Втора македонска фудбалска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Моментална сезона или издание:
Втора фудбалска лига на Македонија 2014/2015
ВтораФудбалскаЛига.png
Спорт Фудбал
Основана 1992
Број на екипи 10
Држава Македонија Македонија
Тековен првак Шкупи (1ва титула)
Најмногу титули Шкендија (3 титули)
Основач ФФМ
Промоција во Прва македонска фудбалска лига
Испаѓање во Трета македонска Фудбалска лига
Портал Официјално мрежно место

Втората македонска лига е втората најсилна професионална фудбалска лига во Република Македонија. Брои десет клуба, кои играат по три меѓусебни натпревари во текот на 27 кола. За сезоната 2015/2016, шампионот на лигата заедно со второпласираната екипа се унапредуваат во Првата лига, додека третата пласирана екипа игра бараж со осмата пласирана екипа од Првата лига. На крајот на сезоната, последно пласираните две екипи ќе испаднат во Третата лига, додека пак осмата пласирана екипа ќе играа бараж за опстанок со шампионите на Третата лига. Администрирана е од Фудбалската Федерација на Македонија.

Листа на прваци[уреди | уреди извор]

Забелешка: Со задебелени букви се екипите кои биле унапредени во Првата фудбалска лига.

1992–93[уреди | уреди извор]

Сезона Шампион Вицешамипон Трето место
1992–93
Љуботен
Караорман
Скопје

1993–2000[уреди | уреди извор]

Сезона Регион Шампион Вицешамипон Трето место
1993–94
Исток
Кожуф
Први Партизан
Брегалница (Ш)
Запад
Охрид
Металург
Тетекс
1994–95
Исток
Победа (В)
Куманово
Брегалница (Ш)
Запад
Македонија Ѓ.П.
Шкендија (А)
Гостивар
1995–96
Исток
Брегалница (Ш)
Борец
Плачковица Јака
Запад
Шкендија (Т)
Напредок
Шкендија (А)
1996–97
Исток
Борец МХК
Осогово
Брегалница (Д)
Запад
Скопје
Караорман
Тетекс
1997–98
Исток
Осогово
Куманово
Јака Радовиш
Запад
Работнички Кометал
Југохром
Тетекс
1998–99
Исток
Куманово
Беласица
Башкими
Запад
Напредок
Тетекс
Охрид 96
1999–00
Исток
Беласица
Слога Виница
Брегалница (Д)
Запад
Шкендија ХБ
Караорман
Тетекс

2000–до денес[уреди | уреди извор]

Сезона Шампион Вицешамипон Трето место Исто така унапреден
2000–01 Куманово Напредок Југохром Н/П
2001–02 Тиквеш Брегалница (Д) Башкими Н/П
2002–03 Башкими Маџари Солидарност Тетекс Н/П
2003–04 Брегалница (Ш) Шкендија 79 Скопје Н/П
2004–05 Влазрими Ренова Македонија Ѓ.П. Н/П
2005–06 Пелистер Напредок Караорман Н/П
2006–07 Милано Цементарница 55 Тетекс Н/П
2007–08 Хоризонт Турново Металург Миравци Н/П
2008–09 Тетекс Слога Југомагнат Шкендија 79 Н/П
2009–10 Шкендија 79 Скопје Напредок Брегалница (Ш)
2010–11 11 Октомври Охрид 2004 Тиквеш Н/П
2011–12 Пелистер Дрита Горно Лисиче Н/П
2012–13 Македонија Ѓ.П. Гостивар Скопје Горно Лисиче
2013–14 Силекс Тетекс Скопје Н/П
2014–15 Шкупи Младост Царев Двор Н/П

[1]

Најмногу освоени шампионати[уреди | уреди извор]

Според клуб[уреди | уреди извор]

# Клуб Титули Сезони
1.
Шкендија
3
1995/1996, 1999/2000, 2009/2010
2.=
Македонија Ѓ.П.
2
1994/1995, 2012/2013
2.=
Пелистер
2
2005/2006, 2011/2012
2.=
Брегалница Штип
2
1995/1996, 2003/2004
2.=
Куманово
2
1998/1999, 2000/2001
6.=
Шкупи
1
2014/2015
6.=
Силекс
1
2013/2014
6.=
11 Октомври
1
2010/2011
6.=
Тетекс
1
2008/2009
6.=
Турново
1
2007/2008
6.=
Милано
1
2006/2007
6.=
Влазрими
1
2004/2005
6.=
Башкими
1
2002/2003
6.=
Тиквеш
1
2001/2002
6.=
Беласица
1
1999/2000
6.=
Напредок
1
1998/1999
6.=
Осогово
1
1997/1998
6.=
Работнички
1
1997/1998
6.=
Скопје
1
1996/1997
6.=
Велес
1
1996/1997
6.=
Победа Валандово
1
1994/1995
6.=
Кожуф
1
1993/1994
6.=
Охрид
1
1993/1994
6.=
Љуботен
1
1992/1993
  • Со задебелени букви се моменталните учесници во Втората лига.

Според град[уреди | уреди извор]

# Град Титули Екипи
=1. Тетово 5 Шкендија (3), Тетекс (1), Љуботен (1)
=1. Скопје 5 Македонија Ѓорче Петров (2), Работнички (1), Скопје (1), Шкупи (1)
3. Куманово 4 Куманово (2), Милано (1), Башкими (1)
=4. Битола 2 Пелистер (2)
=4. Струмица 2 Турново (1), Беласица (1)
=4. Кичево 2 Влазрими (1), Напредок (1)
=4. Штип 2 Брегалница Штип (2)
=8. Кратово 1 Силекс (1)
=8. Прилеп 1 11 Октомври (1)
=8. Кавадарци 1 Тиквеш (1)
=8. Кочани 1 Осогово (1)
=8. Велес 1 Борец (1)
=8. Валандово 1 Победа Валандово (1)
=8. Гевгелија 1 Кожуф (1)
=8. Охрид 1 Охрид (1)

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]