Лос Анџелес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Од врв: Поглед на градот; Вениска Плажа; Грифит Опсерваторија; Холивуд Знак


Лос Анџелес (англиски: Los Angeles), познат по скратеницата LA е град сместен со плажата на Тихи Океан, на југ на американската држава Калифорнија. Овој град според статистиките во 2005 година, има 3,877,129 што го прави најголем град во Калифорнија, и после Њујорк, втор град по број на жители во САД. Лос Анџелес е познат како еден од најважните културни и забавни центри. Во градот се наоѓаат многубројни училишта, здравствени и научни институции, театри и музеи. Лос Анџелес е центар на фимлската и телевизиската индустрија која е сместена во неговото преградие Холивуд, а со тоа е и важен центар на музичката сцена како и индустријата за авиони. Градот освен тоа, беше и два пати домаќин на Олимписки Игри кои во него се одржувале 1932 и 1984 година.