ФК Башкими

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Башкими
KF Bashkimi
Logo
Целосно име Фудбалски Клуб Башкими Куманово
Основан 1947; пред 68 години (1947)
Распуштен 2008; пред 6 години (2008)
Терен Градски стадион Куманово
(Капацитет: 7,000)
Последна сезона
2007/08

10-то
Team colours
Kit body thingreenstripes.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Team colours
Kit body thinwhitestripes.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои

ФК Башкими е распаднат македонски фудбалски клуб од Куманово. Името на клубот значи „единство“ на албански јазик.

Историја[уреди]

Тимот настапувал во Првата лига на Македонија, но го откажал своето учество во сезоната 2008/2009 поради финансиски проблеми и престанал да постои како клуб. [1]. Најголем успех на клубот било освојувањето на македонскиот фудбалски куп во сезоната 2004/2005.

Извори[уреди]

  1. Macedonianfootball.com

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Официјален веб сајт на Фудбалската федерација на Македонија