Прва фудбалска лига на Македонија 2002/2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

2002/2003 Прва македонска фудбалска лига била единаесетата фудбалска сезона во Република Македонија. ФК Вардар во таа сезона станал шампион.

Список на учесници[уреди]

Клуб Град Стадион
ФК Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
ФК Брегалница Делчево Градски стадион Гоце Делчев
ФК Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
ФК Куманово Куманово Стадион Милано
ФК Напредок Кичево Градски стадион Кичево
ФК Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
ФК Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
ФК Работнички Скопје Градски стадион Скопје
ФК Силекс Кратово Градски стадион
ФК Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
ФК Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
ФК Вардар Скопје Градски стадион Скопје

Конечна табела[уреди]

Pos Team P W D L F A GD Pts Notes
1 Вардар 33 22 6 5 73 37 +36 72 Champions League
1st Qualifying Round
2 Беласица 33 20 9 4 50 32 +18 69 UEFA Cup
Qualifying Round
3 Победа 33 20 5 8 55 33 +22 65 Intertoto Cup
First Round
4 Работнички 33 16 6 11 41 35 +6 54
5 Слога Југомагнат 33 15 6 12 62 50 +12 51
6 Силекс 33 14 4 15 40 35 +5 46
7 Напредок 33 13 3 17 39 41 -2 42
8 Цементарница 33 11 9 13 45 39 +6 42 UEFA Cup
Qualifying Round
9 Тиквеш 33 11 4 18 37 58 -21 37
10 Брегалница 33 10 6 17 44 49 -5 36
11 Пелистер 33 7 7 19 30 60 -30 28 Relegated to
Втора лига
12 Куманово 33 4 5 24 24 71 -47 17

P = Matches played; W = Matches won; D = Matches drawn; L = Matches lost; F = Goals for; A = Goals against; GD = Goal difference; Pts = Points

Победник 2002-03

Вардар
5 титула

Видете исто така[уреди]