Сајмон Геранс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сајмон Геранс

Геранс на Критериум ду Дофине 2011
Лични податоци
Цело име Сајмон Геранс
Роден 16 мај 1980 (1980-05-16) (34 г.)
Мелбурн, Австралија
Висина 1,70 м[1]
Маса 64 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клуб Орика-ГринЕЏ
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален
Аматерски клубови
2003
2003–2004
2004–2005
Тим Рингерике СК
Карвалхелхос-Боависта (тренинг)
Аг2р Превојанс (стажант)
Професионални клубови
2005–2007
2008
2009
2010–2011
2012–
Аг2р Превојанс
Кредит Агрикол
Сервело ТестТим
Тим Скај
ГринЕЏ
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2009)
Тур де Франс
2 индивидуални етапи (2008, 2013) + 1 ТТТ (2013)
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2009)

Етапни трки

Хералд Сан Тур (2005, 2006)
Трка околу Данска (2011)
Тур Даун Андер (2006, 2012, 2014)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustralia.PNG Национален друмски првак (2012, 2014)
Лиеж-Бастон-Лиеж (2014)
Милано-Сан Ремо (2012)
ГП Западна Франција (2009)
Гран при Квебек (2012, 2014)
Гран при Монтреал (2014)
Последна промена
7 октомври 2014

Сајмон Геранс (англиски: Simon Gerrans; р. 16 мај 1980) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за австралиската UCI World Tour екипа, Орика-ГринЕЏ[2] Геранс е двократен австралиски национален друмски првак за 2012, освојувајќи ја титулата во 2012.[3] и 2014. Негови најголеми триумфи се рекордните три победи на домашната трка Тур Даун Андер[4] и еднодневните трки како што се ГП Западна Франција 2009, Милано-Сан Ремо 2012, Гран при Квебек 2012 и Гран при Квебек 2014,[5] и Лиеж-Бастон-Лиеж 2014 и етапи на сите три големи трки. На Тур де Франс 2013, Геранс ја преземал жолтата маичка на третата етапа на Корзика, освојувајќи ја спринтерската завршница, и исто така бил дел од победничката екипа на екипниот хронометар на четвртата етапа во Ница.

Биографија[уреди | уреди извор]

Геранс е роден во Мелбурн, Викторија и пораснал во Мансфилд (Викторија).

Тој започнал со велосипедизам откако го повредил коленото и зборувајќи со неговиот сосед, поранешниот носител на жолтата маичка Фил Андерсон, кому му се припишува воведувањето на Сајмон во овој спорт.[6] Геранс бил стипендист на Австралискиот институт за спорт.[7]

Во 2002, завршил петти во сениорското Австралиско национално друмско првенство и ја освоил титулата за под 23 години. Започнал да вози како тренинг за тимот Карвалхелхос-Боависта, основан во Португалија од 1 септември 2005 и потоа како тренинг за тимот Аг2р Превојанс од 1 септември 2004. Станал професионален возач во 2005, возејќи со АГ2Р Превојанс и учествувајќи на неговиот прв Тур де Франс во истата година.

Геранс бил подложен на операција во болница во Ница, откака доживеал тежок пад на ГП д'Увертур ла Марселеза во февруари 2006. Игла била вметната во неговата разнишана лева клучна коска и еден штраф во неговото скршено десно рамо и неколку конци на неговата глава.[8] Се вратил на тренинг по три недели подоцна и заминал да ја претставува Австралија на Игрите на Комонвелтот во 2006 во Мелбурн.[9]

Во 2008, Геранс возел за тимот на Кредит Агрикол. Ја освоил етапата 15 на Тур де Франс, висока точка на неговата кариера дотогаш, откако се нашол во групата напред скоро цел ден. Иако, нападите биле постојани од другите силни искачувачи во бегството, во која четвртиот возач отпаднал од групата, тој всушност спринтал на крајот за последните неколку метри, без одговор од другите двајца останати натпреварувачи.[10]

По затворањето на тимот Кредит Агрикол Геранс потпишал со професионалниот континентален тим Сервело ТестТим за сезоната во 2009.[11] И покрај неговиот успех во претходната година, тој не бил вклучен во екипата за Тур де Франс 2009.[12]

На етапата 14 на Џиро д’Италиа 2009 Геранс ги нападнал неговите совозачи од групата на краткото стрмно искачување Сан Лука, близу Болоња, за да победи на етапа – прва Гранд Тур етапна победа за Сервело ТестТим.[13] По освојувањето на 10-та етапа на Вуелта а Еспања 2009 Геранс станал првиот Австралиец, кој освоил етапа на сите три главни трки.[14]

Тој потпишал со Тим Скај за сезоната 2010[15] и станал дел од изборот на тимот за Тур де Франс 2010. Геранс бил вмешан во голема несреќа на етапата 8 на трката, што предизвикало скршена рака и негово откажување од трката.[16]

Во 2011, Геранс бил трет на Амстел Голд Рејс.[17] Во август ја освоил и трката околу Данска.[18] Кратко по победата, било објавено дека Геранс ќе се придружи на ГринЕЏ за почетната сезона на тимот во 2012.[19]

2012[уреди | уреди извор]

Во јануари 2012, Геранс станал национален друмски првак по првпат, поминувајќи го возачот на Лампре-ИСД Метју Лојд и возачот на Тим Скај Ричи Порт за победа.[3] Подоцна во месецот го освоил и Тур Даун Андер по вторпат. Победата ја обезбедил на петтата етапа, кога второто место на етапата му овозможило да ја преземе водечката маичка од Валверде, кој ја освоил етапата. Обајцата возачи имале исто време, но поради подобрите етапни завршници, Геранс го презел водството и не го загубил до крајот.[20][21] На 17 март 2012, Геранс го освоил Милано-Сан Ремо во спринтерската завршница, победувајќи ги возачите на РадиоШек-Нисан Фабијан Канчелара и на Ликвигас-Канондејл Винченцо Нибали на линијата во Сан Ремо.[22] Подоцна во сезоната, Геранс го освоил второто место на Класика де Сан Себастијан, преовладувајќи во групата зад водечкиот напред Луис Леон Санчез (Рабобанк), кој ја поминал целта седум секунди пред него.[23] Во септември, Геранс остварил трета победа на трка од Светската турнеја, откако бил успешен на Гран при Квебек. Тој тргнал во напад со возачот на БМЦ Рејсинг Тим Грег ван Авермет на 3,5 километри пред целта. Двоецот се одвоил од групата пред последните потешкотии на трката. Потоа, Геранс го отспринтал Белгиецот на целта, додека останатите во групата пристигнале четири секунди подоцна.[24]

2013[уреди | уреди извор]

Во 2013, со помошта на неговата екипа имал многу успеси. Ја започнал сезоната завршувајќи 10. на познатата трка Лиеж-Бастон-Лиеж. Геранс имал добар Тур Даун Андер помагајќи ѝ на својата екипа и ја освоил петтата етапа на трката, кога се нашол во бегството составено од Хавиер Морено од Шпанија и Том-Јелте Слагтер од Холандија. На крајот Геранс бил подобар во спринтот од Слагтер, поминувајќи го за малку на целта. Завршил на 9. место на националното друмско првенство. Меѓутоа, многу од неговите успеси дошле во Европа. Геранс завршил трет на Амстел Голд Рејс. Неговото учество на Волта а Каталуња му ја донело победата на шестата етапа, откако го отспринтал Џани Мерсман за една должина на тркалото. Геранс ја започнал Трката околу Баскија со победа на воведната етапа. Откако го довел колегата Питер Венинг, Сајмон Геранс спринтал за негова трета етапна победа во годината пред Петер Велитс. Неговите вистински триумфи дошле на Гранд Тур трките на кои настапил. На Тур де Франс, Геранс и неговата екипа имале многу успешен почеток на трката. Ја освоил третата етапа по спринтот на целта во борба со Петер Саган. Етапната победа била прва за новосоздадената екипа на Тур де Франс. Следниот ден, на екипниот хронометар, екипата ја однела победа, победувајќи ги Омега Парма-Квик Степ за 3 десетинки. Ова било втора етапна победа за екипата за два дена и Сајмон Геранс ја носел жолтата маичка. Со ова, тој станал само шестиот возач од Австралија кој некогаш ја облекол престижната жолта маичка.

2014[уреди | уреди извор]

По освојувањето на националната друмска трка, Геранс настапил и ја освоил по трет пат трката Тур Даун Андер. Исто така ја освоил првата етапа и ја задржувал водечката маичка благодарение на временските бонуси на средните спринтови и етапните завршници.[4] На 27 април 2014, Геранс го освоил велосипедскиот монумент Лиеж-Бастон-Лиеж со спринт, станувајќи прв Австралиец кој ја освоил трката.[25]

На првата етапа, Марк Кевендиш се судрил со Геранс во последните 500 метри, обајцата завршувајќи на асфалтот. Сударот со случил кога групата го достигнала бегалецот Фабијан Канчелара. Откако не успеал да влезе во внатрешната линија на левата кривина, надвор од неговата екипа, Кевендиш буткал со неговата глава и рамена во очаен обид да го помери Сајмон Геранс на лево. Кевендиш сакал да добие чиста патека до целта, но Геранс не се поместил, бидејќи Французинот Бријан Кокар бил на неговата лева страна. Кевендиш изгубил контрола на неговото предно тркало и силно удрил со неговото десно рамо на Геранс.[26]

Геранс се вратил на победничките патеки во Квебек, враќајќи се од механички проблем на 20 километри пред крајот и успевајќи дури и да победи на Гран при Квебек откако го претекнал Том Димулен при завршницата на слаба нагорнина. Тој е првиот велосипедист кој остварил две победи на оваа канадска трка од Светската турнеја.[5] Два дена подоцна, Геранс забележал уште еден успех: станал првиот возач кој победил на Гран при Квебек и Монтреал во иста година откако победил во спринтот на Гран при Монтреал.[27] Овие две победи ја најавиле неговата добра форма на само една недела пред Светските првенства во Понферада, на кои се нашол на второто место откако неговата група не успеала да стигне до бегалецот Михал Квјатковски.[28].

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2002
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Тасманија
1. Етапа 3
1. Етапа 2 ГП Тел
2003
1. Класик Мелбурн-Варнамбул
1. Етапа 3 Трка околу Тасманија
2004
1. Етапа 9 Хералд Сан Тур
2005
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 3
1. ГП Артиџанато Карнагезе
1. Тур ду Финистер
2006
1. Jersey orange.svg Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 1
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Хералд Сан Тур
2007
1. ГП де Плумелек-Морбихан
2. Краен пласман Серија Заливски класик
1. Етапа 5
1. Бодовен пласман
2008
1. Етапа 15 Тур де Франс
1. Етапа 2 Критериум Интернационал
1. Етапа 1 Рут ду Суд
2009
1. ГП Уест-Франција
1. Етапа 14 Џиро д’Италија
1. Етапа 10 Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 Серија Заливски класик
3. ГП ди Лугано
6. Лиеж-Бастон-Лиеж
7. Амстел Голд Рејс
8. Флеш Валон
10. Светско друмско првенство
2011
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Данска
2. ГП Уест-Франција
3. Национално друмско првенство
3. Амстел Голд Рејс
5. Копа Сабатини
10. Краен пласман Волта ао Алгарве
2012
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство
1. Jersey orange.svg Краен пласман Тур Даун Андер
1. Милан-Сан Ремо
1. Гран при Квебек
2. Класика де Сан Себастијан
4. Гран при Монтреал
2013
Тур де Франс
1. Етапа 3
1. Етапа 4 (ТТТ)
1. Етапа 5 Тур Даун Андер
1. Етапа 6 Волта а Каталуња
1. Етапа 1 Трка околу Баскија
3. Амстел Голд Рејс
10. Лиеж-Бастон-Лиеж
2014
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство
1. Jersey orange.svg Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 1
1. Jersey blue.svg Спринтерски пласман
1. Лиеж-Бастон-Лиеж
1. Гран при Квебек
1. Гран при Монтреал
2. Silver medal blank.svg Светско друмско првенство
3. Амстел Голд Рејс
3. Ватенфал Класик
7. Краен пласман Хералд Сан Тур

Резултати од класиците[уреди | уреди извор]

Оваа табела ги прикажува резултатите на Сајмон Геранс во петте велосипедски монументи.

Година Милано-Сан Ремо Трка околу Фландрија Париз-Рубе Лиеж-Бастон-Лиеж Џиро ди Ломбардија
2005 92. НЗ
2006
2007 НЗ
2008 147. 54.
2009 6. НЗ
2010 12.
2011 12.
2012 Победник 19. НЗ
2013 68. 10.
2014 Победник

НЗ = не завршил

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Сајмон Геранс“. Орика-ГринЕЏ. GreenEDGE Cycling. http://www.greenedgecycling.com/team/simon-gerrans. конс. 3 јануари 2014. 
 2. „Орика-ГринЕЏ (OGE) - АВС“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://62.50.72.82/UCIBWS/(S(juhnxycdwbv5tbcixhvnfyby))/Teams/detail/en/ROA/2997. конс. 3 јануари 2014. 
 3. 3,0 3,1 Геранс ја освои австралиската велосипедска титула“, „Sky News Australia“, Australian News Channel Pty Ltd., 8 јануари 2012 (конс. 8 јануари 2012).
 4. 4,0 4,1 Сајмон Геранс ја зграби третата победа на Тур Даун Андер“, „The Guardian“, Guardian Media Group, 26 јануари 2014 (конс. 26 јануари 2014).
 5. 5,0 5,1 Геранс победи на Гран при Квебек“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 септември 2014 (конс. 12 септември 2014).
 6. „Сајмон Геранс му се заблагодарува на Фил Андерсон за воведување во велосипедизмот“. VeloNews.com. 20 јули 2008. http://velonews.competitor.com/2008/07/road/simon-gerrans-thanks-phil-anderson-for-getting-him-into-the-sport-of-cycling_80484. конс. 29 мај 2010. 
 7. AIS Атлети на Олимпијада
 8. „Геранс во болница по тежок пад во Франција“. Cycling Tasmania. 1 февруари 2006. http://www.tas.cycling.org.au/default.asp?id=9099. конс. 1 јули 2010. 
 9. „Биографија: Сајмон Геранс“. Мелбурн Игри на Комонвелтот 2006. http://melbourne2006.com.au/Participants/Participants?ID=110346. 
 10. Моника прел (21 јули 2008). „Последни велосипедски вести: Мартинез пропушти можност“. cyclingnews.com. http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=news/2008/jul08/jul21news2. 
 11. http://www.cervelo.com/riders.aspx#15
 12. Јонкер, Патрик. „Австралиското возење повторно ќе недостасува“, The Age, 4 јули 2009 (конс. 8 јули 2010).
 13. http://autobus.cyclingnews.com/road/2009//giro09/?id=results/giro0914
 14. Победата на Геранс на Вуелта го стави во елитна група“, „The Sydney Morning Herald“, 10 септември 2009.
 15. http://www.cyclingnews.com/news/sky-announces-ten-more-riders
 16. „News | Simon Gerrans | Official Website Professional Cyclist | Page 152“. Сајмон Геранс. http://www.simongerrans.com/news/152/. конс. 17 март 2012. 
 17. Меклери, Џон. „Амстел Голд Рејс 2011: Филип Жилбер станал првиот Белгиец кој освоил последователна титула во Холандија“, „The Daily Telegraph“, 17 април 2011.
 18. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/529627/gerrans-gallops-home-triumphant-in-denmark.html
 19. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Gerrans_GreenEDGE.
 20. Когој, Питер. „Valverde-Gerrans duel on the hill sets up Tour finale“, „The Australian“, News Limited, 21 јануари 2012 (конс. 30 декември 2012).
 21. Хиндс, Алекс. „Геранс победи на Тур Даун Андер во Аделејд“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 22 јануари 2012 (конс. 23 јануари 2012).
 22. Вестемајер, Сузан. „Геранс победи на Милано-Сан Ремо“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 17 март 2012 (конс. 17 март 2012).
 23. Даниел Бенсон. „Луис Леон Санчез ја освоил втората победа во Сан Себастијан во својата кариера“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 14 август 2012 (конс. 8 септември 2012).
 24. Аткинс, Бен. „Сајмон Геранс однел спринтерска победа по бегството на ГП Квебек“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 7 септември 2012 (конс. 8 септември 2012).
 25. Рид, Рон. „Сајмон Геранс прв Австралиец кој победил на трката Лиеж-Бастон-Лиеж“, „Herald Sun“, The Herald and Weekly Times, 28 април 2014 (конс. 30 април 2014).
 26. http://www.theguardian.com/sport/2014/jul/05/mark-cavendish-crashes-marcel-kittel-tour-de-france-stage-one
 27. Геранс победил на Гран при Монтреал“, „MetrolandMedia“, METROLAND 2014, 14 септември 2014 (конс. 14 септември 2014).
 28. Михал Квјатковски победи на Светското друмско првенство“, „CBC“, CBC 2014, 28 септември 2014 (конс. 30 септември 2014).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]