7 јули

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

7 јули е 188-иот ден во годината според григоријанскиот календар (189-и во престапна година). Остануваат 177 денови до крајот на годината. Шаблон:Јули 2014

Настани[уреди]

1937  Јапонската армија го напаѓа кинескиот гарнизон кај Лучиоа, во близина на Пекинг. Кинеските сили се спротиставуваат, па Јапонија тоа го искористува како повод за агресија врз Кина. Кинеско-јапонската војна трае сè до капитулацијата на Јапонија во септември 1945 година.
1969  Во Канада, прифатен е Актот за официјален јазик според кого францускиот јазик станува еднаков со англискиот јазик.
1985  Борис Бекер станува првиот нерангиран играч, најмладиот тенисер (дотогаш), како и првиот Германец што го освојува Вимблдон, на возраст од само 17 години и 7 месеци.
2000  Целиот тираж на Хари Потер и Огнениот Пехар, четвртото продолжение на авантурите на малиот волшебник, е распродаден уште во претплата, пред и воопшто да биде испечатено делото.
2005  Се случува серија од терористички напади на Лондонското метро, во кое убиени се 52 луѓе, меѓу кои и четворицата бомбаши-самоубијци.


Родени[уреди]

1690  Јохан Тобијас Кребс, германски композитор.
1860  Густав Малер, австриски композитор.
1887  Марк Шагал, руско-француски сликар.
1893  Владимир Мајаковски, руски писател.
1893  Мирослав Крлежа, хрватски писател.
1921  Васко Карангелески, народен херој на Македонија.
1922  Пјер Карден, италијански- француски моден креатор.
1926  Радка Кушлева, бугарска народна пејачка.
1940  Ринго Стар, тапанар на Битлси.
1959  Муса Џафери, македонски политичар и член на ОНА.
1967  Сашо Мацановски - Трендо, македонски ТВ водител.
1974  Наталија Тодоровска, македонска ракометарка.
1984  Алберто Аквилани, италијански фудбалер.


Починале[уреди]

1304  Папа Бенедикт XI, римски папа.
1307  Едвард I, англиски крал.
1573  Јакопо Бароци да Вињола, италијански архитект.
1854  Георг Ом, германски физичар.
1890  Анри Нестле, основач на „Нестле“.
1907  Телос Агапинос, офицер во грчката армија.
1914  Дејвид Брајан, американски филмски актер.
1923  Таската Серски, македонски револуционер.
1930  Артур Конан Дојл, шкотски писател.
1972  Атинагора Константинополски, патријарх на Константинопол.
1973  Вероника Лејк, американска актерка.
2006  Сид Берет, англиски музичар.


Празници[уреди]

7 јули (празници)

јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември