Гран при Квебек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гран при Квебек
Детали за трката
Датум септември
Регион Квебек Сити, Квебек, Канада
Локално име Grand Prix Cycliste de Québec
Дисциплина Друмскив елосипедизам
Натпреварување Светска турнеја UCI
Вид еднодневна трка
Организатор Груп Серди
Историја
Прво издание 2010
Изданија 3 (до 2012)
Прв победник  Тома Веклер (ФРА)
Најмногу победи Нема повеќекратни победници
Неодамнешен победник  Сајмон Геранс (АВС)

Гран при Квебек е еднодневна професионална велосипедска друмска трка, која се одржува во Квебек Сити, Квебек, Канада. Нејзиното прво издание била на 10 септември 2010, како последен настан во сезоната UCI ProTour 2010.

Со Гран при Монтреал, која се одржува два дена подоцна, Гран при Квебек е една од единствените две трки во Северна Америка во Светската турнеја UCI. До денес, ниеден велосипедист нема постигнато двојна канадска победа со победа на двете трки, на Гран при Квебек и на Гран при Монтреал во иста година.

Движење[уреди]

Гран при Квебек не е како многуте еднодневни трки од една точка до друга, туку кружна трка. Возачите возат 16 круга по 12,6 километри секој круг. Во текот на кругот, возачите треба да искачат четири ридови: Кот де ла Монтањ (375 м долг и просечна нагорнина од 10%), Кот де ла Потас (420 м долг и просечна нагорниа од 9%), Монте де ла Фабрик (190 м долг и просечна нагорнина од 7%) и Монте ду Форт (1000 м долг и просечна нагорнина од 4%). Крајот е на Монте ду Форт.

Победници[уреди]

Гран при Квебек
Година Велосипедист Тим
2010  Тома Веклер (ФРА) Ббокс Бјуик Телеком
2011  Филип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2012  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ

Надворешни врски[уреди]