20 јули

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

20 јули е 201-иот ден во годината според григоријанскиот календар (202-и во престапна година). Остануваат 164 денови до крајот на годината. Шаблон:Јули 2014

Настани[уреди]

1402  Монголскиот хан Тамерлан во Битката кај Ангора, денешна Анкара, ја победува турската војска и го заробува султанот Бајазит I, кој во 1403 година умира во ропство.
1903  Првиот автомобил на Форд излегол од производство.
1924  Во Париз е основана Светската шаховска организација.
1944  Германскиот полковник Клаус Шенк извршува атентат врз нацистичкиот лидер Адолф Хитлер со подметнување на бомба под неговиот стол во бункерот Волчја јама кај Берлин. Хитлер е само полесно повреден, а заговорниците се погубени.
1969  Лунарното возило „Орел“ на американскиот вселенски брод „Аполо 11“, со космонаутите Нил Армстронг и Едвин Олдрин, се упати на површината на Месечината, додека Мајкл Колинс го продолжи кружењето околу Месечевата орбита со матичниот брод „Аполо 11“.
2001  Карло Џулијани, италијански активист и анархист е убиен во текот на демонстрациите против Групата 8 во Џенова во 2001 година од страна на италијанските Карабињери.


Родени[уреди]

356 п.н.е.  Александар III Македонски, крал на Македонија, еден од најголемите војсководци и освојувачи на сите времиња.
1304  Франческо Петрарка, голем лирски поет на италијанската предренесанса.
1519  Папа Инокентие IX, римски папа.
1659  Ијасент Риго, важен француски барокен сликар и портретист.
1785  Махмуд II, отомански султан.
1804  Ричард Овен, истакнат англиски биолог и палеонтолог.
1847  Макс Либерман, германски постимпресионистички сликар.
1878  Петар Манџуков, македонски револуционер и анархист.
1890  Георги II, крал на Грција.
1919  Едмунд Хилари, новозеландски офицер и истражувач, учесник во хималајските и во поларните експедиции.
1927  Нешо Марковски, македонски новинар.
1947  Карлос Сантана, мексиканско-американски гитарист.
1948  Жан Рено, француски актер.
1948  Сафет Алиу, македонски правник.
1960  Првослав Вујчиќ, српски поет.
1969  Џош Холовеј, американски актер .
1988  Дејан Митрев, македонски фудбалер.


Починале[уреди]

1816  Гаврила Романович Державин, руски класицистички поет, сметан за најголемиот руски поет пред Пушкин.
1903  Папа Лав XIII, римски папа.
1913  Феликс Ѓержински („Железниот Феликс“), полски комунист со револуционерни идеи, основач на Болшевичката тајна полиција Чека, подоцна КГБ.
1923  Панчо Виља, мексикански револуционeр, водач на селанската револуција од 1910 година.
1913  Васил Чакаларов, македонски војвода од Костурско.
1937  Гуљелмо Маркони, италијански инжинер.
1945  Пол Валери, француски поет.
1951  Абдула I, јордански крал.
1973  Брус Ли, актер и борач.


Празници[уреди]

20 јули (празници)

јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември