Светско првенство во фудбал 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2018 Светско првенство во фудбал
Чемпионат мира по футболу 2018
220px
Официјално Лого
Податоци за првенството
Земја-домаќин  Русија
Датум на одржување 8 Јуни – 8 Јули
Екипи 32 (од 6 фудбалски сојузи)
Стадиони 12 (во 11 градови домаќини)
2014
2022


Светското првенство во фудбал 2018 ќе биде 21. светско фудбалско првенство кое ќе се одржи во Русија. Ова ќе биде прв турнир кој се одржува во Русија, и во Источна Европа воопшто, ќе биде и прво светско првенство кое ќе се одржува на два континента. Русија, исто така, стана и најголема земја, географски, која ќе биде домаќин на едно светско првенство. На турнирот ќе има 32 национални тимови, вклучувајќи го и домаќинот.

Стадиони[уреди]

Градови домаќини[уреди]

Русија ги предложи следниве градови: Калининград, Казањ, Краснодар, Москва, Нижни Новгород, Ростов на Дон, Санкт Петербург, Самара, Саранск, Сочи, Волгоград, Јарослав и Екатеринбург.[1] Значи, 13 градови, а 16 стадиони. Од нив 3 ќе бидат реновирани, а 13 ќе бидат новоизградени.

Во октомври 2011 Русија го намали бројот на стадиони од 16 на 14. Конструкцијата на прeдложениот стадион "Подолск" во регионот на Москва беше прекината од страна на владата, и стадионот на Спартак се бореше со стадионот на Динамо кои ќе бидат првите конструирани.[2]

Крајната одлука за градовите домаќини беше донасена на 29 септември 2012. Бројот на градови беше намален на 11, а бројот на стадиони на 12, откако Краснодар и Јарослав беа избришани од листата.[3]

Москва Санкт Петербург Калининград
Стадион Лужники Арена Откритие Зенит Арена Балтика Арена
Капацитет: 89,318
(надграден)
Капацитет: 46,990
(нов стадион)
Капацитет: 69,501
(нов стадион)
Капацитет: 45,015
(нов стадион)
Luzhniki Inside View B Stand.jpg 200px New football stadium construction site in SPB 01.jpg
Казањ Нижни Новгород Самара Волгоград
Казан Арена Стадион Нижни Новгород Стадион Самара
(нов стадион)
Стадион Волгоград
(реизграден или заменет)
Capacity: 45,105[4]
(нов стадион)
Capacity: 44,899
(нов стадион)
Capacity: 44,918 Capacity: 45,015
Closing of 2013 Summer Universiade 79.jpg 200px Central Stadium (Volgograd).jpg
Саранск Ростов на Дон Сочи Екатеринбург
Јубилеен Стадион
(нов стадион)
Левбердон Арена
(нов стадион)
Олимписки Стадион
(нов стадион)
Стадион Екатеринбург
(надграден)
Капацитет: 45,015 Капацитет: 43,702 Капацитет: 47,659 Капацитет: 44,130
200px


Карта[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Шаблон:2018 ФИФА Светско Првенство стадиони