар, градител и поет, еден од најголемите уметници на целата историја на цивилизацијата.
1682  Балдасаре Лонгена — венецијански архитект.
1873  Васил Левски — бугарски национален деец.
1915  Стојан Новаковиќ — српски научник.
1967  Роберт Опенхајмер — северноамерикански физичар.
1969  Драгиша Цветковиќ — југословенски политичар.
1986  Пол Стјуарт — американскиот филмски актер и режисер. Настапил во повеќе од 60 филмови, меѓу кои се „Граѓанинот Кејн“ и „Одмаздата на Пинк Пантер“.
2001  Крум Монев — македонски борец.


19 февруари[уреди]

Настани

1878  Томас Едисон го патентирал фонографот, претходник на современиот грамофон.
1905  Во Париз излегол првиот број на весникот „Македонија“.
1921  Склучен е првиот од пактовите со кои Франција настојуваше да обезбеди хегемонија во Европа - сојуз со Полска против Германија и со Малата Антанта дејствуваа многу силно врз европската политика.
1945  Започнала големата битка на пацифичкиот остров Иво Џима, која се водела меѓу армиите на САД и на Јапонија.
1959  Потпишана е Лондонската спогодба меѓу Велика Британија, Грција и Турција за независност на Кипар.
1968  Започнал судскиот процес на група родители против компанијата „Дистилер“, која го произведувала лекот „талидомид“.
1994  Во Скопје е основано Македонско - американско здружение за пријателство и соработка.
1996  Во Њујорк официјално започна со работа генералниот конзулат на Република Македонија.
1996  Советот на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ донесе одлука оваа манифестација во иднина да се одржува под името „Македонски театарски фестивал“.


Родени

1473  Никола Коперник — полски астроном.
1743  Лујџи Бокерини — италијански композитор и виолончелист.
1875  Димо Хаџи Димов — македонски револуционер.
1896  Кирил Јанчулев — генерал во бугарската армија.
1922  Тодор Димитровски — македонски лингвист.
1951  Трајан Мартиноски — македонски поет.
1952  Данило Турк — претседател на Словенија.
1957  Јохан Холзек - Фалко — австриски поп и рап пејач.
1960  Момчило Бајагиќ-Бајага — српски пејач.
1979  Игор Митрески — македонски фудбалер.
1985  Јеле Ванендерт — белгиски велосипедист.
1989  Ридигер Зелиг — германски велосипедист.


Починале

1923  Иван Тавчар — словенечки писател и политичар.
1952  Кнут Хамсун — норвешки писател.
1997  Денг Сјаопингпремиер на НР Кина.
2008  Наталија Бесмертнова — примабалерина на Бољшој театар од 1961 до 1995 година.


20 февруари[уреди]

Настани

1872  Отворен е Метрополитен во Њујорк, еден од најголемите музеи во светот.
1938  Британскиот министер за надворешни работи Ентони Идн, поднесе оставка во знак на протест поради политиката на попуштање на премиерот Невил Чемберлен кон Хитлер. Кога Черчил го презеде раководењето со британскиот кабинет, Идн како министер беше еден од најактивните државници на антихитлеровската коалиција.
1941  Во САД бил промовиран првиот џип од марката „вилис МБ“, наменет за армијата на САД.
1962  САД го лансираа вселенскиот брод „Меркјури Атлас МА-6“ со првиот американски космонаут Џон Глен. Бродот трипати ја обиколи Земјата и се спушти во Атлантикот.
1970  Почнала изградбата на големиот мост преку теснецот Босфор, кој денес е прва директна копнена врска меѓу Балканот и Мала Азија.
1986  СССР ја лансирал вселенската станица „Мир“.
1987  Излегува од печат словенечкиот месечник „Нова ревија 57“ во која се пренесени Прилозите за словенечката национална програма кои претставуваат еден вид одговор на словенечките интелектуалци на Меморандумот на САНУ.
1991  Во Тирана избувнале масовни демонстрации против комунистичкиот режим.


