Гран при Монтреал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гран при Монтреал
Детали за трката
Датум септември
Регион Монтреал, Квебек, Канада
Локално име Grand Prix Cycliste de Montréal
Дисциплина Друмски велосипедизам
Натпреварување Светска турнеја UCI
Вид Eднодневна трка
Организатор Груп Серди
Историја
Прво издание 2010 (2010)
Изданија 3 (до 2012)
Прв победник  Роберт Гесинк (ХОЛ)
Најмногу победи Нема повеќекратни победници
Неодамнешен победник  Ларс Петер Нордхауг (НОР)
Возачи на Гран при Монтреал 2010 поминуваат низ булеварот Едуард Монпети.

Гран при Монтреал е еднодневна професионална велосипедска друмска трка, која се одржува во Монтреал, Квебек, Канада. Нејзиното прво издание било на 12 септември 2010 година, како завршен настан во UCI ProTour 2010.

Со Гран при Квебек, која се одржува два дена порано, Гран при Монтреал е една од единствените две трки во Северна Америка на Светската турнеја UCI. До денес, ниеден велосипедист не успеал да победи на двете трки, на Гран при Монтреал и на Гран при Квебек во иста година.[1]

Тек[уреди]

Гран при Монтреал не е како многуте еднодневни трки од една точка до друга точка, туку кружна трка. Возачите возат 17 круга, од по 12,1 километар секој круг. Во текот на круговите, возачите треба да искачат три искачувања: Кот Камилјен-Уд (1,8 км долг и просечна нагорнина од 8%), Кот де ла Политехник (780 м долг и просечна нагорнина од 6%) и Авени ду Парк (560 м долг и просечна нагорнина од 4%). Крајот е на ридот Авени ду Парк.

Победници[уреди]

Гран при Монтреал
Година Велосипедист Тим
2010  Роберт Гесинк (ХОЛ) Рабобанк
2011  Руј Кошта (ПОР) Мувистар Тим
2012  Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]