27 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

27 јули е 208-иот ден во годината според григоријанскиот календар (209-и во престапна година). Остануваат 157 денови до крајот на годината.

<< јули >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


Настани[уреди | уреди извор]

1830  Во Франција избива „Јулската револуција“ предизвикана од одлуката на кралот Шарл X Бурбонски да ги укине весниците, да го распушти штотуку избраното собрание и да го промени изборниот закон. Кралот абдицира и емигрира во Шкотска.
1839  Почнува Опиумската војна меѓу Кина и Велика Британија откако кинеските власти во едно пристаниште во Кантон запленуваат и уништуваат 20.000 сандаци со опиум.
1981  Почна со работа новата Железничка станица во состав на Транспортниот центар во Скопје. Последниот воз од Старата железничка станица замина во 11 часот и 30 минути, а првиот воз на новата железничка станица стигна во 12 часот и 35 минути.
1989  Кристер Петерсон прогласен е за виновен и е осуден на доживотна казна затвор заради убиството на шведскиот премиер Улоф Палме во 1986 година. Подоцна тој е ослободен, а убиството останува неразјаснето.
2001  САД ги продолжуваат санкциите врз Иран и Либија на уште пет години.
2014  Здравко Дејановиќ станува првиот македонски освојувач на врвот К2.


Родени[уреди | уреди извор]

1452  Лудовико Сфорца — милански војвода.
1832  Ѓура Јакшиќ — најголемиот лиричар во српскиот романтизам и еден од најталентираните српски сликари на XIX век.
1835  Џозуе Кардучииталијански поет — добитник на Нобелова награда за литература во 1906 година.
1874  Иван Ачков — македонски револуционер.
1907  Петар Лубарда — црногорски и југословенски сликар.
1915  Марио дел Монако — италијански драмски тенор.
1946  Раде Шербеџијасрпски актер и пејач со потекло од Хрватска.
1965  Хозе Луис Чилавертпарагвајски голман.
1972  Јанко Нинов — македонски поет.
1977  Џонатан Рис Маерс — ирски актер.
1983  Горан Пандев — македонски фудбалер


Починале[уреди | уреди извор]

916  Климент Охридски — сесловенски просветител.
1061  Никола II — римски папа.
1841  Михаил Јурјевич Лермонтовруски поет — еден од најголемите светски романтичари — автор на познатиот роман во стихови Демонот.
1844  Џон Далтонанглиски хемичар и физичар.
1880  Мохамед Реза Пахлави — ирански шах во прогонство, кој 37 години владеел со Иран. Роден е во 1819 година
1950  Вецко Домазетовски — македонски есеист.
1981  Вилијам Вајлерамерикански режисер-трократен оскаровец — роден во Франција.
1982  Загорка Миќиќ — југословенски и македонски доктор по философија.
2001  Сељман Нухиу — поранешен член на ОНА.
2010  Димитар Циев — југословенски и македонски одбојкар.


Празници[уреди | уреди извор]

27 јули (празници)

јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември