16 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< февруари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

16 февруари е 47-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 318 денови до крајот на годината (319 во престапна).

Настани:

1871  Француската Влада потпиша капитулација и акт за примирје со Прусите по загубената војна.
1873  Во Шпанија е прогласена Република, бидејќи поради внатрешните превирања во земјата, несредената стопанска ситуација и јакнење на републиканското движење, тогашниот крал Амедео Савојски се откажа од престолот. Меѓутоа, поради разединетоста на револуционерните сили, следната година генерал Серано изврши удар и го обнови монархофашистичкиот систем.
1945  Втора Светска војна: Американското воздухопловство започна масовно бомбардирање на Токио.
1959  Фидел Кастро стана премиер на Куба.
1972  Група офицери на вооружените сили на Еквадор, предводени од генерал Гилермо Родригес Лара со државен удар, без крв го ослободи од власт Хосе Марие Веласко Ибара. На чело на државата дојде генерал Лара, а соборениот претседател Ибара доби азил во Венецуела.
1978  Кина и Јапонија во Пекинг потпишаа Договор за трговија меѓу двете држави во висина од 20 милијарди американски долари.
1994  Република Грција ја затвори границата кон Република Македонија и воведе трговско ембарго кон Република Македонија, ги затвори грчкиот конзулат во Скопје и Солунското пристаниште за Република Македонија. Ембаргото е укинато на 15 октомври 1995 година.
1996  Европскиот парламент донесе одлука за пристапување на Република Македонија во Европската програма ФАРЕ за помош и развој на земјите од Централна и Источна Европа.
2000  Русија и НАТО ги обновија односите, прекинати во 1999 година поради агресијата на Алијансата врз СР Југославија, соопштено е во Москва.

Родени:

1848  Октав Мирбо — француски писател.
1912  Крум Тошев — македонски славист.
1942  Ким Џонг Ил — водач на Северна Кореја.
1948  Екхарт Толе — германско-канадски духовен учител.
1959  Благоја Маркоски — македонски географ.
1984  Брент Букволтер — американски велосипедист.

Починале:

1391  Јован V Палеологвизантиски цар.
1917  Октав Мирбо — француски писател.
2014  Лорена Рохас — мексиканска глумица и пејачка.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември