Кит Харинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кит Харинг
Родено име Кит Харинг
Keith Haring
Роден мај 4, 1958(1958-05-04)
Рединг, Пенсилванија
Починал февруари 16, 1990(1990-02-16) (на 31 год.)
Њујорк Сити, Њујорк
Националност САД
Поле Поп уметност, графити
Повлијаен од Др. Сус, Волт Дизни, Ален Харинг (татко му), Вилијам С. Бароус, Пјер Алешински[1]

Кит Харинг (англиски: Keith Haring) (4 мај, 1958 – 16 февруари, 1990) бил уметник и општествен активист чија работа била поврзана со уличната култура на Њујорк од 1980-тите.

Наводи[уреди]

  1. Шеф, Дејвид. „Keith Haring, An Intimate Conversation“, 10 август, 1989 (конс. 14 ноември, 2007).

Надворешни врски[уреди]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: