Волгоград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Волгоград
Volgograd Station 1.jpg
Официјално знаме на Волгоград
Знаме
Официјален грб на Волгоград
Грб
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 48°42′″N, 44°31′″E

Општи податоци
Име
- други имиња


Волгоград
Сталинград
руски: Самара
Царицин
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Роман Гребеников
Географија
Население

Волгоград (на руски Волгоград) е град во Јужна Русија, центар на Волгоградска област, Јужен федерален округ. Се наоѓа на западниот брег на Волга, при вливањето на реката Царица. Во минатото градот се нарекувал Царицин (до 1925) и Сталинград (1925-1961). Населението на градот е околу 1 014 000 жители.