Родени

1925  Роберт Алтман — американски филмски режисер.
1949  Васе Манчев — македонски раскажувач.
1967  Курт Кобејн — американски музичар.
1988  Ријана — барбадошко-американска пејачка.
1992  Борјан Ристовски — македонски фудбалер.


Починале

1431  Мартин V — римски папа.
1626  Џон Доуленд — англиски композитор за лејта.
1790  Јозеф Вториавстроунгарски император на Хабсбуршката династија.
1908  Мануш Георгиев — македонски револуционер.
1910  Бутрос Бутрос-Гали — египетски политичар и дипломат.
1943  Раде Јовчевски - Корчагиннароден херој на Македонија, загинал во Скопје, во судир со бугарската полиција.
1949  Василиј Лебедев-Кумачсоветски поет, текстописец на маршот „Света војна“.
1983  Танкреди Пазеро — еден од најголемите италијански оперски бас пејачи.


21 февруари[уреди]

Настани

1613  Првиот руски владетел од династијата Романови, Михаил Фјодорович, бил прогласен за цар. Со тоа започнала ерата на династијата Романови.
1795  Холандија ѝ го предала на Велика Британија островот Цејлон во Индискиот Океан.
1848  Објавен е Комунистичкиот манифест, дело на Карл Маркс и Фридрих Енгелс.
1916  Започнала битката кај Верден во Франција, најкрвавата битка во Првата светска војна, која со кратки прекини траела шест месеци, а во која загинале 700.000 војници.
1925  Излегол првиот број на американското списание „Њујоркер“.
1947  Физичарот Едвард Харвард Ленд од Њујорк ја измислил камерата која веднаш ги развива фотографиите. Подоцна, таа го добила името полароид-камера според фирмата „Полароид“ каде што се произведувала.
1972  Ричард Никсон, допатувал во Пекинг, со што започнала нормализацијата на американско-кинеските односи. Тоа било првата посета на еден американски претседател на Кина.
1986  Излегол албумот на американската хеви-метал група „Металика“ насловен како „Господар на куклите (Master of Puppets)“.
1992  Во Вадуц (Лихтенштајн), на Генералното собрание на меѓународната хотелска агенција „Евротел“ во која членуваат девет земји, Република Македонија била примена за десетта членка.
1999  Посетата на индискиот премиер Атал Бехари Ваџпај на Пакистан, прва на еден шеф на влада на соседната земја по десет години, завршила со потпишување на договор за соработка меѓу двете држави во напорите за решение на спорот околу Кашмир, како и за намалување на ризикот од војна.


Родени

1728  Петар III — руски цар.
1795  Франческо Маноел да Силва — бразилски композитор.
1880  Георги Казепов — македонски револуционер.
1866  Аугуст фон Васерман — германски бактериолог.
1893  Андре Сеговија — шпански гитарист.
1924  Роберт Габриел Мугабезимбабвеански револуционер и политичар.
1951  Мухамед Халили — македонски политичар.
1956  Ха Џин — кинеско-американски писател.
1980  Џигме Кесар Намѓел Вангчуккрал на Бутан.
1984  Андреас Сепи — италијански тенисер.
1985  Мартин Велитс — словачки велосипедист.
1985  Петер Велитс — словачки велосипедист.
1985  Кристијан Мајер — канадски велосипедист.
1989  Корбин Блу — американски глумец.
1990  Даниел Дидави — германски фудбалер.


Починале

1575  Клаудија Валоа — француска принцеза.
1513  Јулиј II — римски папа.
1677  Барух Спиноза — истакнат холандски филозоф.
1730  Бенедикт XIII — римски папа.
1965  Малколм Икс — водач на црнечките националисти во САД.
1984  Михаил Шолохов — познат руски и советски писател.


22 февруари[уреди]

Настани

1281  Мартин IV станува папа.
1819  Шпанија ја продава Флорида на САД за пет милиони американски долари.
1879  Во Јутика, Њујорк, САД, Френк Вулворт ја отвора првата продавница од својот синџир на продавници.
1955  Поради повреда, предизвикана од паѓање од коњ, тенисерката Морин Коноли, позната како „Малата Мо“ се повлекла од тенисот. Таа победила на Вимблдон трипати по ред, во 1952, 1953 и 1954 година.
1979  Карипскиот остров Света Луција стекна независност по 165 години поминати под британска управа.
1980  Израелската влада донесе одлука за пуштање во оптек на нова национална валута, шекел, која ја замени израелската фунта.
1980  Хокеарската репрезентација на САД извојува победа над екипата на СССР во финалето на Зимските олимписки игри во 1980 г.
1986  Долгогодишниот претседател на Филипините, диктаторот Маркос бил принуден да ја напушти земјата, под притисок на јавноста.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и Кралството Белгија. Во Брисел, со размена на дипломатски документи, Кралството Белгија воспостави дипломатски односи со Република Македонија.
2011  Градот Крајстчерч во Нов Зеланд е погоден од катастрофален земјотрес.


Родени

1403  Шарл VII Победникот — крал на Франција.
1732  Џорџ Вашингтон — првиот претседател на САД.
1788  Артур Шопенхауер — германски филозоф.
1857  Хајнрих Рудолф Херц — германски физичар.
1878  Христо Узунов — еден од плејадата големи македонски револуционери во борбата за македонското социјално и национално ослободување.
1932  Едвард Кенеди — член на Демократската партија на САД.
1935  Данило Киш — еден од најголемите југословенски писатели со светско реноме.
1959  Кајл Меклахлан — американски актер.
1984  Бранислав Ивановиќ — српски фудбалер.
1990  Тарас Бурлак — руски фудбалер.


Починале

606  Сабинијан — римски папа.
1512  Америго Веспучииталијански морепловец.
1888  Ана Кингсфорд — англиски доктор.
1907  Митре Влаот — македонски револуционер.
1907  Андон Брештенски — македонски револуционер.
1987  Енди Ворхол — американски уметник, режисер и писател.
1988  Петар Богданов - Кочко — македонски композитор, оперски пејач (тенор) и организатор на музичкиот живот во Македонија.


23 февруари[уреди]

Настани

303  Императорот Диоклецијан наредил да се урне новоизградената црква во Никомедија, а следниот ден наредил да се уништат сите христјански храмови и списи во Римското Царство.
1905  Американскиот адвокат Пол Перси Харис во Чикаго го основа Ротари клубот.
1919  Бенито Мусолини ја формира Фашистичката партија на Италија.
1933  Јапонија ја почна окупацијата на Кина, северно од големиот кинески ѕид.
1941  Откриен е плутониумот.
1945  Втора Светска војна: Американските трупи го зазедоа главниот град на Филипини, Манила, и им нанесоа тежок пораз на Јапонците. Генералот Макартур, кој командуваше со американската Осма армија, имаше посебни причини, за да им се одмаздува на Јапонците. Тој три години порано, се повлече пред јапонската наезда.
1945  Втора Светска војна: Изведена е најголемата сојузничка воздушна офанзива. Околу шест илјади авиони нападнаа многу сообраќајни центри во Германија, од Хамбург и Хановер на запад до Берлин и Лајпциг на север. Притоа, на простор од околу 80.000 км. беа исфлени 14.000 бомби од по 250 килограми.
1947  Во Женева основана е Меѓународната организација за стандардизација (ISO).
1967  Основана е Македонската Академија на Науките и Уметностите.
1970  Британска Гвајана стекна независност.
1994  На падините на Шар Планина, во близина на Тетово, беа предадени во редовно производство четири мали хидроцентрали на водоснабдително-енергетскиот систем „Попова Шапка“.
1998  Шефовите на дипломатиите на Европската унија ја укинаа забраната за официјални контакти со Иран на високо ниво.


Родени

1417  Павле II — римски папа.
1685  Георг Фридрих Хендл — германскo-англиски композитор.
1864  Крсте Златарев — бугарски генерал.
1867  Александар Протогеров — бугарски генерал.
1868  В.Е.Б. Дибаа — американски борец за човекови права
1883  Карл Јасперс — германски филозоф
1889  Виктор Флеминг — американски филмски режисер.
1940  Питер Фонда — американски актер
1954  Виктор Јушченко — украински претседател
1961  Ивица Вдовиќ — југословенски музичар.
1964  Зоран Русоманов — македонски одбојкар.


Починале

1447  Евгениј IVримски папа.
1792  Џошуа Рејнолдс — англиски сликар.
1824  Блазиус Мерем — германски зоолог.
1848  Џон Квинси Адамспретседател на САД.
1934  Едвард Елгар — прочуен англиски композитор.
1979  Ќемал Ајдини — доајен на албанската драма при Театарот на народностите во Скопје.
2006  Телмо Зара — шпански фудбалер.
2007  Добрила Пуцкова — македонска актерка.


24 февруари[уреди]

Настани

1525  Во битката кај Павија, во Италија, шпанската армија за првпат во историјата на војните ги употребила пушките „мушкети“, и притоа ја победи француско - швајцарската војска. Во таа битка загинаа 14.000 војници.
1582  Воведен е Грегоријанскиот календар.
1819  Американскиот конгрес го ратификувал договорот, според кој Шпанија им ја отстапува Флорида на САД.
1882  Во Физиолошкото друштво во Берлин, бактериологот Роберт Кох изјавил дека причината за туберкулозата е патогениот микроорганизам за долгнавест облик, кој според него, е наречен кохова бактерија.
1887  Воспоставена е телефонска врска меѓу Париз и Брисел..
1920  Национал-социјалистичката германска работничка партија го одржала својот прв јавен митинг на улицата „Тал“ број 54 во Минхен.
1942  Во рамките на пропагандната војна, Министерството за информации на САД започнало со емитување на меѓународната програма „Гласот на Америка (Voice of America)“.
1945  Втора светска војна: Војската на САД го ослободила главниот град на Филипините, Манила кој бил под окупација од страна на Јапонија.
1946  Хуан Перон е избран за претседател на Аргентина.
1968  Борците на Виетконг го зазеле Хуе, третиот по големина град во Виетнам.
1971  Алжирските власти соопштиле дека ја преземаат контролата над француските нафтени компании во земјата.
1974  Властите во Пакистан соопштиле дека официјално го признале Бангладеш (поранешен Источен Пакистан) за независна држава.
1987  Слободан Милошевиќ го посетил САП Косово, каде што се состанал со локалните Срби. Во текот на неговите разговори со Србите и со локалите комунистички функционери, илјадници Срби се собрале пред зградата и почнале да ја каменуваат, барајќи средба со Милошевиќ. Дошло до конфликт на масите со милицијата и Милошевиќ застанал на страната на народот, изговарајќи го познатото „Никој не смее да ве тепа.“
1998  Францускиот парламент едногласно го ратификувал Договорот за сеопфатна забрана за нуклеарни проби.
2005  Римскиот папа Јован Павле Втори бил подложен на сложена операција со која во дишникот му бил вграден катетер.


Родени

1536  Климент VIIIримски папа.
1786  Вилхелм Грим — германски филолог, писател и собирач на народни умотворби.
1866  Петар Лебедевруски научник, физичар.
1923  Михаило Марковиќ — југословенски и српски филозоф.
1931  Славе Македонскипоет, раскажувач, публицист, драмски автор, литературен преведувач.
1955  Стив Џобс — соосновач и директор на Епл.


Починале

1815  Роберт Фултон — американски инженер и пронаоѓач.
1952  Христо Татарчев — основоположник и претседател на Македонската револуционерна организација во Солун.
1976  Димитар Митрев — македонски литературен критичар и есеист, академик.
2006  Томе Саздов — еден од доајените на спикерската професија во Македонија.
2010  Момчило Грошев — македонски фудбалер.


25 февруари[уреди]

Настани

1889  Формиран округот Чавес во Ново Мексико, САД.
1949  Со закон на Народното собрание на НР Македонија е основан Универзитетот во Скопје. Со одржувањето на првото Универзитетско собрание на 24.04.1949 година, е означено раѓањето на Универзитетот како највисока научна и образовна институција во Македонија. Во 1969 година, при одбележувањето на 20-годишнината од работата на Универзитетот, тој го доби името Универзитет „Кирил и Методиј“, а на 12.11.1992 година, со одлука на Универзитетскиот совет, Универзитетот „Кирил и Методиј“ пред името на словенските просветители го доби и епитетот свети, значи „Свети кирил и Методиј“.
1994  Во Брисел официјално започна да работи Амбасадата на Република Македонија.


Родени

1611  Евлија Челебија — отомански патописец.
1643  Ахмед II — отомански султан.
1682  Џовани Батиста Моргањи — италјански медицински научник.
1707  Карло Голдони — италијански комедиограф.
1861  Рудолф Штајнер — австриски философ.
1888  Јордан Бадев — македонски револуционер.
1919  Карл Прибрам — американски научник.
1921  Роман Качанов — руски аниматор.
1930  Садик Садику — македонски деец.
1944  Боре Ангеловски — театарски деец во Македонија.
1950  Нестор Киршнер — претседател на Аргентина († 2010)
1962  Пија Мајоко — поранешна американска басистка на женската хеви метал група Vixen.
1974  Сретко Калиниќ — еден од учесниците во атентатот врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.
1976  Марко Пиноти — италијански велосипедист.
1981  Бурим Хусеини — поранешен член на ОНА.
1984  Хајнрих Хауслер — австралиски велосипедист.
1985  Џексон Родригез — венецуелски велосипедист.


Починале

806  Тарасиј Константинополски — цариградски патријарх.
1856  Николај Иванович Лобачевски — руски математичар.
1899  Паул Јулиус Ројтер — германски новинар.
1944  Кузман Јосифовски - Питународен херој на Македонија, убиен во Скопје, при пробивањето на блокадата на бугарската полиција.
1983  Тенеси Вилијамс — американски драмски писател.
2012  Морис Андре — истакнат француски трубач.
2014  Пако де Лусија — шпански композитор и гитарист.


26 февруари[уреди]

Настани

1531  Во Лисабон, главниот град на Португалија, во земјотрес загинаа меѓу 20 и 30 илјади луѓе.
1815  Францускиот цар Наполеон Бонапарт го напушти островот Елба, кој по абдикацијата му беше одреден како привремено живеалиште, и со мала група следбеници тргна за Париз за да ја преземе власта. Со тоа почна периодот на неговото владеење познато како „Сто денови“, завршено со поразот на неговата војска кај Ватерло.
1848  Британскиот воен транспоретен брод „Биркенхед“ потона во заливот Симон покрај брегот на Јужна Африка, повлекувајќи во смрт 485 луѓе.
1901  По задушувањето на двегодишното кинеско востание против окупаторите наречено „Боксерско востание“ на водачите на побунетите Чи Сјији и Су Ченг Ју јавно им ги отсекоа главите.
1909  Отоманската Империја ја призна австроунгарската анексија врз Босна и Херцеговина.
1915  Германците во Првата светска војна, во борбата против Французите кај Маланкур за првпат во историјата војуваа со употреба на фрлачи на пламен.
1918  Германски авиони во Првата светска војна го бомбардираа италијанскиот град Венеција.
1936  Адолф Хитлер во Саксонија ја отвори првата фабрика за производство на „народното возило“ Фолксваген.
1984  Околу 1.000 американски маринци, кои биле дел од војниците на Обединетите Нации, го напуштиле Бејрут.
1987  Со указ на Генералниот синод на Англиканската црква, на жените им било дозволено да бидат свештеници.
1991  По 208 дена ирачка окупација, Кувајт бил ослободен од страна на војските на неколку западни земји.
1992  Република Босна и Херцеговина ја призна Република Македонија.
1993  Во терористички напад во Светскиот трговски центар во Њујорк загинале шест лица, 1.042 биле повредени.
2004  Македонскиот претседател Борис Трајковски, шест члена делегација и двајца пилоти загинале при уривањето на авионот од типот „Кингер“ на 15-километри јужно од Мостар.
2008  Пуштена Енциклопедијата на живиот свет.


Родени

1725  Никола Кињо — изумител на автомобилот.
1802  Виктор Иго — еден од великаните на францускиот романтизам.
1846  Бафало Бил — американски војник, ловец и забавувач.
1861  Фердинанд I — кнез и цар на Бугарија.
1932  Џони Кеш — американски пејач, актер и автор.
1932  Спиро Прилепчански — долгогодишен новинар и уредник на неделниот енигматски забавник на „Нова Македонија“.
1948  Ѓорѓи Колозов — македонски глумец.
1949  Ема Керкби — англиска пејачка, специјалист по раномузичка изведба.
1956  Мишел Уелбек — француски романописец, поет и режисер.
1963  Милко Ѓуровски — македонски и југословенски фудбалер.
1980  Хулијан Санчез — шпански велосипедист.
1983  Сергеј Биков — руски кошаркар.


Починале

1916  Наум Туфекчиев — македонски револуционер.
1927  Херман Обрист — швајцарски и германски дизајнер и скулптор.
1938  Александар Амфитеатров — руски писател.
1952  Јозеф Торак — австриско-германски вајар.
1960  Александар Белиќ — македонист.
2004  Борис Трајковски — претседател на Република Македонија.


27 февруари[уреди]

Настани

1844  Доминиканската Република стекнала независност од Хаити
1900  Основан е ФК Баерн Минхен
1900  Основана е британската Лабуристичка партија
1908  Во Битола е формирано е работничкото просветно друштво „Класно сознание“, кое ги ширело социјалистичките идеи меѓу работниците.
1921  Во Виена е формиран Втората и пол Интернационала.
1933  Запалена е зградата на Германскиот Рајхстаг.
1967  Доминика добила независност од Британија.
1976  Револуционерното движење „Полисарио“ ја прогласила поранешната шпанска колонија Западна Сахара за самостојна држава.
1989  Во Венецуела се случиле масовни немири, познати како Каракасо.
1996  Република Македонија и Република Грција воспоставиле дипломатски односи на амбасадорско ниво.


Родени

272  Константин Iримски цар, познат и како Константин Велики, основач на градот Константинопол.
1846  Франц Меринг — германски социолог и историчар, еден од водачите на левото крило на германската социјалдемократија и еден од основачите на Комунистичката партија на Германија.
1873  Енрико Карузоиталијански оперски пејач, тенор, еден од најславните пејачи на сите времиња.
1902  Џон Стајнбек — американски писател.
1913  Ирвин Шо — американски писател.
1928  Ариел Шарон — израелски премиер.
1932  Елизабет Тејлор — британско-американска актерка.
1971  Дерен Браун — англиски илузионист и менталист.
1978  Кахабер Каладзе — грузиски фудбалер.


Починале

1887  Александар Бородин — руски композитор.
1936  Иван Павлов — руски научник, лекар-физиолог, познат по Павловиот условен рефлекс.
1990  Михаил Петрушевски — македонски академик, филолог, еден од основачите на Филозофскиот факултет во Скопје.
2013  Александар Лековски — македонски диригент и композитор.


28 февруари[уреди]

Настани

1531  Во Лисабон, главниот град на Португалија, во земјотрес загинаа меѓу 20 и 30 илјади луѓе.
1815  Францускиот цар Наполеон Бонапарт го напушти островот Елба, кој по абдикацијата му беше одреден како привремено живеалиште, и со мала група следбеници тргна за Париз за да ја преземе власта. Со тоа почна периодот на неговото владеење познато како „Сто денови“, завршено со поразот на неговата војска кај Ватерло.
1848  Британскиот воен транспоретен брод „Биркенхед“ потона во заливот Симон покрај брегот на Јужна Африка, повлекувајќи во смрт 485 луѓе.
1901  По задушувањето на двегодишното кинеско востание против окупаторите наречено „Боксерско востание“ на водачите на побунетите Чи Сјији и Су Ченг Ју јавно им ги отсекоа главите.
1909  Отоманската Империја ја призна австроунгарската анексија врз Босна и Херцеговина.
1915  Германците во Првата светска војна, во борбата против Французите кај Маланкур за првпат во историјата војуваа со употреба на фрлачи на пламен.
1918  Германски авиони во Првата светска војна го бомбардираа италијанскиот град Венеција.
1936  Адолф Хитлер во Саксонија ја отвори првата фабрика за производство на „народното возило“ Фолксваген.
1984  Околу 1.000 американски маринци, кои биле дел од војниците на Обединетите Нации, го напуштиле Бејрут.
1987  Со указ на Генералниот синод на Англиканската црква, на жените им било дозволено да бидат свештеници.
1991  По 208 дена ирачка окупација, Кувајт бил ослободен од страна на војските на неколку западни земји.
1992  Република Босна и Херцеговина ја призна Република Македонија.
1993  Во терористички напад во Светскиот трговски центар во Њујорк загинале шест лица, 1.042 биле повредени.
2004  Македонскиот претседател Борис Трајковски, шест члена делегација и двајца пилоти загинале при уривањето на авионот од типот „Кингер“ на 15-километри јужно од Мостар.
2008  Пуштена Енциклопедијата на живиот свет.


Родени

274  Константин I Великиримски цар од 306 до 337 година.
1533  Мишел де Монтењ — француски ренесансен писател и философ.
1552  Јост Бирги — швајцарски часовничар и математичар.
1890  Владимир Нижински — руски балетан и кореограф.
1980  Васил Зафирчев — македонски театарски и филмски актер.
1980  Тејшон Принц — американски професионален кошаркар.
1982  Алберто Лосада — шпански велосипедист.
1985  Јелена Јанковиќ — српска тенисерка.


Починале

1869  Алфонс де Ламартин — француски поет и академик.
1907  Петар Христов - Германчето — македонски револуционер.
1986  Улоф Палмепремиер на Шведска.
1941  Алфонсо XIII — крал на Шпанија.
1981  Љутви Руси — македонски новинар, писател и преведувач.
2010  Куширо Хајаши — јапонски астрофизичар.


29 февруари[уреди]

Настани

2012  Завршена радиодифузната кула „Токиско небесно дрво“ — втора највисока градба во светот.


Родени

1468  Павле III — последниот папа од ренесансниот период.
1792  Џоакино Росини — истакнат италијански оперски композитор.
1784  Лео фон Кленце — прочуен германски неокласичен архитект.
1820  Луис Свифт — американски астроном, откривач на многу комети и маглини.
1940  Вартоломеј I — патријарх на Константинопол и „прв меѓу еднаквите“.
1920  Благој Страчковски — македонски народен херој, учесник во НОБ.
1980  Рубен Плаза — шпански велосипедист.


Починале

1868  Лудвиг I — крал на Баварија.
2008  Ерик Ортвад — дански сликар.
2012  Дејви Џонс — англиски пејач, текстописец и глумец.


Јануари - Февруари - Март - Април - Мај - Јуни - Јули - Август - Септември - Октомври - Ноември - Декември

Начин на користење на шаблоните во рубриката