Прва фудбалска лига на Македонија 2002/2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прва македонска фудбалска лига
Сезона 2002–03
Прваци Вардар
Лига на Шампиони Вардар
УЕФА Куп Беласица Герас Цунев
Цементарница 55 (преку домашниот куп)
Интертото Куп Победа
Најдобар стелец Љубиша Савиќ (25)

Првата фудбалска лига на Македонија 2002/2003 било 11. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 10 август 2002, а завршила на 1 јуни 2003. Вардар ја одбранил првенствената титула, со што ја освоил својата петта титула, втора по ред.

Екипи[уреди]

Локации на екипите кои учествувале во сезоната 2002/03
Екипа Град Стадион
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Брегалница Делчево Делчево Стадион Гоце Делчев
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Куманово Куманово Градски стадион Куманово
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Вардар Скопје Градски стадион Скопје

Tабела[уреди]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Пое Забелешка
1 Вардар 33 22 6 5 73 37 +36 72 Лига на Шампиони
1ва квалификациска рунда
2 Беласица Герас Цунев 33 20 9 4 50 32 +18 69 УЕФА Куп
квалификациска рунда
3 Победа 33 20 5 8 55 33 +22 65 Интертото Куп
прва рунда
4 Работнички Кометал 33 16 6 11 41 35 +6 54
5 Слога Југомагнат 33 15 6 12 62 50 +12 51
6 Силекс 33 14 4 15 40 35 +5 46
7 Напредок 33 13 3 17 39 41 -2 42
8 Цементарница 55 33 11 9 13 45 39 +6 42 УЕФА Куп
квалификациска рунда
9 Тиквеш 33 11 4 18 37 58 -21 37
10 Брегалница Делчево 33 10 6 17 44 49 -5 36
11 Пелистер 33 7 7 19 30 60 -30 28 Отпаднати во
Втора лига
12 Куманово 33 4 5 24 24 71 -47 17

P = Matches played; W = Matches won; D = Matches drawn; L = Matches lost; F = Goals for; A = Goals against; GD = Goal difference; Pts = Points

Резултати[уреди]

Секоја екипа одиграла три пати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите во Лигата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Коло 1–22[уреди]

Дома-Гости БЕЛ БРЕ ЦЕМ КУМ НАП ПЕЛ ПОБ РАБ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Беласица Герас Цунев 2:1 3:2 1:0 1:0 1:0 2:0 1:0 2:1 1:0 4:2 3:2
Брегалница Делчево 0:1 1:1 3:2 2:1 3:0* 1:1 1:1 1:0 5:2 0:1 0:1
Цементарница 55 1:1 1:0 2:1 0:1 1:3 1:1 3:0 3:0 2:4 0:2 1:1
Куманово 1:1 0:0 0:4 1:0 0:0 0:2 0:1 0:1 2:1 1:2 1:4
Напредок 0:1 2:1 1:1 1:0 4:1 2:1 0:0 2:1 5:0 0:1 3:1
Пелистер 1:1 3:1 1:0 1:0 1:2 1:1 1:0 0:1 0:0 3:2 1:2
Победа 4:0 4:3 2:1 0:2 2:1 1:0 1:0 2:0 3:1 2:1 3:1
Работнички Кометал 1:0 1:0 2:0 4:1 1:0 2:0 0:0 1:0 1:4 3:1 1:2
Силекс 1:1 1:0 1:1 3:0 3:0 1:0 1:0 4:1 1:0 3:0 1:3
Слога Југомагнат 0:0 2:0 0:0 0:0 1:0 3:3 2:0 1:1 1:0 5:1 2:1
Тиквеш 1:1 0:1 4:2 2:0 2:0 1:2 1:0 0:2 1:1 2:1 1:1
Вардар 0:0 2:1 1:1 5:2 3:0 3:1 2:0 4:0 1:1 2:1 3:0

* = Службено доделен

Коло 23–33[уреди]

Дома-Гости БЕЛ БРЕ ЦЕМ КУМ НАП ПЕЛ ПОБ РАБ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Беласица Герас Цунев 1:1 6:0 3:1 4:3 1:0 1:0
Брегалница Делчево 3:2 2:1 3:1 2:4 0:1
Цементарница 55 2:0 6:0 1:0 0:1 2:0
Куманово 0:3 2:4 2:0 1:2 1:3
Напредок 0:1 0:0 4:2 1:2 0:2
Пелистер 2:2 0:2 0:3 3:6 0:2
Победа 6:1 1:0 1:1 2:1 2:1 3:0
Работнички Кометал 1:1 1:0 3:1 0:2 1:2 4:1
Силекс 0:1 3:1 2:0 0:2 2:0 0:1
Слога Југомагнат 3:1 3:0 2:3 2:1 3:0 2:3
Тиквеш 4:2 0:1 0:0 0:1 2:0
Вардар 2:1 5:1 3:2 4:3 1:1 6:2

Најдобри стрелци[уреди]

Играч Екипа Голови
Македонија Љубиша Савиќ
Брегалница Делчево / Слога Југомагнат
25
Македонија Зоран Балдовалиев
Беласица Герас Цунев
21
Македонија Васко Ѓеоргиев
Напредок / Брегалница Делчево
15
Бразил Рожеиро Оливеира
Вардар
Македонија Антонио Тасев
Тиквеш
Македонија Драган Димитровски
Напредок / Победа
13
Бугарија Марио Петков
Вардар
12
Македонија Горан Станковски
Слога Југомагнат
11
Македонија Бојан Димитриевски
Силекс
10

Надворешни врски[уреди]