Прва фудбалска лига на Македонија 2013/2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Прва македонска фудбалска лига
Сезона 2013–14
Прваци Работнички
Лига на Шампиони Работнички
Лига Европа Турново
Металург
Шкендија
Одиграни натпрвари 198
Најдобар стелец Дејан Блажевски (19)
Најголема победа на домашн терен Вардар 6–0 Напредок
Најголема победа на гостински терен Пелистер 0–4 Ренова
Гостивар 1-5 Металург
Ренова 2-6 Работнички
Натпревар со најмногу голови Работнички 5–3 Турново
Ренова 2-6 Работнички
Најголема серија на победи 7 натпревари
Шкендија
Најголема серија без пораз 13 натпревари
Вардар
Најголема серија без победа 21 натпревари
Напредок
Најголема серија на порази 9 натпревари
Напредок
Гостивар

Првата фудбалска лига на Македонија 2013/2014 беше 22. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Вардар се бранители на титулата откако ја освоија седмата првенствена титула. Сезоната започнaла на 4 август 2013 и завршила на 18 мај 2014. Шампион во оваа сезона беше Работнички и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Ова била последната сезона со 12 екипи, бидејќи Фудбалската федерација на Македонија одлучи да се намали лигата на 10 екипи. Затоа, 4 екипи директно ќе отпаднат во Втората лига.

Унапредување и отпаѓање[уреди]

На почетокот на сезоната 2013/14

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2012/13

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2013/14

На крајот на сезоната 2013/14

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2013/14

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2014/15

Екипи[уреди]

Локации на екипите кои учествувале во сезоната 2013/14
Клуб Град Стадион Капацитет
Брегалница Штип Градски стадион Штип 4.000
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Горно Лисиче1 1.500
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1.000
Македонија Ѓ.П. Скопје Стадион Ѓорче Петров 3.000
Металург Скопје Стадион Железарница 3.000
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5.000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8.000
Работнички Скопје Арена Филип II 33.460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15.000
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15.000
Турново Турново Стадион Кукуш 1.500
Вардар Скопје Арена Филип II 33.460

1 Еуромилк Горно Лисиче домашните натпревари ги играше на стадионот Борис Трајковски бидејќи стадионот Горно Лисиче не ги пополнува условите за Прва Лига.


Табела[уреди]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Работнички Работнички (C) 33 18 8 7 66 35 +31 62 Шаблон:Fb round2 2014-15 UCL QR2
2 Турново Турново 33 18 6 9 61 33 +28 60 Шаблон:Fb round2 2014-15 UEL QR1 1
3 Металург Скопје Металург Скопје 33 16 11 6 48 29 +19 59
4 Шкендија 33 16 9 8 53 32 +21 57
5 Вардар Вардар 33 15 11 7 55 32 +23 56
6 Пелистер Пелистер 33 14 10 9 40 40 0 52
7 Брегалница 33 11 11 11 34 34 0 44
8 Ренова 33 10 14 9 42 46 −4 44
9 Реал Валјадолид Еуромилк (R) 33 9 12 12 34 37 −3 39 2014–15 Втора Лига
10 Македонија (R) 33 9 5 19 40 56 −16 32
11 Напредок Напредок (R) 33 3 9 21 27 75 −48 18
12 Гостивар (R) 33 3 6 24 19 70 −51 15

Updated to games played on 18 мај 2014
Извор: [се бара извор]
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
1 Металург обезбеди пласман преку Купот 2013-14 каде беше вицешампион и се квалификуваше за во првиот круг на квалификации на 2014–15 УЕФА Лига Европа.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сеуште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Резултати[уреди]

Секоја екипа одиграла три пати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите во Лигата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–22[уреди]

Дома-гости БРЕ ВАР ЕГЛ ГОС МЃП МЕТ НАП ПЕЛ РАБ РЕН ТУР ШКЕ
Брегалница / 1-1 1-1 2-1 0-0 0-0 2-2 3-0 1-1 0-0 2-0 1-1
Вардар 1-0 / 2-0 4-0 4-1 3-0 3-0 1-1 1-1 1-1 1-1 0-0
Еуромилк Г.Л. 0-3 2-2 / 2-2 1-0 0-0 2-0 2-2 1-0 1-2 0-2 2-1
Гостивар 0-1 1-2 0-2 / 0-1 3-1 0-0 1-1 2-0 1-1 0-1 0-0
Македонија Ѓ.П. 3-0 1-3 0-1 4-0 / 1-1 3-1 0-0 2-3 2-1 2-1 0-0
Металург 1-2 3-0 2-1 4-0 1-0 / 0-0 2-4 0-0 1-0 1-0 2-0
Напредок 0-2 0-1 1-1 3-0 2-1 0-2 / 2-2 1-3 1-1 2-2 0-0
Пелистер 1-0 1-2 1-0 1-0 2-1 2-2 4-0 / 1-0 0-4 0-0 1-0
Работнички 3-0 2-1 2-2 2-0 1-0 1-1 4-3 4-0 / 0-0 5-3 5-0
Ренова 3-1 0-0 0-0 3-0 2-1 1-1 2-0 1-2 1-1 / 4-2 1-3
Турново 3-1 2-0 1-1 5-1 5-1 0-0 4-0 0-2 3-0 4-0 / 3-1
Шкендија 2-0 3-1 0-3 4-0 3-0 0-0 3-2 0-0 2-2 0-0 0-3 /

Коло 23–33[уреди]

Дома-гости БРЕ ВАР ЕГЛ ГОС МЃП МЕТ НАП ПЕЛ РАБ РЕН ТУР ШКЕ
Брегалница / 0-0 / 3-0 1-2 0-1 / / / / 1-0 /
Вардар / / 1-0 / / / 6-0 0-0 / 5-1 2-1 1-2
Еуромилк Г.Л. 0-0 / / 1-1 3-1 / 4-1 / / / / 0-2
Гостивар / 0-2 / / / 1-5 2-3 / / / 1-2 0-3
Македонија Ѓ.П. / 2-2 / 2-1 / 1-3 / / / / 1-2 1-3
Металург / 2-1 1-0 / / / 2-0 3-1 / 2-2 1-2 1-2
Напредок 1-3 / / / 1-3 / / 1-3 0-2 0-0 / /
Пелистер 1-1 / 1-0 2-0 2-1 1-3 / / 1-2 / / /
Работнички 4-0 3-1 2-0 3-0 2-0 1-2 / / / / / /
Ренова 1-0 / 1-1 0-1 4-2 / / 2-1 2-6 / / /
Турново / / 2-0 / / / 4-0 1-0 1-0 1-1 / 0-2
Шкендија 0-2 / / / / / 4-0 4-0 3-1 5-0 / /

Листа на стрелци[уреди]

Обновено на 18 мај 2014
Поз. Играч Клуб Голови
1 Македонија Дејан Блажевски Хоризонт Турново 19
2 Македонија Борче Маневски Работнички 17
3 Македонија Музафер Ејупи Хоризонт Турново 15
4 Бразил Стенио Жуниор Пелистер и Шкендија 13
Македонија Крсте Велковски Работнички
6 Македонија Ермедин Адем Македонија Ѓ.П. 11
7 Македонија Владимир Мојсовки Напредок 10
Македонија Ацо Стојков Вардар
Бугарија Димитар Воденичаров Пелистер
Хрватска Бојан Вручина Шкендија
  • Играчите чии имиња се напишани со италик играле само во првиот дел од првенството

Надворешни врски[уреди]