Диего Годин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Диего Годин
Diego Godín.jpg
Годин со Фудбалската репрезентација на Уругвај
Лични податоци
Полно име Диего Роберто Годин Леал
Роден на 16 февруари 1986 (1986-02-16) (28 г.)
Роден во Розарио, Уругвај
Висина 1.85 м
Положба Среден бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид
Број 2
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2006 Серо 63 (6)
2006–2007 Национал 26 (0)
2007–2010 Виљареал 91 (4)
2010– Атлетико Мадрид 52 (2)
Репрезентација
2005– Уругвај 56 (3)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 24 јули 2011

Диего Роберто Годин Леал (шпански изговор: [ˈdjeɣo ɣoˈðin]; роден на 16 февруари 1986 во Розарио) е Уругвајски фудбалер кој игра за Атлетико Мадрид во Ла Лига, како среден бек.

Клупска кариера[уреди]

Рани години / Виљареал[уреди]

Годин ја започнал својата фудбалска кариера во Серо на 17 годишна возраст. По неговите добри настапи, тој потпишал за уругвајскиот прволигаш Национал, каде за брзо време станал капитен на тимот поради неговата зрелост и професионализам.

Во август 2007, Годин потпишал петгодишен договор шпанскиот прволигаш Виљареал,[1] постигнувајќи погодок во својот втор натпревар, во поразот од 2-3 против Осасуна на 7 октомври.[2] Во својата прва сезона во шпанската Ла Лига, тој одиграл 24 натпревари и бил дел од најдобриот пласман на Виљареал кој завршил на второто место. Тој ја зацврстил својата стартна позиција во наредните сезони, најчесто играјќи со аргентинецот Гонзало Родригез во срцето на одбраната.

Атлетико Мадрид[уреди]

На 4 август 2010, откако ја одиграл својата најдобра сезона во Виљареал - 36 натпревари, три гола - Годин потпишал со Атлетико Мадрид петгодишен договор.[3] Својот прв настап за Колчонеросите го имал на 27-ми истиот месец, одигрувајќи го целиот натпревар во победата од 2-0 против италијанскиот гигант Интер во УЕФА Супер Купот 2010.

Меѓународна кариера[уреди]

На само 19 годишна возраст, Годин го имал својот прв настап за Уругвај, во пријателскиот натпревар помеѓу Мексико, во Гвадалахара. Тој исто така бил дел од тимот на Уругвај на Копа Америка 2007.

Годин бил избран во составот на Уругвај за Светското првенство 2010 во Јужна Африка, започнувајќи го натпреварот против Франција (0–0), а потоа бил дел и од наредните четири натпревари каде Уругвај стигнал до полуфиналето.

Голови во дресот на Уругвај[уреди]

# Датум Место Противник Гол Резултат Натпреварување
1. 27 мај 2006 Стадион Црвена Ѕвезда, Белград, Србија  Србија и Црна Гора 1–1 1–1 Пријателски натпревар
2. 16 август 2006 Стадион Александрија, Александрија, Египет  Египет 0–1 0–2 Пријателски натпревар
3. 18 октомври 2006 Естадио Сентенарио, Монтевидео, Уругвај  Венецуела 1–0 4–0 Пријателски натпревар

Успеси[уреди]

Клуб[уреди]

Атлетико Мадрид

Уругвај[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Villarreal put faith in Godín; UEFA.com, 2 August 2007
  2. Osasuna 3-2 Villarreal; ESPN Soccernet, 7 October 2007
  3. Atlético get Godín from Villarreal; UEFA.com, 4 August 2010

Надворешни врски[уреди]