Џиро ди Ломбардија 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Giro di Lombardia 2013
Светска турнеја UCI 2013
Детали за трката
Датум 6 октомври 2013
Должина 242 km (150.4 mi)
Време 6ч 10' 18"
Добитници на наградите
Победник  Хоаким Родригез (Шпанија) (Катјуша)
Втор  Алехандро Валверде (Шпанија) (Мувистар Тим)
Трет  Рафал Мајка (Полска) (Тим Саксо-Тинкоф)
2012
2014

Џиро ди Ломбардија 2013 било 107. издание на еднодневната велосипедска трка Џиро ди Ломбардија, често нарекувана и како Трка на паѓачките лисја. Била одржана на 6 октомври 2013. Хоаким Родригез (Катјуша) ја освоил трката втора година по ред откако се одвоил на последното искачување на трката. Алехандро Валверде завршил втор пред Рафал Мајка.[1][2][3]

Резултати[уреди]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Хоаким Родригез (ШПА) Катјуша 6ч 10' 18" 100
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мувистар Тим +17" 80
3  Рафал Мајка (ПОЛ) Тим Саксо-Тинкоф +23" 70
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп +45" 60
5  Енрико Гаспарото (ИТА) Астана +45" 50
6  Даниел Морено (ШПА) Катјуша +55" 40
7  Питер Сери (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ +55" 30
8  Франко Пелицоти (ИТА) Андрони Џокатоли-Венецуела +55" -
9  Иван Сантаромита (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим +55" 10
10  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг +55" 4

Наводи[уреди]