Марио Манџукиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марио Манџукиќ
Mario Mandžukić
Mario Mandžukić2.jpg
Лични податоци
Роден на 21 мај 1986 (1986-05-21) (28 г.)
Роден во Славонски Брод, СФРЈ
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Баерн Минхен
Број 9
Младинска кариера
Марсонија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2005 Марсонија 23 (14)
2005-2007 Загреб 51 (14)
2007–2010 Динамо загреб 81 (42)
2010-2012 Волфсбург 56 (20)
2012- Баерн Минхен 19 (15)
Репрезентација
2007- Хрватска 36 (9)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Марио Манџукиќ (хрватски: Mario Mandžukić; 21 мај, 1986) е хрватски професионален фудбалер кој игра за Баерн Минхен и Хрватската фудбалска репрезентација.

Клубска кариера[уреди]

Хрватска[уреди]

Манџукиќ е роден во Славонски Брод, во времето на СФР Југославија. Тој ги направи своите први фудбалска чекори во германскиот клуб Дицинген, кој се наоѓа во близина на Штутгарт. По неговото враќање во неговиот роден град, тој помина период помеѓу 1997 и 2003 година во тимот на Марсонија. Во текот на летото на 2005 година тој направи трансфер во ФК Загреб. Тој се наоѓаше во рамките на школувањето на Мирослав Блажевиќ и заработил голем интерес од други клубови. Во летото на 2007 година тој беше купен од страна на гигантот во хрватската лига, Динамо Загреб за сума од 1.300.000 € како замена за нивната ѕвезда, напаѓачот Едуардо да Силва. Тој ја заврши својата прва сезона во Динамо со 12 гола и 11 асистенции во текот на натпревари 29, но исто така имаше лоша дисциплина, собирајќи 8 жолти картони. Во сезоната 2008-09 во Прва ХНЛ Манџукиќ беше најдобар стрелец во лигата, постигнувајќи 16 гола во 28 настапи. По завршувањето на сезоната тој е поврзан и со германскиот тим Вердер Бремен, но понудата од € 12m беше одбиена од страна на Динамо, кои беа на мислење дека цената на Манџукиќ во најмала рака е € 15 милиони. На 17 септември 2009 година, по поразот на Динамо загуби со 2-0 дома од Андерлехт во Куп на УЕФА, Манџукиќ беше контроверзно казнет со € 100k откако беше обвинет за слабите резултати. Ова беше прв пат во историјата на клубот еден играч да плаќа финансиска казна. На 20 септември, Манџукиќ беше капитен на Динамо во убедливата победа над 6-0 против Риека во Прва ХНЛ. Во пост-натпреварското интервју Манџукиќ ги отфрли сите шпекулации за негово напуштање на клубот, во кое се наведува дека тоа е неговиот сон од детството да биде капитен на Динамо и дека тој има тенденција да го даде својот максимум во секој натпревар што тој ќе го одигра за клубот.

Волфсбург[уреди]

На 14 јули 2010 Манџукиќ потпиша за Волфсбург за сума која се верува дека е околу 8.000.000 €. Своето деби го има на 20 септември 2010, на гостувањето кај Баерн Минхен. Тој заврши како топ реализатор на тимот и во двете сезони поминати во дресот на волците. во првата сезона заврши со 8 постигнати погодоци (прв стрелец на клубот ако не го сметаме Един Џеко кој постигна 10 голови но си замина во зимскиот преоден рок), од кој неколку беа многу важни за тимот и му помогнаа во борбата за опстанокот. Во втората сезона Манџукиќ со 12 голови одново беше прв стрелец на екипата, но толку постигна и Патрик Хелмес.

Баерн Минхен[уреди]

На 27 јуни 2012, Манџукиќ потпиша за Баерн Минхен за сума од 13 милиони евра.

Титули[уреди]

Хрватска Динамо Загреб[уреди]

Германија Баерн Минхен[уреди]

Надворешни врски[уреди]