Прва фудбалска лига на Македонија 2014/2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прва македонска фудбалска лига
Сезона 2014–15
Одиграни натпрвари 105
Најдобар стелец Бојан Вручина (13)
Најголема победа на домашн терен Шкендија 5–0 Тетекс
Вардар 5–0 Тетекс
Шкендија 5–0 Пелистер
Најголема победа на гостински терен Тетекс 0-4 Ренова
Тетекс 1-5 Работнички
Натпревар со најмногу голови Шкендија 5–2 Турново
Најголема серија на победи 8 натпревари
Работнички
Најголема серија без пораз 15 натпревари
Вардар
Најголема серија без победа 16 натпревари
Тетекс
Најголема серија на порази 11 натпревари
Тетекс

Првата фудбалска лига на Македонија 2014/2015 е 23. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Работнички се бранители на титулата откако ја освоиле четвртата првенствена титула. Сезоната започнaла на 3 август 2014 и ќе заврши на 27 мај 2015. Ова е првата сезона со 10 екипи, бидејќи Фудбалската федерација на Македонија одлучила да се намали лигата.[1]

Унапредување и отпаѓање[уреди]

На почетокот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2013/14

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2014/15

На крајот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2014/15

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2015/16

Екипи[уреди]

Локации на екипите кои учествуваат во сезоната 2014/15
Екипа Град Стадион Капацитет
Брегалница Штип Градски стадион Штип 4,000
Металург Скопје Тренинг центар Петар Милошевски1 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8,000
Работнички Скопје Арена Филип II 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово2 15,000
Турново Турново Стадион Кукуш 1,500
Вардар Скопје Арена Филип II 33,460

1Металург домашните натпревари ги играл и на помошното игралиште на ФФМ во Ѓорче Петров.

2Тетекс првите три домашни натпревари ги одиграл на стадионот Ѓорче Петров.

Табела[уреди]

Табела Прва Фаза[уреди]

Првите 27 кола ја сочинуваат првата фаза од сезоната, истотака наречена Регуларна сезона. Во првата фаза, секоја екипа игра двапати против друга екипа по дома-гости систем. Позициите на табелата на крајот на Регуларната сезона ја одлучуваат групата во која екипата ќе игра во Плејофот.

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Вардар Вардар (A) 21 14 6 1 37 12 +25 48 Qualification to the Плејоф група
2 Работнички Работнички (A) 21 14 3 4 36 16 +20 45
3 Шкендија 21 11 4 6 37 21 +16 37
4 Ренова 21 9 6 6 27 24 +3 33
5 Силекс 21 7 9 5 24 24 0 30
6 Металург Скопје Металург Скопје 21 7 5 9 24 24 0 26
7 Турново Турново 21 5 7 9 15 22 −7 22 Qualification to the Плејаут група
8 Пелистер Пелистер 21 4 7 10 11 20 −9 19
9 Брегалница 21 4 6 11 18 28 −10 18
10 Тетекс 21 2 3 16 14 52 −38 9

Updated to games played on 22 март 2015
Извор: Soccerway
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сеуште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Резултати[уреди]

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18[уреди]

Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ ТЕТ ТУР ШКЕ
Брегалница 1-2 0-1 0-0 1-2 2-0 1-1 4-1 1-1 1-3
Вардар 1-0 3-1 1-0 0-0 1-1 2-0 5-0 0-0 3-0
Металург 3-0 1-4 0-0 1-2 3-0 1-1 0-2 2-0 1-1
Пелистер 0-1 0-1 0-1 1-0 0-1 0-1 3-0 0-0 0-0
Работнички 4-0 0-2 0-3 1-0 3-0 0-0 3-1 1-0 3-2
Ренова 2-1 3-0 3-1 0-2 2-1 2-2 0-0 2-3 1-0
Силекс 1-1 0-3 2-1 1-1 0-2 1-0 3-1 2-0 0-1
Тетекс 0-1 2-2 0-1 1-1 1-5 0-4 1-3 0-3 1-3
Турново 2-1 0-0 1-0 0-1 0-1 0-0 1-1 2-0 0-1
Шкендија 2-1 1-2 2-1 5-0 1-3 1-1 3-0 5-0 5-2

Извор:macedonianfootball.com

Коло 19–27[уреди]

Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ ТЕТ ТУР ШКЕ
Брегалница 0-0
Вардар 2-1 1-1
Металург 0-0
Пелистер 1-3
Работнички 0-0 2-0
Ренова 2-1 1-1
Силекс 1-1 3-1
Тетекс 1-2
Турново 0-2
Шкендија 2-0 0-1

Додадени резултати од 22 март 2015
Извор:macedonianfootball.com

Наводи[уреди]