15 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јули >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


15 јули е 196-иот ден во годината според григоријанскиот календар (197-и во престапна година). Остануваат 169 денови до крајот на годината.

Настани:

1099  Во Првата крстоносна војна, Крстоносците го зазеле Ерусалим кој бил 461 година под власта на Фатимидите. Градот останал во христијански раце сè до 2 октомври 1187 година кога бил освоен од страна на Саладин и никогаш повторно не бил безусловно во христијански раце.
1556  Во Рим свечено е осветена грандиозната купола на црквата Свети Петар, што ја изгради прочуениот италијански архитект, вајар, сликар и поет Микеланџело Буонароти. Овој датум е земен како ден на раѓањето на барокот.
1869  Французинот Иполит Меж Морис го патентира маргаринот, прехранбен продукт кој ќе треба да се обиде да го спречи масовниот глад меѓу сиромашните слоеви на населението.
1965  Американскиот вселенски брод Маринер 4 ги испрати првите снимки од планетата Марс.
1968  На линијата Москва-Њујорк воспоставена е првата директна авио-врска меѓу СССР и САД. Летовите почнуваат да ги изведуваат компаниите Аерофлот и Пан Америкен.
1990  Во Охрид е извршено осветување на новоизградената „Света Троица“.

Родени:

1606  Рембрант ван Рејн — прочуен холандски сликар.
1919  Ајрис Мердок — ирско-британска писателка.
1923  Трајче Попов — македонски режисер.
1930  Жак Деридафранцуски филозоф.
1933  Џулијан Брим — истакнат англиски класичен гитарист и лејтист.
1953  Жан-Бертран Аристидхаитски политичар и свештеник, поранешен претседател на Хаити.
1956  Џо Сатријаниамерикански гитарист.
1963  Игор Џамбазов — македонски глумец, водител, музичар и писател.
1981  Себастјен Роселер — белгиски велосипедист.
1989  Диего Улиси — италијански велосипедист.

Починале:

1291  Рудолф I Хабсбуршкигермански цар и оснoвач на династијата на Хабсбурговците.
1904  Антон Павлович Чеховруски раскажувач и драмски писател. Најпознати негови дела се драмите „Галеб“, „Три сестри“, „Вујко Вања“ и „Вишновата градина“, како и збирките раскази „Човекот во футрола“, „Куќа на кат“ и „Селани“. Роден е во Таганрог — на 29 јануари 1860 година.
1929  Хуго фон Хофманшталавстриски писател.
1941  Валтер Рутман — значаен германски експериментален режисер.
1944  Вера Циривири - Трена — првоборец и активен учесник во напредното работничко движење. Убиена е од страна на бугарските фашисти во Штип. Родена е во Прилеп во 1921 година.
1997  Џани Версачеиталијански моден креатор.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември