Фудбалска репрезентација на Македонија

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
 Македонија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и) Црвени Лавови
Црвено-Жолти
Сојуз ФФМ
Конфедерација УЕФА (Европа)
Селектор Македонија Бошко Ѓуровски
Капитен Горан Пандев
Најмногу натпревари Гоце Седлоски (100)
Најдобар стрелец Горан Пандев (26)
Домашен стадион Национална Арена „Филип II Македонски“)
ФИФА код MKD
ФИФА моментално рангирање 80 (јануари 2013)
ФИФА највисоко рангирање 46 (октомври 2008)
ФИФА најниско рангирање 147 (мај 1994)
Kit left arm arym10h.png
Team colours
Kit body arym10h.png
Team colours
Kit right arm arym10h.png
Team colours
Kit shorts arym10h.png
Team colours
Kit socks puma 2010 yellow.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm puma 2010 red.png
Team colours
Kit body puma 2010 red.png
Team colours
Kit right arm puma 2010 red.png
Team colours
Kit shorts arym10a.png
Team colours
Kit socks puma 2010 red.png
Team colours
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Словенија Словенија 1 - 4 Македонија Македонија
(Крањ, Словенија; 13 октомври, 1993)
Најголема победа
Лихтенштајн Лихтенштајн 1- 11 МакедонијаМакедонија
(Ешен-Маурен, Лихтенштајн; 9 ноември, 1996)
Најлош пораз
Македонија Македонија 0 - 5 Белгија Белгија
(Скопје, Македонија; 7 јуни, 1995)

Фудбалската репрезентација на Македонија е националниот фудбалски тим на Република Македонија кој е раководен од Фудбалската Федерација на Македонија. Најчесто домашните натревари македонската фудбалска репрезентација ги игра на арената „Филип II Македонски“.

Содржина

Историја на Македонската Репрезентација[уреди]

Почетоците на фудбалот во Македонија датираат уште од почетокот на 20. век. Македонскиот Фудбалски Сојуз беше формиран 14 август 1949 во Скопје, како дел од Фудбалскиот Сојуз на Југославија. Најпознати играчи од Македонија кои играа и во националниот тим на Југославија се: Кирил Симоновски - Џина, Благоја Видиниќ, Методија Спасовски, Андон Дончевски, Дарко Панчев, Илија Најдоски и други.

Прв меѓународен натпревар Словенија Словенија 1 - 4 Македонија Македонија
(Крањ, Словенија; 13 октомври, 1993)

Првиот гол за Македонската репрезентација го постигна Бошковски Зоран гол 3'

Во 1994 година, Македонија стана членка на ФИФА, УЕФА и Балканската Фудбалска Федерација. Националната репрезентација со официјални активности стартуваше во 1994-та со квалификациите за ЕП 1996, во група со: Ерменија, Белгија, Кипар, Данска и Шпанија. Прв официјален натпревар на македонската репрезентација е Македонија Македонија 1 - 1 Данска Данска
(Скопје, Македонија; 7 септември, 1994)

Првиот гол во официјален натпревар го постигна Митко Стојковски гол 5'

Најубедлив триумф е постигнат против Лихтенштајн на гости со победа од 1-11. Отогаш наваму, Македонија учествува во сите натпревари на УЕФА и ФИФА.

Играч со најмногу голови е Горан Пандев со 26 гол.

Играч со најмногу настапи е Гоце Седловски со 100 настапи.

Стадион[уреди]

Националната Арена Филип II Македонски во Скопје е стадионот на кој македонската фудбалска репрезентација ги игра натпреварите на домашен терен. Поранешното име на стадионот е "Градски Стадион". Арената е изградена во 1947 година. Изградбата на арената во денешнната форма започнала во 1978 година кога започнала изградба на јужната трибина, која била завршена за 2 години. Во 2009 година завршила реконструкцијата на северната трибина.

Национална Арена „Филип II Македонски

На 12 август 2009 година по повод 100-годишнината од фудбалот во Македонија, пред 30,000 гледачи фудбалската репрезентација на Македонија одиграла пријателски натпревар против тогашниот европски шампион Шпанија на реновираната арена. Натпреварот завршил со резултат 2-3, иако македонската репрезентација на полувремето водела со 2-0 со двата гола на Горан Пандев.

На 24 април 2011 во употреба биле пуштени источната и западната трибина со што комплетно завршила првата фаза од реконструкцијата. Неговиот моментален максимален капацитет изнесува 36,400.

Асови на македонскиот фудбал[уреди]

Настапи на квалификации за светски првенства[уреди]

Македонската фудбалска репрезентација сè уште се нема квалификуванo на завршница на едно светско првенство во фудбал. Во квалификациите за светското првенство во Германија, Македонија се пласираше на 5-то место и не обезбеди настап на завршницата.

Квалификации за СП во фудбал 1998[уреди]

Група 8

Tабела

Бр Тим Pts Pld W D L GF GA GD
1  Романија 28 10 9 1 0 37 4 33
2  Ирска 18 10 5 3 2 22 8 14
3  Литванија 17 10 5 2 3 11 8 3
4  Македонија 13 10 4 1 5 22 18 4
5  Исланд 9 10 2 3 5 11 16 -5
6  Лихтенштајн 0 10 0 0 10 3 52 -49

Квалификации за СП во фудбал 2002[уреди]

Група 4

Tабела

Тим Pld W D L GF GA GD Pts
 Шведска 10 8 2 0 20 3 17 26
 Турција 10 6 3 1 18 8 10 21
 Словачка 10 5 2 3 16 9 7 17
 Македонија 10 1 4 5 11 18 -7 7
 Молдавија 10 1 3 6 6 20 -14 6
 Азербејџан 10 1 2 7 4 17 -13 5

Квалификации за СП во фудбал 2006[уреди]

Група 1

Tабела

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Холандија 12 10 2 0 27 3 +24 32
 Чешка 12 9 0 3 35 12 +23 27
 Романија 12 8 1 3 20 10 +10 25
 Финска 12 5 1 6 21 19 +2 16
 Македонија 12 2 3 7 11 24 −13 9
 Ерменија 12 2 1 9 9 25 −16 7
 Андора 12 1 2 9 4 34 −30 5

Квалификации за СП во фудбал 2010[уреди]

Група 9

Tабела

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Холандија 8 8 0 0 17 2 +15 24
 Норвешка 8 2 4 2 9 7 +2 10
 Шкотска 8 3 1 4 6 11 −5 10
 Македонија 8 2 1 5 5 11 −6 7
 Исланд 8 1 2 5 7 13 −6 5

Квалификации за СП во фудбал 2014[уреди]

Квалификациските натпревари за пласман на светското првенство во Бразил 2014 година, Македонија ги завршила на последното место, што претставува најслаб пласман на квалификациските циклуси за европските и светските првенства во историјата на репрезентацијата. Притоа, од вкупно 10 одиграни натпревари, таа остварила две победи (против Велс во Скопје 2:1 и против Србија во Скопје 1:0), еднаш играла нерешено, а претрпила дури седум порази. Во рамките на квалификацискиот циклус, репрезентацијата постигнала 7 голови, а примила 16. На две средби пред крајот на квалификациите, селекторот Чеде Јаневски ненадејно се повлекол од својата функција и бил заменет со Зоран Стратев. По завршувањето на квалификациите, репрезентацијата паднала за 11 места на ранг-листата на ФИФА, заземајќи го 86 место со 430 бодови.[1] [2]

На последниот натпревар, одигран во Јагодина, Македонија била поразена од Србија дури со 5:1, што предизвикало расправии помеѓу играчите и негодување на македонската спорстка јавност. Уште за време на натпреварот, на теренот започнале расправии помеѓу голманот Томе Пачовски и напаѓачот Агим Ибраими, кои продолжиле на полувремето во соблекувалната, кога играчите се навредувале и расправале, а Ибраими го соблекол дресот и барал да биде заменет. Како потврда за нарушените односи, по натпреварот, капитенот Николче Новески изјавил: "Ова веќе не личи на ништо"; напаѓачот Дарко Тасевски на својот фејсбук-профил напишал "Приватна репрезентација"; селекторот Стратев изјавил дека "...од овој избор на играчи, некои не заслужуваат да го облечат државниот дрес"; а Горан Пандев, во интервјуто за "Македонски спорт" порачал: "Не можам повеќе да молчам и да гледам како тонеме. Ова што се случува со репрезентацијата е една голема срамота... Како резултат на сето ова се повлекувам од понатамошните настапи во дресот со државниот грб...". Покрај Пандев, како последица на нарушените односи, и неколку играчи најавиле дека повеќе нема да настапуваат за репрезентацијата.[3] [4] [5]

По неуспехот на квалификациите за СП во Бразил, на 12 декември 2013 година бил ангажиран нов селектор на репрезентацијата - Бошко Ѓуровски, кој потпишал двегодишен договор, со примена од 1 јануари 2014 година.[6] Истовремено, на првото рангирање на фудбалските репрезентации за 2014 година, спроведено од страна на ФИФА, македонската фудбалска репрезентација го зазела 84 место, со вкупно 425 бодови.[7]

Група А

Tабела[8]

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Белгија 10 8 2 0 18 4 +14 26
 Хрватска 10 5 2 3 12 9 +3 17
 Србија 10 4 2 4 18 11 −7 14
 Шкотска 10 3 2 5 8 12 −4 11
 Велс 10 3 1 6 9 20 −11 10
 Македонија 10 2 1 7 7 16 −9 7

Настапи на европски првенства[уреди]

Како и светските првенства, Македонија се нема квалификувано на завршница на некое европско првенство. На последниот квалификациски турнир, Македонија не обезбеди место на завршницата, но забележа добри резултати како нерешен резултат со Англиjа и победа над Хрватска.

Квалификации за ЕП во фудбал 1996 Англија[уреди]

Група 2

Табела

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Шпанија 10 8 2 0 25 4 +21 26
 Данска 10 6 3 1 19 9 +10 21
 Белгија 10 4 3 3 17 13 +4 15
 Македонија 10 1 4 5 9 18 −9 7
 Кипар 10 1 4 5 6 20 −14 7
 Ерменија 10 1 2 7 5 17 −12 5

Квалификации за ЕП во фудбал 2000 Холандија и Белгија[уреди]

Група 2

Табела

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Југославија 8 5 2 1 18 8 +10 17
 Ирска 8 5 1 2 14 6 +8 16
 Хрватска 8 4 3 1 13 9 +4 15
 Македонија 8 2 2 4 13 14 −1 8
 Малта 8 0 0 8 6 27 −21 0

Квалификации за ЕП во фудбал 2004 Португалија[уреди]

Група 7

Табела

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Англија 8 6 2 0 14 5 +9 20
 Турција 8 6 1 1 17 5 +12 19
 Словачка 8 3 1 4 11 9 +2 10
 Македонија 8 1 3 4 11 14 −3 6
 Лихтенштајн 8 0 1 7 2 22 −20 1

Квалификации за ЕП во фудбал 2008 Австрија и Швајцарија[уреди]

Група Е

Табела

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Хрватска 12 9 2 1 28 8 +20 29
 Русија 12 7 3 2 18 7 +11 24
 Англија 12 7 2 3 24 7 +17 23
 Израел 12 7 2 3 20 12 +8 23
 Македонија 12 4 2 6 12 12 0 14
 Естонија 12 2 1 9 5 21 −16 7
 Андора 12 0 0 12 2 42 −40 0

Квалификации за ЕП во фудбал 2012 Полска и Украина[уреди]

Група Б

Табела

Tим Pld W D L GF GA GD Pts
 Русија 10 7 2 1 17 4 +13 23
 Ирска 10 6 3 1 15 7 +8 21
 Ерменија 10 5 2 3 22 10 +12 17
 Словачка 10 4 3 3 7 10 −3 15
 Македонија 10 2 2 6 8 14 −6 8
 Андора 10 0 0 10 1 25 −24 0


Пријателски натпревари[уреди]

2012[уреди]

29.02.2012
19:05 UTC+1
Луксембург  2 – 1  Македонија Јоси Бартхел , Луксенбург
Гледачи: 787
Судија: Рајмонд Крангле (Северна Ирска)
Девил Маурис гол 56'90' Report Ферхан Хасани гол 24'

26.05.2012
18:00 UTC+1
Португалија  0 – 0  Македонија Др.Магалхаес Песоа , Леирија
Гледачи: 19,220
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Report

29.05.2012
19:00 UTC+1
Ангола  0 – 0  Македонија Антонио Коимбра да Мота , Есторил
Гледачи: 200
Судија: Педро Проенца Оливеира Алвес Гарсиа (Португалија)
Report

15.08.2012
20:30 UTC+1
Македонија  1 – 0  Литванија Национална Арена Филип 2 , Скопје
Гледачи: 7.000
Судија: Халис Ожкиа (Турција)
Пандев Горан гол 54' Report

14.11.2012
18:00 UTC+1
Македонија  3 – 2  Словенија Национална Арена Филип 2 , Скопје
Гледачи: 3.000
Судија: Груоќ Данило (Србија)
Тасевски Дарко гол 54'
Јаховиќ Адис гол 41'
Ибраими Агим гол 51'
Report Печник Нејс гол 49'63'

14.12.2012
17:15 UTC+1
Полска  4 – 1  Македонија Мардан Спорт Арена , Анталија
Гледачи: 20
Судија: Хусеин Гочек (Турција)
Аркадиус Милик гол 12'
Павловски Симон гол 23'
Једзечук Артур гол 64'
Собота Валдемар гол 79'
Report Блажевски Дејан гол 87'

На 5 март 2014 година, на стадионот "Филип Втори" во Скопје, Македонската фудбалска репрезентација одиграла пријателски натрпевар против репрезентацијата на Летонија. Тоа бил првиот настап на Македонија под водството на селекторот Бошко Ѓуровски. Пред само 2 000 гледачи, Македонија извојувала победа од 2:1, со головите на Јован Костовски и Агим Ибраими од пенал, додека Даниел Георгиевски постигнал автогол. На мечот судела судиската тројка од Албанија, предводена од главниот судија Лоренс Јемини. На овој натпревар бил промовиран новиот капитен на репрезентацијата, голманот Томе Пачовски. Притоа, од повиканите 20 фудбалери, на теренот настапиле дури 17, вклучувајќи ги и дебитантите Крсте Велковски и Кире Ристевски. Боите на Македонија ги бранеле следниве фудбалери: Пачовски, Георгиевски, Попов, Шиков (заменет со Ристевски), Мојсов, Тричковски (заменет со Велковски), Демири (заменет со Спировски), Стјепановиќ (заменет со Муарем), Костовски (заменет со Б. Ибраими), А. Ибраими, Хасани (заменет со Ивановски).[9] По победата над Летонија, фудбалската репрезентација на Македонија се искачила на 82 место на ранг-листата на ФИФА, со вкупно 421 поен, што претставувало подобрување за едно место во споредба со претходното рангирање.[10]

Селектори[уреди]

Селектор Кариера Натпревари Победи Нерешени Порази Гол раз Пријателски Кв Ев Кв Св
Македонија Дончевски, АндонАндон Дончевски 13/10/1993–15/11/1995 17 3 5 7 23:24 7 10 0
Македонија Хаџиевски, ЃокоЃоко Хаџиевски 27/3/1996–9/6/1999 28 10 7 11 42:37 13 5 10
Македонија Канатларовски, ДраганДраган Канатларовски 5/9/1999-28/3/2001 18 3 3 11 15:26 10 3 5
Македонија Јовановски, ЃореЃоре Јовановски 2/6/2001-10/1/2002 13 0 6 7 9:26 8 0 5
Македонија Илиевски, НиколаНикола Илиевски 27/3/2002–30/7/2003 15 3 6 6 25:25 9 6 0
Македонија Канатларовски, ДраганДраган Канатларовски 20/8/2003–13/2/2005 16 5 5 6 17:15 8 2 6
Србија Сантрач, СлободанСлободан Сантрач 4/3/2005–25/8/2005 4 1 0 3 4:12 0 0 4
Македонија Бабунски, БобанБобан Бабунски 1/9/2005–16/2/2006 2 1 1 0 2:1 1 0 1
Македонија Јонуз, МирсадМирсад Јонуз 11/11/2005–20/11/2005 2 1 0 1 2:2 2 0 0
Словенија Катанец, СречкоСречко Катанец 16/2/2006–6/4/2009 27 9 7 11 28:29 11 12 4
Македонија Јонуз, МирсадМирсад Јонуз 6/6/2009–19/6/2011 0 0 0 0 0:0 0 0 0
Македонија Костов, ВлаткоВлатко Костов 7/9/2010-7/9/2010 1 0 1 0 2:2 0 1 0
Македонија Бабунски, БобанБобан Бабунски 10/8/2011–10/8/2011 1 1 0 0 1:0 1 0 0
Велс Тошак, ЏонЏон Тошак 2/9/2011–13/8/2012 7 1 3 3 4:8 3 4 0
Македонија Седловски, ГоцеГоце Седловски 15/8/2012–19/8/2012 1 1 0 0 1:0 1 0 0
Македонија Јаневски, ЧедеЧеде Јаневски 20/8/2012–27/9/2013 0 0 0 0 0:0 0 0 0
Македонија Стратев, ЗоранЗоран Стратев 28/9/2013 - 15/10/2013 2 0 0 2 1:6 0 0 2
Македонија Ѓуровски, БошкоБошко Ѓуровски 1/1/2014– 1 1 2:1 1

Моментален состав[уреди]

Ова е списокот на играчи повикани за натпреварите против Хрватска на 12 октомври и Србија на 16 октомври во квалификациите за Светското првенство 2014.

Настапи и голови од 16 октомври, 2012.

# Поз. Играч Датум на раѓање (години) Настапи Голови Клуб
1 Мартин Богатинов 26 април 1986 (1986-04-26) (27 г.) 13 0 Украина Карпати Лавов
12 Томе Пачовски 28 јуни 1982 (1982-06-28) (31 г.) 24 0 Белгија Мехелен
22 Кристијан Наумовски 17 септември 1988 (1988-09-17) (25 г.) 1 0 Романија Динамо Букурешт
4 Николче Новески 28 април 1979 (1979-04-28) (34 г.) 55 4 Германија Мајнц 05
3 Горан Попов 2 октомври 1984 (1984-10-02) (29 г.) 44 2 Англија Вест Бромвич
6 Ванче Шиков 19 јули 1985 (1985-07-19) (28 г.) 25 3 Украина Волин Луцк
5 Бобан Грнчаров 12 август 1982 (1982-08-12) (31 г.) 27 1 Бугарија Ботев Пловдив
2 Даниел Георгиевски 17 февруари 1988 (1988-02-17) (26 г.) 12 0 Романија Стеауа Букурешт
18 Александар Лазевски 21 јануари 1988 (1988-01-21) (26 г.) 9 0 Србија Партизан
15 Стефан Ристовски 12 февруари 1992 (1992-02-12) (22 г.) 4 0 Италија Бари
13 Бојан Марковски 8 август 1983 (1983-08-08) (30 г.) 0 0 Кипар Аполон
8 Величе Шумуликоски 24 април 1981 (1981-04-24) (32 г.) 83 1 Кина Тианџин
14 Мухамед Демири 20 ноември 1985 (1985-11-20) (28 г.) 16 0 Швајцарија Тун
19 Агим Ибраими 29 август 1988 (1988-08-29) (25 г.) 15 2 Словенија Марибор
16 Никола Глигоров 15 август 1983 (1983-08-15) (30 г.) 12 0 Кипар Алки Ларнака
17 Дарко Тасевски 20 мај 1984 (1984-05-20) (29 г.) 37 0 Израел Ирони Киријат Шмона
20 Остоја Стјепановиќ 17 февруари 1985 (1985-02-17) (29 г.) 0 0 Македонија Вардар
10 Горан Пандев (C) 27 јули 1983 (1983-07-27) (30 г.) 68 25 Италија Наполи
7 Иван Тричковски 18 април 1987 (1987-04-18) (26 г.) 23 3 Белгија Клуб Бриж
9 Стевица Ристиќ 23 мај 1982 (1982-05-23) (31 г.) 17 1 Јужна Кореја Сувон
11 Ферхан Хасани 18 јуни 1990 (1990-06-18) (23 г.) 13 1 Германија Волфсбург
21 Мирко Ивановски 31 октомври 1989 (1989-10-31) (24 г.) 10 1 Романија Астра Плоешти
23 Драган Ѓорѓиев 16 декември 1990 (1990-12-16) (23 г.) 1 0 Македонија Вардар

Сите играчи кој играле за репрезентација на Македонија[уреди]

Статистика[уреди]

Најмногу настапи[уреди]

# Име Кариера Натпревари
1 Гоце Седловски 1996 - 2010 100
2 Величе Шумуликоски 2002 - 81
3 Артим Шаќири 1997 - 2007 72
4 Игор Митрески 2001 - 70
5 Горан Пандев 2001 - 76
6 Петар Милошевски 1998 - 59
7 Влатко Грозданоски 2001 - 51
8 Ѓорѓи Христов 1995 - 2005 49
9 Горан Мазнов 2001 - 44
10 Тони Мицевски 1993 - 2001 42

Најдобри стрелци[уреди]

# Име Кариера Голови
1 Горан Пандев 2001 - 26
2 Ѓорѓи Христов 1995 - 2005 17
3 Артим Шаќири 1996 - 2007 16
4 Горан Мазнов 2001 - 10
5 Илчо Наумоски 2003 - 9
6 Саша Ќириќ 1996 - 2003 8
7 Гоце Седловски 1996 - 2010 8
8 Зоран Бошковски 1993 - 1998 5
9 Митко Стојковски 1994 - 2002 5
10 Влатко Грозданоски 2001 - 4

Жолти Картони[уреди]

# Име Кариера Жолти картони
1 Илчо Наумоски 2003 - 16
2 Гоце Седловски 1996 - 2010 16
3 Величе Шумуликоски 2001 - 15
4 Игор Митрески 2000 - 14
5 Горан Пандев 2001 - 13
6 Александар Васоски 2000 - 11
7 Николче Новески 2004 - 9
8 Ѓорѓи Христов 1995 - 2005 7
9 Бобан Бабунски 1993 - 2000 7
10 Миле Крстев 1996 - 2005 7

Црвен Картон[уреди]

# Име Кариера Црвен картон
1 Дарко Панчев 26-04-1995 1
2 Илија Најдоски 31-08-1994 1
3 Митко Стојковски 02-04-1997 1
4 Тони Мицевски 17-05-1997 1
5 Ѓорѓи Христов 18-05-1998 1
6 Миле Крстев 06-06-2001 1
7 Зекирија Рамадан 10-01-2002 1
8 Величе Шумуликоски 04-09-2004 2
9 Гоце Седловски 24-03-2007 1
10 Ванче Шиков 04-09-2010 1
11 Горан Пандев 02-09-2011 1

Табела на сите репрезентација со кои играла Македонија[уреди]

Табела на Македонската Фудбалска репрезентација со други репрезентации со кој има играно 26 Март 2011.[11]

Against Played Won Drawn Lost GF GA GD
 Албанија 8 4 2 1 10 4 +6
 Андора 6 4 1 1 9 1 +8
 Ангола 1 0 1 0 0 0 0
 Ерменија 6 2 2 2 11 11 0
 Австралија 1 0 0 1 0 1 -1
 Азербејџан 4 4 1 0 10 3 +7
 Бахреин 1 0 1 0 1 1 0
 Белгија 2 0 1 1 1 6 -5
 Босна и Херцеговина 5 1 3 1 8 8 0
 Бугарија 5 1 1 3 1 5 -4
 Канада 2 1 0 1 3 1 +2
 Камерун 1 0 0 1 0 1 -1
 Кина 3 0 1 2 0 2 -2
 Хрватска 6 1 2 3 8 9 -1
 Кипар 2 1 1 0 4 1 +3
 Чешка 3 0 1 2 2 9 -7
 Данска 2 0 1 1 1 2 -1
 Еквадор 1 1 0 0 2 1 +1
 Египет 1 0 1 0 2 2 0
 Англија 4 0 2 2 3 5 -2
 Естонија 4 3 1 0 8 3 +5
 Финска 4 1 0 3 2 11 -9
 Унгарија 2 0 1 1 0 5 -5
 Исланд 4 2 1 1 4 2 +2
 Иран 3 1 1 1 4 5 -1
 Ирска 6 1 1 4 5 11 -6
 Израел 3 0 0 3 3 6 -3
 Јамајка 1 1 0 0 2 1 +1
 Јужна Кореја 2 0 1 1 3 4 -1
 Лихтенштајн 5 4 1 0 20 4 +16
 Литванија 1 1 0 2 2 4 -2
 Луксембург 2 1 0 1 5 3 +3
 Малта 6 5 1 0 15 2 +13
 Молдавија 3 0 3 0 3 3 0
 Црна Гора 2 1 0 1 3 3 0
 Холандија 4 0 2 2 3 8 -5
 Нигерија 1 0 1 0 0 0 0
 Норвешка 2 0 1 1 1 2 -1
 Оман 1 0 0 1 0 2 -2
 Парагвај 1 1 0 1 0 1 -1
 Полска 2 0 1 1 1 4 -3
 Португалија 2 0 1 1 0 1 -1
 Катар 2 1 0 1 2 2 0
 Романија 5 1 0 4 5 11 -6
 Русија 4 0 0 4 0 7 -7
 Саудиска Арабија 1 0 1 0 1 1 0
 Шкотска 2 1 0 1 1 2 -1
 Србија 3 1 1 1 3 6 -3[]
 Србија и Црна Гора 3 0 0 3 4 9 -5
 Словачка 5 0 2 4 2 12 -10
 Словенија 2 2 0 0 6 1 +5
 Шпанија 3 0 0 3 2 8 -6
 Шведска 2 0 0 2 1 3 -2
 Турција 7 1 1 5 9 14 -5
 Украина 2 1 1 0 1 0 +1
 САД 1 0 1 0 0 0 0
 Велс 2 1 0 1 2 2 0
Total 162 46 46 70 191 220 -29

Наводи[уреди]

 1. "Македонија заврши со фенерот", Дневник, број 5292, година XVII, четврток, 17 октомври 2013, стр. 27.
 2. "Поразите ги доближија црвено-жолтите кон стотката", Дневник, број 5293, година XVII, петок, 18 октомври 2013, стр. 24.
 3. "Македонија заврши со фенерот", Дневник, број 5292, година XVII, четврток, 17 октомври 2013, стр. 27.
 4. "Нова мода со пискотници, пцости и фрлање дресови", Дневник, број 5292, година XVII, четврток, 17 октомври 2013, стр. 26-27.
 5. "Пандев се збогува, Бабунски пали светло во тунелот", Дневник, број 5293, година XVII, петок, 18 октомври 2013, стр. 24-25.
 6. "Ѓуровски запали светло во мрачниот фудбалски тунел", Дневник, број 5339, година XVII, петок, 13 декември 2013, стр. 25.
 7. "Македонија во 2014 влезе со полош пласман за едно место", Дневник, година XVIII, број 5367, петок, 17 јануари 2014, стр. 25."
 8. "Македонија заврши со фенерот", Дневник, број 5292, година XVII, четврток, 17 октомври 2013, стр. 27.
 9. "Ѓуровски: Не коментирам судење", Дневник, година XVIII, број 5409, петок, 7 март 2014, стр. 24-25.
 10. "Една победа - едно место погоре за Македонија", Дневник, година XVIII, број 5415, петок, 14 март 2014, стр. 25.
 11. Football Federation of Macedonia Репрезентација - Статистика (македонски)

Надворешни врски[уреди]