Прва македонска фудбалска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Моментална сезона или издание:
Прва фудбалска лига на Македонија 2014/2015
ПрваФудбалскаЛига.gif
Спорт Фудбал
Основана 1992
Број на екипи 10
Држава Македонија Македонија
Тековен првак Вардар (8ма титула)
Најмногу титули Вардар (8 титули)
ТВ-партнер(и) МТВ
Основач ФФМ
Испаѓање во Втора македонска фудбалска лига
Портал Официјален веб-сајт на ФФМ

Првата македонска лига е најсилната професионална фудбалска лига во Република Македонија. Администрирана е од Фудбалската Федерација на Македонија.

Формат[уреди | уреди извор]

Низ историјата на Првата лига, бројот на клубови постојано се намалува. Подоле е листа на број на клубови низ сите сезони;

 
  • 18 екипи = 1992–1993
  • 16 екипи = 1993–1995
  • 15 екипи = 1995–1996
  • 14 екипи = 1996–2001
  • 12 екипи = 2001–2014
  • 10 екипи = 2014–до сега

Лигата брои десет клуба, кои играат по четири меѓусебни натпревари во текот на 36 кола.[1]

Според УЕФА коефициентите за ранкинг (подоле покажано); Победникот на лигата влегува Квалификациските рунди на Лигата на Шампиони, додека втората и третата пласирана екипа влегуваат во Квалификациските рунди на Лига Европа заедно со освојувачот на Купот на Македонија. На крајот на сезоната, последните две екипи отпаѓаат во Втората лига, додека 7от и 8от играат плеј-оф опстанок со 3от и 4от од Втората лига.

УЕФА Ранкинг[уреди | уреди извор]

УЕФА Национален ранкинг за лигашкото учество во Европската фудбалска сезона 2012-13 (Претходната година во коси броеви) [2][3]

Тимови[уреди | уреди извор]

Членови на првата лига во сезоната 2014/2015[уреди | уреди извор]

Локација на екипите во Првата македонска фудбалска лига 2014–15

Следните дeсет клуба се натпреваруваат во првата лига во сезоната 2014/2015.

Клуб
Конечна позиција
во сезоната 2013/2014
Прва сезона во
Првата лига
Шкендија 4ти 1996/1997
Металург 3ти 1992/1993
Брегалница 7ми 1992/1993
Работнички 1ви 1998/1999
Ренова 8ми 2005/2006
Силекс 1ви во Втора лига 1992/1993
Пелистер 6ти 1992/1993
Турново 2ри 2008/2009
Тетекс 2ри во Втора лига 1992/1993
Вардар 5ти 1992/1993

Победници по сезона[уреди | уреди извор]

Сезона Шампион Второ место Трето место
1992/1993
Вардар
Силекс
Балкан
1993/1994
Вардар
Силекс
Балкан
1994/1995
Вардар
Силекс
Слога Југомагнат
1995/1996
Силекс
Слога Југомагнат
Вардар
1996/1997
Силекс
Победа
Слога Југомагнат
1997/1998
Силекс
Слога Југомагнат
Македонија Ѓ.П.
1998/1999
Слога Југомагнат
Силекс
Победа
1999/2000
Слога Југомагнат
Победа
Работнички Кометал
2000/2001
Слога Југомагнат
Вардар
Победа
2001/2002
Вардар
Беласица
Цементарница 55
2002/2003
Вардар
Беласица
Победа
2003/2004
Победа
Силекс
Вардар
2004/2005
Работнички Кометал
Вардар
Победа
2005/2006
Работнички Кометал
Македонија Ѓ.П.
Вардар
2006/2007
Победа
Работнички Кометал
Македонија Ѓ.П.
2007/2008
Работнички Кометал
Милано
Пелистер
2008/2009
Македонија Ѓ.П.
Милано
Ренова
2009/2010
Ренова
Работнички
Металург
2010/2011
Шкендија
Металург
Ренова
2011/2012
Вардар
Металург
Шкендија
2012/2013
Вардар
Металург
Турново
2013/2014
Работнички
Турново
Металург
2014/2015
Вардар
Работнички
Шкендија

Најмногу освоени шампионати[уреди | уреди извор]

Според клуб[уреди | уреди извор]

# Клуб Титули Сезони Второ место Сезони
1.
Вардар
8
1992/1993, 1993/1994, 1994/1995, 2001/2002, 2002/2003, 2011/2012, 2012/2013, 2014/2015
2
2000/2001, 2004/2005
2.
Работнички
4
2004/2005, 2005/2006, 2007/2008, 2013/2014
3
2006/2007, 2009/2010, 2014/2015
3.
Силекс
3
1995/1996, 1996/1997, 1997/1998
5
1992/1993, 1993/1994, 1994/1995, 1998/1999, 2003/2004
4.
Слога Југомагнат
3
1998/1999, 1999/2000, 2000/2001
2
1995/1996, 1997/1998
5.
Победа
2
2003/2004, 2006/2007
2
1996/1997, 1999/2000
6.
Македонија Ѓ.П.
1
2008/2009
1
2005/2006
7.
Шкендија
1
2010/2011
0
/
8.
Ренова
1
2009/2010
0
/
  • Со задебелени букви се моменталните учесници во Првата лига.

Според град[уреди | уреди извор]

# Град Титули Екипи
1. Скопје 16 Вардар (8), Работнички (4), Слога Југомагнат (3), Македонија Ѓорче Петров (1)
2. Кратово 3 Силекс (3)
=3. Прилеп 2 Победа (2)
=3. Тетово 2 Ренова (1), Шкендија (1)

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „First League“. Soccerway. Global Sports Media. http://uk.soccerway.com/national/macedonia-fyr/first-league/2011-2012/regular-season/. конс. 19 јули 2012. 
  2. „UEFA Country Ranking 2012“. Bert Kassies. http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method4/crank2012.html. конс. 19 мај 2012. 
  3. „UEFA Country coefficients 2011/12“. UEFA. http://www.uefa.com/memberassociations/uefarankings/country/index.html. конс. 24 мај 2012. Најдобрите фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херзговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија