Прва фудбалска лига на Македонија 1996/1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прва македонска фудбалска лига
Сезона 1996–97
Прваци Силекс
Лига на Шампиони Силекс
Куп на Победниците на Куповите Слога Југомагнат
УЕФА Куп
Победа
Најдобар стелец Ванчо Мицевски
Мирослав Ѓокиќ (16)

Првата фудбалска лига на Македонија 1996/1997 било 5. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Силекс ја одбранил првенствената титула, со што ја освоил втората титула по ред.

Екипи[уреди | уреди извор]

Локации на екипите кои учествувале во сезоната 1996/97
Екипа Град Стадион
Балкан БИСИ Скопје Стадион Чаир
Беласица Струмица Стадион Младост
Брегалница Штип Градски стадион Штип
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Рудар Пробиштип Градски стадион
Саса Македонска Каменица Градски стадион
Шкендија Тетово Градски стадион
Силекс Кратово Градски стадион
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион
Вардар Скопје Градски стадион Скопје

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Пое Забелешка
1 Силекс 26 19 5 2 83 23 +60 62 Лига на Шампиони
1ва квалификациска рунда
2 Победа 26 17 3 6 55 26 +29 54 УЕФА Куп
1ва квалификациска рунда
3 Слога Југомагнат 26 13 7 6 42 25 +17 46 Куп на Победниците на Куповите
квалификациска рунда
4 Вардар 26 11 10 5 32 15 +17 40*
5 Саса 26 10 7 9 36 31 +5 37
6 Брегалница Штип 26 10 5 11 30 33 -3 35
7 Македонија Ѓорче Петров 26 10 4 12 38 30 +8 34
8 Балкан БИСИ 26 8 9 9 31 26 +5 33
9 Пелистер 26 9 6 11 36 35 +1 33
10 Беласица 26 9 6 11 32 41 -9 33
11 Тиквеш 26 8 8 10 33 39 -6 32
12 Цементарница 55 26 8 5 13 32 39 -7 29
13 Шкендија 26 8 5 13 27 48 -21 29 Отпаднати во
Втора лига
14 Рудар 26 1 2 23 15 111 -96 5

P = Matches played; W = Matches won; D = Matches drawn; L = Matches lost; F = Goals for; A = Goals against; GD = Goal difference; Pts = Points
* На Вардар му биле одземени три поени и бил казнет со 48 000 германски марки поради внесување на терен суспендиран играч во првото коло против Слога Југомагнат.

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БАЛ БЕЛ БРЕ ЦЕМ МАК ПЕЛ ПОБ РУД САС ШКЕ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Балкан БИСИ 4:1 3:0 2:0 2:1 2:2 1:2 2:1 0:0 0:0 4:1 1:0 2:4 0:0
Беласица 2:1 1:1 3:1 1:0 1:1 1:2 4:0 1:0 3:0 0:0 1:1 1:1 1:0
Брегалница Штип 2:1 2:1 2:0 2:1 1:0 0:1 8:0 0:0 3:0 1:1 0:2 1:0 1:1
Цементарница 55 1:1 1:0 2:0 1:1 1:2 1:3 3:2 1:0 3:1 2:4 0:0 3:1 0:1
Македонија Ѓорче Петров 1:1 0:1 2:0 3:1 3:0 3:1 7:0 2:0 2:0 1:2 2:2 3:0 0:0
Пелистер 0:3 4:1 2:0 0:2 2:0 0:1 4:1 3:1 0:0 0:0 1:1 3:0 1:0
Победа 1:0 5:1 2:1 3:1 1:2 1:0 1:0 5:1 9:2 2:3 6:0 3:1 1:2
Рудар 0:0 0:4 3:0* 0:3 1:2 2:7 0:1 1:5 1:1 0:4 0:3 1:7 0:1
Саса 2:0 4:0 2:0 2:0 1:0 3:2 2:2 6:0 2:0 0:0 0:2 1:0 0:0
Шкендија 2:1 1:0 1:2 2:1 1:0 2:1 0:1 3:0 2:0 1:4 2:0 2:2 1:1
Силекс 2:0 7:2 3:0 2:1 4:1 5:0 2:0 17:1 6:2 6:2 2:0 0:0 1:0
Слога Југомагнат 0:0 2:1 1:2 2:2 1:0 2:1 1:0 7:1 2:0 2:0 2:1 6:1 3:0*
Тиквеш 0:0 0:0 3:1 1:0 2:1 2:0 1:1 4:0 1:1 1:0 1:3 0:0 0:2
Вардар 1:0 3:0 0:0 1:1 3:0 0:0 0:0 7:0 1:1 3:1 0:3* 1:0 4:0

* Службено доделен

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Ванчо Мицевски
Силекс
16
Македонија Мирослав Ѓокиќ
Силекс

Надворешни врски[уреди | уреди извор]