Диего Улиси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Диего Улиси

Улиси на Гран при де Монтреал 2012
Лични податоци
Цело име Диего Улиси
Роден 15 јули 1989 (1989-07-15) (25 г.)
Чечина, Италија
Висина 1,75 м
Маса 61 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лампре-Мерида
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2010– Лампре-Фарнезе Вини
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
3 индивидуални етапи (2011, 2014)

Етапни трки

Трка околу Словенија (2011)
Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали (2013)

Еднодневни трки и класици

Милано-Торино (2013)
Џиро дел’Емилија (2013)
Последна промена
27 октомври 2014

Диего Улиси (италијански: Diego Ulissi; р. 15 јули 1989 во Чечина) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лампре-Мерида.[1]

Кариера[уреди]

Тој победил на јуниорската друмска трка на Светските првенства во 2006 и 2007. Тој е втор велосипедист некогаш - по Џузепе Палумбо – кој успеал да победи на две јуниорски светски првенства по ред. Тој победил на етапата 17 на Џиро д’Италија 2011, откако резултатот на Џовани Висконти бил повлечен поради несоодветен спринт.[2]

Во јуни 2011 освоил една етапа[3] и генералниот пласман на Трката околу Словенија.[4]

Во јуни 2014 година било објавено дека Улиси имал позитивно резултати на допинг-тестот во текот на Џиро д’Италија 2014, каде освоил две етапи. Бил позитивен на лекот за астма салбутамол. Улиси имал дозвола да го користи лекот, меѓутоа тестот покажал нивото било скоро два пати поголемо.[5]

Достигнувања[уреди]

2010
1. ГП Индустриа е Комерсио де Прато
8. Краен пласман Трка околу Полска
2011
1. Етапа 17 Џиро д’Италија
1. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Етапа 2
2. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Пласман за млад возач
2012
1. Гран Премио Индустрија е Комерчо Артиџанато Карнагезе
2. Милано-Торино
3. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Етапи 3 & 4
6. Гран при Квебек
10. Класика де Сан Себастијан
2013
1. Jersey red.svg Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 2
1. Милано-Торино
1. Копа Сабатини
1. Џиро дел’Емилија
1. Етапа 1 Трка околу Полска
2. Гран Премио Чита ди Камаиоре
2. Гран Премио дела Коста Етруски
4. Трофео Лаигвелја
6. Краен пласман Трка околу Баварија 2013
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
7. Краен пласман Париз-Ница
2014
1. Гран Премио Чита ди Камаиоре
Џиро д’Италија
1. Етапа 5
1. Етапа 8
3. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 2
3. Гран Премио ди Лугано
5. Трофео Лаигвелја

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 41 21 СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 32

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]