ФК Вардар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


ФК Вардар
Fk vardar.gif
Целосно име ФК Вардар Скопје
Основан 1947; пред 68 години (1947)
Стадион Национална Арена „Филип II Македонски“
Капацитет 33.460
Претседател Мирко Спасески
Тренер Сергеј Андреев
Лига Прва македонска лига
2013/2014 5ти
Kit left arm redshoulders.png
Тимски бои
Kit body blackstripes.png
Тимски бои
Kit right arm redshoulders.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Домашен дрес
Kit left arm shouldersonwhite.png
Тимски бои
Kit body shouldersonwhite.png
Тимски бои
Kit right arm shouldersonwhite.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Гостински дрес

ФК Вардар е македонски фудбалски клуб од Скопје кој моментално игра во Првата Македонска фудбалска лига. Клубот игра на националната арена Филип II во Скопје со моментален капацитет од 33.460. ФК Вардар е најтрофејниот и најпознатиот македонски фудбалски клуб освојувајќи 7 национални првенства и 5 национални купови.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалски клуб со името Вардар во Скопје имало уште од 1911 година, тој клуб бил познат како Вардар Топаана. Денешниот фудбалски клуб Вардар е формиран во 1947 година кога тогашните скопски фудбалски клубови (и воопшто спортски друштва) „Македонија“ и „Победа“ се соедниниле во еден клуб кој го добил името Вардар и препознатливата црвено-црна боја. За времето на сојузната лига на СФРЈ Вардар беше единствениот клуб од Македонија, со што своевидно претставуваше фудбалска репрезенатција на Македонија. Во тие години сите млади и талентирани фудбалери од Македонија играа во Вардар.

За Вардар, најуспешен период беше кога предводен од Дарко Панчев и Илија Најдоски ја освои југословенската Прва Лига. Со освојување на лигата, Вардар стана единствениот македонски фудбалски клуб кој го освоил југословенскиот шампионат. По распаѓањето на Југославија и составувањето на македонската Прва Лига, Вардар беше еден од најдобрите клубови. Но, следните шест години успехот на Вардар почна да опаѓа, а успесите се враќаат под водство на тренерот Ѓоко Хаџиевски, со освоени две титули во сезоните 2001/02 односно 2002/03. Во сезона 2010/2011 ФК. Вардар испага од прва лига, но со помош на на некој луге пак е вратен во прва лига.

Навивачи[уреди | уреди извор]

Од основањето на клубот па до средината на осумдесетите Македонците од цела Македонија, СФРЈ и дијаспората навиваа за Вардар. Одењето на стадион да се гледа Вардар земало нагорна линија по освојувањето на Титовиот куп во 1961 година. Во 1987 година (4 мај) на натпреварот со Црвена Звезда на западната трибина првпат се истакнува транспарент со натпис Комити. До почетокот на 1991 година секое македонско гратче имаше свои Комити, па на секој натпревар имаше и знамиња Комити - Велес, Струмица, Кавадарци па дури и Битола (сè до тепачката на натпревaрот со Црвена Звезда - 1991). Од осамостојувањето Комити Запад до 1999 беа единствената вардарова навивачка група. По недоразбирањето со водството на Комитите во 1999 година се оформи нова вардарова навивачка група Лојал Фанс. Денес се активни и двете групи, кои во 2007 година повторно се обединија под мотото "ВАРДАР - ТОА СМЕ НИЕ!!!".

Натпревари за паметење[уреди | уреди извор]

ФК Вардар во својата историја имал многу одиграни натпревари за паметење. Меѓу многуте може да се издвои победата над белградски ФК Партизан со 5:0. Како натпревар со најмногу публика на градскиот стадион во Скопје ќе биде запаметен бараж натпреварот за пласман во првата југословенска лига со Трепча на кој стадионот беше целосно преполнет, а Вардар победи со 2:1. Натпревари за паметење се сите средби на домашен терен со големата југословенска фудбалска четворка (Партизан, Црвена Звезда, Динамо Загреб, Хајдук) на кои стадионот се преполнуваше, а неретко доаѓало и до инциденти помеѓу навивачките групи.

Во првите години од осамостојувањето на Македонија за натпревари за паметење се издвојуваат мечевите со ФК Пелистер. Од најновата историја на клубот најзапаметени натпревари, а воедно и најголем успех на клубот, се во 2003 година кога Вардар за малку ќе се пласираше во ЛШ. Тоа беа средбите на домашен терен против ЦСКА Москва и Спарта Прага.

ФК Вардар во својата досегашна историја има забележано 60 официјални европски натпревари во квалификациите за Лигата на шампионите, во Купот на УЕФА, во Купот на победниците на Куповите, во Интертото Купот и во Митропа Купот. На нив има забележано 14 победи, 17 ремија и 29 порази.

Најпознати и најзначајни играчи[уреди | уреди извор]

Славни тренери[уреди | уреди извор]

Освоени првенства[уреди | уреди извор]

Југословенска Прва Лига[уреди | уреди извор]

Македонска Прва Лига[уреди | уреди извор]

Освоени Купови[уреди | уреди извор]

Југословенски Куп[уреди | уреди извор]

Куп на Македонија[уреди | уреди извор]

  • 1992/93
  • 1994/95
  • 1997/98
  • 1998/99
  • 2006/07

Рекорди[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Црна Гора ГМ Игор Павловиќ
3 Македонија ОД Горан Попов
4 Србија ОД Раденко Бојовиќ
5 Македонија ОД Златко Таневски (капитен)
6 Македонија ОД Бобан Грнчаров
7 Македонија СР Благоја Љамчевски
8 Македонија СР Стефан Спировски
9 Македонија НП Дејан Блажевски
10 Ерменија СР Артак Дашјан
11 Македонија СР Јасир Асани
12 Македонија ГМ Томе Пачовски
13 Македонија НП Филип Петров
15 Македонија ОД Филип Стојаносвки
16 Македонија СР Никола Глигоров
17 Босна и Херцеговина СР Сенијад Ибричиќ
Бр. Нац. Позиција Играч
18 Македонија НП Димитар Иванов
19 Ерменија ОД Оганес Амбардзумјан
22 Македонија НП Филип Ивановски
23 Македонија СР Филип Деспотовски
24 Македонија СР Александар Темелков
25 Македонија ГМ Борјан Ристовски
26 Македонија СР Виктор Серафимовски
31 Македонија НП Филип Петковски
32 Македонија ОД Дарко Глишиќ
34 Македонија ОД Дино Најдоски
41 Хрватска ГМ Матија Кобетиќ
45 Ерменија НП Артур Миранјан
50 Македонија НП Илчо Наумоски
87 Македонија СР Влатко Грозданоски
99 Босна и Херцеговина НП Един Адемовиќ Injured

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]