Прва фудбалска лига на Македонија 2014/2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прва македонска фудбалска лига
Сезона 2014–15
Прваци Вардар
8ма титула
Лига на Шампиони Вардар
Лига Европа Работнички
Шкендија
Ренова
Одиграни натпрвари 160
Најдобар стелец Изаир Емини (20)
Најголема победа на домашн терен Шкендија 5–0 Тетекс
Вардар 5–0 Тетекс
Шкендија 5–0 Пелистер
Најголема победа на гостински терен Тетекс 0-4 Ренова
Тетекс 1-5 Работнички
Турново 0-4 Шкендија
Натпревар со најмногу голови Шкендија 5–2 Турново
Најголема серија на победи 8 натпревари
Работнички
Најголема серија без пораз 15 натпревари
Вардар
Работнички
Најголема серија без победа 17 натпревари
Пелистер
Најголема серија на порази 11 натпревари
Тетекс

Првата фудбалска лига на Македонија 2014/2015 било 23. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Работнички биле бранители на титулата откако ја освоиле четвртата првенствена титула. Шампион во оваа сезона бил Вардар и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Сезоната започнaла на 3 август 2014 и завршила на 24 мај 2015. Ова била првата сезона со 10 екипи, бидејќи Фудбалската федерација на Македонија одлучила да се намали лигата.[1]

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2013/14

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2014/15

На крајот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2014/15

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2015/16

Екипи[уреди | уреди извор]

Локации на екипите кои учествуваат во сезоната 2014/15
Екипа Град Стадион Капацитет
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4,000
Вардар Скопје Арена Филип II 33,460
Металург Скопје Тренинг центар Петар Милошевски1 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8,000
Работнички Скопје Арена Филип II 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово2 15,000
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш 1,500
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000

1Металург домашните натпревари ги играл и на помошното игралиште на ФФМ во Ѓорче Петров.

2Тетекс првите три домашни натпревари ги одиграл на стадионот Ѓорче Петров.

Прва Фаза[уреди | уреди извор]

Првите 27 кола ја сочинувале првата фаза од сезоната, истотака наречена Регуларна сезона. Во првата фаза, секоја екипа играла двапати против друга екипа по дома-гости систем. Позициите на табелата на крајот на Регуларната сезона ја одлучувале групата во која екипата ќе игра понатаму.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Вардар Вардар 27 18 7 2 46 15 +31 61 Qualification to the Плејоф група
2 Работнички Работнички 27 17 4 6 43 23 +20 55
3 Шкендија 27 14 5 8 49 27 +22 47
4 Ренова 27 12 8 7 34 27 +7 44
5 Силекс 27 8 10 9 26 34 −8 34
6 Металург Скопје Металург Скопје 27 8 9 10 31 31 0 33
7 Брегалница 27 7 9 11 22 28 −6 30 Qualification to the Плејаут група
8 Турново Турново 27 7 9 11 21 30 −9 30
9 Пелистер Пелистер 27 5 8 14 16 28 −12 23
10 Тетекс 27 2 5 20 17 62 −45 11

Updated to games played on 28 април 2015
Извор: Soccerway
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сеуште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ ТЕТ ТУР ШКЕ
Брегалница 1-2 0-1 0-0 1-2 2-0 1-1 4-1 1-1 1-3
Вардар 1-0 3-1 1-0 0-0 1-1 2-0 5-0 0-0 3-0
Металург 3-0 1-4 0-0 1-2 3-0 1-1 0-2 2-0 1-1
Пелистер 0-1 0-1 0-1 1-0 0-1 0-1 3-0 0-0 0-0
Работнички 4-0 0-2 0-3 1-0 3-0 0-0 3-1 1-0 3-2
Ренова 2-1 3-0 3-1 0-2 2-1 2-2 0-0 2-3 1-0
Силекс 1-1 0-3 2-1 1-1 0-2 1-0 3-1 2-0 0-1
Тетекс 0-1 2-2 0-1 1-1 1-5 0-4 1-3 0-3 1-3
Х.Турново 2-1 0-0 1-0 0-1 0-1 0-0 1-1 2-0 0-1
Шкендија 2-1 1-2 2-1 5-0 1-3 1-1 3-0 5-0 5-2

Извор:macedonianfootball.com

Коло 19–27[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ ТЕТ ТУР ШКЕ
Брегалница 0-0 1-0 2-0 0-0
Вардар 2-1 1-1 2-0 1-0 2-0
Металург 0-0 3-1 0-0 0-0
Пелистер 1-3 1-1 3-1 0-1
Работнички 0-0 2-2 2-0 2-0 1-0
Ренова 2-1 2-0 2-0 1-1 1-1
Силекс 0-2 1-1 1-0 3-1 0-3
Тетекс 0-0 1-2 1-2 1-3
Х.Турново 0-1 0-2 1-1 0-3
Шкендија 3-2 2-2 2-0 0-1 0-1

Извор:macedonianfootball.com

Втора Фаза[уреди | уреди извор]

Втората фаза е поделена на две групи: Плејоф и Плејаут. Првите шест екипи од табелата по Регуларната фаза обезбедиле пласман во Плејоф групата, додека последните четири екипи во Плејаут групата.

Плејоф група[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Вардар Вардар (C) (Q) 32 20 9 3 56 21 +35 69 Шаблон:Fb round2 2015-16 UCL QR2
2 Работнички Работнички (Q) 32 20 6 6 55 30 +25 66 Шаблон:Fb round2 2015-16 UEL QR1
3 Шкендија (Q) 32 18 5 9 58 31 +27 59
4 Ренова (Q) 32 13 9 10 41 39 +2 48
5 Силекс 32 10 11 11 33 42 −9 41
6 Металург Скопје Металург Скопје 32 8 9 15 34 42 −8 33

Updated to games played on 24 мај 2015
Извор: Soccerway
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сеуште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости ВАР МЕТ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ
Вардар 2-0 2-2 4-1
Металург 1-2 1-3
Работнички 2-0 3-1 2-1
Ренова 3-3 0-1
Силекс 2-2 0-2
Шкендија 1-0 2-1 3-1

Извор:MacedonianFootball.com

Плејаут група[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
7 Брегалница 32 12 9 11 31 29 +2 45
8 Турново Турново 32 9 9 14 26 34 −8 36 Qualification to the плејоф опстанок
9 Пелистер Пелистер (R) 32 7 9 16 21 33 −12 30 Relegation to the Втора Лига
10 Тетекс (R) 32 2 6 24 19 73 −54 12

Updated to games played on 24 мај 2015
Извор: Soccerway
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сеуште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ПЕЛ ТЕТ ТУР
Брегалница 1-0 2-1
Пелистер 0-1 2-2 0-2
Тетекс 0-4 0-2
Хоризонт Турново 0-1 0-1 2-0

Извор:MacedonianFootball.com

Наводи[уреди | уреди извор]