ФК Борец (Велес)

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

ФК Борец е македонски фудбалски клуб од Велес.

Историја[уреди]

Клубот е оформен во 1926 година, а своите натпревари ги на Градски стадион Велес, кој има капацитет од 6000 гледачи. Клубот долги години настапувал во Првата лига, но сега се натпреварува во Втората лига, а клупски бои се црвено белата. Од клубот излегле голем број фудбалери, меѓу кој и Зоран Паунов, Илчо Боров, Панче Ќумбев, Петковски Зоран и други. Навивачката група Гемиџии го прати клубот.