Прва фудбалска лига на Македонија 2013/2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Прва Македонска фудбалска лига
Сезона 2013–14
Одиграни натпрвари 168
Најдобар стелец Дејан Блажевски (19)
Најголема победа на домашн терен Вардар 6–0 Напредок
Најголема победа на гостински терен Пелистер 0–4 Ренова
Гостивар 1-5 Металург
Ренова 2-6 Работнички
Натпревар со најмногу голови Работнички 5–3 Турново
Ренова 2-6 Работнички
Најголема серија на победи 4 натпревари
Пелистер
Турново
Работнички
Најголема серија без пораз 13 натпревари
Вардар
Најголема серија без победа 18 натпревари
Напредок
Најголема серија на порази 6 натпревари
Гостивар
Напредок

Првата фудбалска лига на Македонија 2013/2014 е 22. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Вардар се бранители на титулата откако ја освоија седмата првенствена титула. Сезоната започнa на 4 август 2013 и ќе заврши крајот на мај 2014. Ова ќе биде последната сезона со 12 екипи, бидејќи фудбалската федерација на Македонија одлучи да се намали лигата на 10 екипи. Затоа, 4 екипи директно ќе отпаднат во Втората лига.


Екипи[уреди]

После три години надвор од првата лига, Македонија Ѓорче Петров од Скопје се враќа. Гостивар и Горно Лисиче ќе го имаат своето деби во Првата лига.

Локации на екипите кои учествуваат во сезоната 2013/14
Клуб Град Стадион Капацитет
Брегалница Штип Градски стадион Штип 4.000
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Горно Лисиче1 1.500
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1.000
Македонија Ѓ.П. Скопје Стадион Ѓорче Петров 3.000
Металург Скопје Стадион Железарница 3.000
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5.000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8.000
Работнички Скопје Арена Филип II 33.460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15.000
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15.000
Турново Турново Стадион Кукуш 1.500
Вардар Скопје Арена Филип II 33.460

1 Еуромилк Горно Лисиче домашните натпревари ќе ги игра на стадионот Борис Трајковски бидејќи стадионот Горно Лисиче не ги пополнува условите за Прва Лига.


Табела[уреди]

Pos
Екипа
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Квалификации или испаѓање
1 Работнички 28 15 8 5 58 30 +28 53 Шаблон:Fb round2 2014-15 UCL QR2
2 Турново 28 15 5 8 55 29 +26 50 Шаблон:Fb round2 2014-15 UEL QR1
3 Металург 28 13 11 4 40 23 +17 50
4 Пелистер 28 14 8 6 38 32 +6 50
5 Вардар 28 13 9 6 51 28 +23 48
6 Шкендија 28 11 9 8 35 31 +4 42
7 Брегалница 28 10 9 9 30 31 −1 39
8 Ренова 28 8 12 8 36 38 −2 36
9 Шаблон:Fb team Gorno Lisice 28 7 11 10 26 31 −5 32 2014–15 Втора Лига
10 Македонија 28 7 5 16 31 44 −13 26
11 Напредок (R) 28 2 8 18 22 62 −40 14
12 Гостивар (R) 28 3 5 20 15 58 −43 14

Updated to games played on 20 април 2014
Source: [се бара извор]
Rules for classification: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
Победникот на Македонски куп во фудбал 2013-14 ќе се квалификува за првиот круг на квалификации на 2014–15 УЕФА Лига Европа.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.

Резултати[уреди]

Секоја екипа ќе одигра три пати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржат со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите во Лигата ќе ги одлучат натпреварите за последните 11 кола.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–22[уреди]

Дома-гости БРЕ ВАР ЕГЛ ГОС МЃП МЕТ НАП ПЕЛ РАБ РЕН ТУР ШКЕ
Брегалница / 1-1 1-1 2-1 0-0 0-0 2-2 3-0 1-1 0-0 2-0 1-1
Вардар 1-0 / 2-0 4-0 4-1 3-0 3-0 1-1 1-1 1-1 1-1 0-0
Еуромилк Горно Лисиче 0-3 2-2 / 2-2 1-0 0-0 2-0 2-2 1-0 1-2 0-2 2-1
Гостивар 0-1 1-2 0-2 / 0-1 3-1 0-0 1-1 2-0 1-1 0-1 0-0
Македонија Ѓ.П. 3-0 1-3 0-1 4-0 / 1-1 3-1 0-0 2-3 2-1 2-1 0-0
Металург 1-2 3-0 2-1 4-0 1-0 / 0-0 2-4 0-0 1-0 1-0 2-0
Напредок 0-2 0-1 1-1 3-0 2-1 0-2 / 2-2 1-3 1-1 2-2 0-0
Пелистер 1-0 1-2 1-0 1-0 2-1 2-2 4-0 / 1-0 0-4 0-0 1-0
Работнички 3-0 2-1 2-2 2-0 1-0 1-1 4-3 4-0 / 0-0 5-3 5-0
Ренова 3-1 0-0 0-0 3-0 2-1 1-1 2-0 1-2 1-1 / 4-2 1-3
Турново 3-1 2-0 1-1 5-1 5-1 0-0 4-0 0-2 3-0 4-0 / 3-1
Шкендија 2-0 3-1 0-3 4-0 3-0 0-0 3-2 0-0 2-2 0-0 0-3 /

Коло 23–33[уреди]

Дома-гости БРЕ ВАР ЕГЛ ГОС МЃП МЕТ НАП ПЕЛ РАБ РЕН ТУР ШКЕ
Брегалница / / 1-2 / / / 1-0 /
Вардар / / / / / 6-0 / 5-1 1-2
Еуромилк Горно Лисиче 0-0 / / / / / / 0-2
Гостивар / 0-2 / / / 1-5 / / / 1-2
Македонија Ѓ.П. / 2-2 / / / / / / 1-2 1-3
Металург / 2-1 1-0 / / / 2-0 / / 2-2
Напредок 1-3 / / / / 1-3 0-2 / /
Пелистер / 1-0 2-0 2-1 1-3 / / / / /
Работнички 4-0 3-0 2-0 / / / / / /
Ренова / 1-1 0-1 / / 2-1 2-6 / / /
Турново / / 2-0 / / 4-0 / 0-2
Шкендија 0-2 / / / / 3-1 / /

Надворешни врски[уреди]