Западна Сахара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Западна Сахара
الصحراء الغربية
As-Ṣaḥrā' al-Ġarbiyyah
Sahara Occidental
Знаме
Главен град н/п
Најголем град Ел Ајун
Службен јазик арапски де јуре1, шпански де факто
Демоним Сахрави
Оспорена незавосност
 -  Отцепена од Шпанија 14 ноември 1975 
Површина
 -  Вкупна 266.000 км2 (77ма)
 -  Вода (%) незначително
Население
 -  проценка за јули 2007 382.617 (167ма)
 -  Густина 1.3 жит/км2 (238ма)
Валута Марокански дирхам (MAD)
Часовен појас UTC (UTC+0)
 -  (ЛСВ) GMT (UTC)
НДД .eh е резервиран, но не се користи
Повик. бр. 212

Западна Сахара е една од најслабо населените територии во светот и претежно претставува пустинска земја. Се наоѓа во Северозападна Африка и се граничи со Мароко на север, со Алжир на североисток, со Мавританија на исток и југ и со Атлантскиот Океан на запад. Главен град е Ел Ајун, во кој живее преку третина од населението на Западна Сахара.

Мароко и движењето за независност Полисарио се стремат да ја контролираат оваа територија. По примирјето од 1991 година главнината од територијата на Западна Сахара ја контролира Мароко, а Сахарската Арапска Демократска Република има контрола само на мал дел од територијата. Независноста на Западна Сахара е призната од страна на 45 држави, додека Мароко има добиено формална поддршка за својата позиција од 25 држави, во прв ред од државите членки на Арапската Лига.

Етимологија[уреди]

Историја[уреди]

Географија и клима[уреди]

Политички систем[уреди]

Административна поделба[уреди]

Економија[уреди]

Население, јазик и религија[уреди]

  • Населението во 2009 изнесувало 513.000 жители.

Култура[уреди]

Музика[уреди]

Спорт[уреди]

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]