22 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Февруари 2015 22 февруари е 53-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 312 денови до крајот на годината (313 во престапна).

Настани:

1281  Мартин IV станува папа.
1819  Шпанија ја продава Флорида на САД за 5 милиони американски долари.
1879  Во Јутика, држава Њујорк, САД, Френк Вулворт ја отвора првата продавница од својот синџир на продавници.
1979  Карипскиот остров Света Луција стекна независност по 165 години британска управа.
1980  Израелската Влада донесе одлука за пуштање во оптек на нова национална валута, шекел, која ја замени израелската фунта.
1980  Хокејарската репрезентација на САД извујува победа над екипата на СССР во финалето на Зимските Олимписки Игри 1980.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и Кралството Белгија. Во Брисел, со размена на дипломатски документи, Кралството Белгија воспостави дипломатски односи со Република Македонија.
2011  Градот Крајстчерч во Нов Зеланд е погоден од катастрофален земјотрес.

Родени:

1403  Шарл VII Победникот — крал на Франција.
1732  Џорџ Вашингтон — првиот претседател на САД.
1788  Артур Шопенхауер — германски филозоф.
1857  Хајнрих Рудолф Херц — германски физичар.
1878  Христо Узунов — еден од плејадата големи македонски револуционери во борбата за македонското социјално и национално ослободување.
1932  Едвард Кенеди — член на Демократската партија на САД.
1935  Данило Киш — еден од најголемите југословенски писатели со светско реноме.
1959  Кајл Меклахлан — американски актер.
1984  Бранислав Ивановиќ — српски фудбалер.
1990  Тарас Бурлак — руски фудбалер.

Починале:

606  Сабинијан — римски папа.
1512  Америго Веспучииталијански морепловец.
1888  Ана Кингсфорд — англиски доктор.
1907  Митре Влаот — македонски револуционер.
1907  Андон Брештенски — македонски револуционер.
1987  Енди Ворхол — американски уметник, режисер и писател.
1988  Петар Богданов - Кочко — македонски композитор, оперски пејач (тенор) и организатор на музичкиот живот во Македонија.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември