Сенегал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Република Сенегал
République du Sénégal
Знаме
Гесло"U Peuple, U But, UFoi"  (француски)
"Еден нрод, Една цел, Една Вера"
ХимнаPincez Tous vos Koras, Frappez les Balafons
Главен град
(и најголем)
Дакар
14°40′ СГШ 17°25′ ЗГД / 
Службен јазик француски
Признаени регионални јазици волоф (околу 94%)
Демоним сенегалец
Уредување полупретседателски систем
 -  Претседател Маки Сал
 -  Премиер Сулејман Ндене Ндиаје
Независност
 -  од Франција 20 август 1960 
Површина
 -  Вкупна 196.723 км2 (87-ма)
 -  Вода (%) 2.1
Население
 -  проценка за (јули 2009) 13,711,597 (72-ра)
 -  Густина 59 жит/км2 (137-ма)
БДП (ПКМ) проценка за 2008
 -  Вкупен $21.738 милијарди[1] 
 -  По жител $1,736[1] 
БДП (номинален) проценка за 2008
 -  Вкупно $13.350 милијарди[1] 
 -  По жител $1,066[1] 
Џини (1995) 41.3 (среден
ИЧР (2008) 0.502 (среден) (153-та)
Валута ЦФА франк (XOF)
Часовен појас UTC
Се вози на десно
НДД .sn
Повик. бр. 221

Сенегал е држава во Северозападна Африка. Главен град е Дакар.

Етимологија[уреди]

Историја[уреди]

Во текот на 6 век, територијата на денешен Сенегал бил населен од страна на народите Волоф и Серер, а во 9 век пристигнале Тукулорите чија држава станала доминантна на овие простори. Во 11 век до Сенегал пристигнал исламот преку Алморавидската династија. Од 14 век била формирана државата на народот Волоф, а во 16 век се распаднала на повеќе делови. Контактите со европските колонизатори започнале кон 15 век, главно од Португалските морепловци и трговски. Во следниот, 17 век, Французите станале најголема сила на овие простори, по кое следувало француското колонизирање на земјата. По крајот на светските војни бројот на сенегалското население се зголемило, а со тоа се појавиле и првите движења кои се бориле за независност. Својата независност земјата ја стекнала на 20 август 1960 година.

Географија и клима[уреди]

Политички систем[уреди]

Административна поделба[уреди]

Економија[уреди]

Население, јазик и религија[уреди]

Култура[уреди]

Музика[уреди]

Спорт[уреди]

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]


Шаблон:Link FA